Hastane Tipi
Şehir

Ayak Parmağından El Başparmağı Yaptılar

Son güncelleme: 20 Ocak 2020

  • 21 Haziran 2017

Plastik cerrahinin mucizeleri hayatları değiştirmeye devam ediyor. İş kazasında baş parmağını kaybeden Kaya’ya ayak parmağından el başparmağı yaptılar.

Plastik ve rekonstrüktif cerrahi alanında her gün gelişen teknoloji ve teknikler kişisel hayat konforunu yükseltmeye devam ediyor. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar ve ekibi, 3 yıl önce iş kazasında başparmağını kaybeden Recep Kaya’ya ayak parmağından el başparmağı yaptılar.

Elbet ki vücudun her noktası eşsiz fonksiyonlarla dolu fakat baş parmağı, hayat pratiğine olan inanılmaz katkısıyla, çok önemli bir yer tutuyor. Elin kavrama ve tutma hareketini sağlayan baş parmağının kaybedilmesi, sosyal hayatı ve dolayısıyla psikolojiyi olumsuz yönde etkiliyor.Türkiye’de iş kazasının kapısını çaldığı binlerce kişiden biri olan Recep Kaya, gece vardiyasında sol elinin başparmağını makineye kaptırdı ve parmağı kökünden koptu. İki defa dikilmeye çalışılsa da çabalar sonuç vermedi ve başparmağı yerini koca bir boşluğa bıraktı. Temel ihtiyaçlarında başkasına bağımlı olmanın yanında,  yeri geldiğinde ‘kızının ayakkabısının bağcıklarını bağlayamamak’ bile Kaya'yı depresyona soktu.Kaya'nın hayatı, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar’a başvurmasıyla değişti.  Yazar 2014 yılında Kaya’nın kasığından eksik parmağa doku canlandırması yaptı, boşluğu kendi dokuları ile doldurdu.  9 ay sonra da 7 saat süren ameliyatla ayak parmağından ikinci parmağı sol eline başparmak olarak nakletti.

Yazar, ‘ileri derecede sofistike’ dediği 7 saatlik ameliyatı ekibiyle birlikte gerçekleştirdi ve Recep Kaya’nın sağ ayağının ikinci parmağını, sol elinin başparmağı olarak tüm fonksiyonları ile nakletti. Uzun süren ve oldukça komplike olan bu ameliyatlar için genellikle ameliyatlara iki ekip giriyor.

Birinci ekip mikro cerrahi yöntemlerini kullanarak nakledilecek olan ayak parmağını hazırlıyor, aynı anda diğer ekip, ayak parmaklarının aktarılacağı elde; damarları sinirleri, tendonları ve kemiği hazırlıyor. Daha sonra eldeki ve aktarılan parmaktaki kemik ve tendonlar tespit ediliyor.
Prof. Yazar “En son damarlar ve sinirleri cerrahi mikroskop altında mikro cerrahi yöntemleri kullanarak birbirine dikiyoruz. Burada cerrahi ekibin tecrübesi çok önemlidir. Komplike ve özellikli olan ayaktan ele parmak nakli operasyonları, kişinin iş ve sosyal hayata kazandırılmasında ve el fonksiyonlarının yeniden sağlanmasında son derece etkin bir yöntemdir. Başparmağımız sadece elimizi değil, hayatımızın yüzde 50’sini yönetiyor” dedi.

 

Kalem de Tutabiliyor

Ameliyatının üstünden bir yıl geçen Recep Kaya’nın bugün başparmağının bütün fonksiyonlarının çok mutlu edici düzeyde olduğunu belirten Prof. Dr. Şükrü Yazar, Recep Kaya’nın yeni parmağıyla gerek ince gerek kaba motor becerilerini başarıyla yerine getirebildiğini, tam anlamıyla bir başparmak işlevi görür hale geldiğini söylüyor.

Bu tür derin kopmalarda ikinci hatta üçüncü ameliyat gerekebildiğini, buna karşın Kaya’da başka ameliyata gerek kalmadığını, tedavinin çok başarılı ve hızlı bir şekilde ilerlediğini vurgulayan Prof. Yazar, “Recep bey sol elini yüzde 40-50 civarında kullanabiliyordu ama artık yüzde 100’e yakın kullanabilir hale geldi. Sürahi tutmasından ağır yük taşımasına, kızının ayakkabı bağcıklarını bağlayabilmesinden sol eli olmasına rağmen kalem bile tutabilmesine dek hemen tüm hareketleri gerçekleştiriyor” diye konuştu.

Başparmak naklinin sayılı merkezlerde yapılabildiğini belirten Prof. Dr. Şükrü Yazar, eksilen ayak parmağının ise hiçbir sıkıntıya yol açmayacağını vurguladı.

“Artık kendimi eksik hissetmiyorum.”

Recep Kaya şimdi fizik tedavi sürecinin ardından yeni başparmağını tamamıyla kullanabilir hale gelmenin mutluluğunu yaşıyor ve “Artık kendimi eksik ve temel ihtiyaçlarımda başkasına bağımlı hissetmiyorum. Sürekli elimi saklamaya çalışarak toplumdan kendimi kaçırmak zorunda kalmıyorum. Anneme kestirdiğim sağ elimin tırnaklarını kendim kesebiliyor, kızımın ayakkabı bağcıklarını bile kolaylıkla bağlayabiliyorum. Onların mutluluğu beni daha çok mutlu ediyor.”

Başparmak olarak nakledilen sağ ayak parmağındaki eksikliğin ise gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak hiçbir sıkıntıya yol açmadığını vurgulayan Recep Kaya “Eksikliğini fiziksel ve psikolojik olarak hiç hissetmiyorum. Hatta bazen arkadaşlarıma gösterdiğimde onlar bile eksikliği anlayamıyor” ifadesini kullanıyor. Bugün 11 yaşında olan kızı Aybüke de babasının sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşıyor.

Kaynak: Milliyet