09 June 2017

Uygulanabileceğini tahmin edemeyeceğiniz 6 estetik uygulama

Hülya Alkan tarafından yazılmıştır.


Her yıl milyonlarca kadın ve hatta artık erkek dış görünümlerinin daha güzel olması için inanılmaz paralar harcıyor. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin araştırmasına göre estetik uygulamalar için sadece 2013 yılında 12 milyar dolardan daha fazla harcama yapılmış. Bu oldukça ciddi bir rakam.

Elbette hepimizin aşina olduğu estetik uygulamalar var. Botoks, meme büyütme, burun estetiği bunlardan sadece bir kaçı. Ama bazı estetik uygulamalar var ki 40 yıl düşünsek aklımıza gelmez. Mesela alnınızı daraltabileceğinizi ya da ayak bileğinizi  inceltebileceğinizi biliyor muydunuz? Peki Japonya’da trend olan “simit kafa” uygulamasından haberdar mıydınız? (Evet doğru okudunuz)  

İşte uygulanabileceğini kesinlikle bilmediğiniz 6 estetik uygulama :

 1. Alın Daraltma

alın daraltma

Alın genişliğinizden mutsuzsanız durumu gizlemek için ya kahkül kestirirsiniz ya da saçınızı öne doğru tararsınız. Bu çaba elbette bir yere kadar iş görür. Ama daha kesin ve kalıcı bir sonuç isteniyorsa bu uygulamanın adı “alın daraltma” uygulaması. 

Peki nasıl yapılır bu “alın daraltma” uygulaması? Saç çizginize bir kesi atılır, kafa deriniz 1- 1,5 cm kadar ileri çekilir ve yeni saç çizginize saç ekimi yapılır. 2-3 ay içerisinde yeni ekilen alanda saçlarınız çıkar ve yeni saç çizginiz artık kesin olarak belirlenmiş ve alın açıklığınız da daralmış olur.

2. Sindirella Ayak Estetiği

sindirella ayak estetiği
Ayak parmaklarınız topuklu ayakkabılarınızın içinde çok mu sıkışıyor? Eğer Laoboutin’lerinizin içinde daha rahat etmek istiyorsanız ayak parmaklarınız kısaltılması ve ayak tabanınıza yağ enjekte edilerek tabanınızın yükseltilmesi de mümkün.

ABC News’in haberine göre; “Sindirella ayak estetiği”, ayak parmaklarının yerinden oynatılarak 2 mm civarı törpülenmesini ve titanyum bir çubuk aracılığı ile tekrar bir araya getirilmesini içeriyor. 

Bununla birlikte, liposuction yöntemi ile mideden alınan yağın ayak tabanlarına enjekte ettirilmesine de doğal bir Dr. School tabanlığı denebilir. 

Aman dikkatli olun, bu uygulama kalıcı sinir hasarı, yara izi veya kronik acı problemi ile sonuçlanabiliyor. Uygulama ile ilgili bir podiatriste ya da alanında uzman bir plastik cerraha danıştığınızdan emin olun. Keza çoğu plastik cerrah bu estetiği uygulamamaktadır.

3. El Estetiği

el estetiği


Facebook ya da Instagram’da evlilik yüzüklü el selfie’lerini mutlaka görmüşsünüzdür. Kuşkusuz ki evlenme teklifi almış olmanın mutluluğu kadar,  elinizin güzel görünmesi de o fotoğrafta önem taşıyor.

Eller vücudun yaşlanmaya başlamış ilk bölümlerinden biridir. Bu yüzden kozmetik dünyasının son yıldızlarından biri olması pek de şaşırtıcı değil. Zamanla elde oluşan kırışıklıklar daha belirginleşir, deri altı yağ dokusu azalır ve bu damarların belirginleşmesine neden olur.

El estetiği, cerrahi olmayan ve 10 dakikadan kısa süren bir uygulamadır. Juvederm ve Radiesse gibi hazır dolgu maddelerin deri altına enjekte edilmesiyle, deri altı dokunun kalınlaştırılması sağlanır, böylece damarların dışarıdan görünmesi engellenir. Uygulamanın kalıcılık ömrü ise 9 ay ila 12 ay arasındadır.

4. Ayak Bileği İnceltme

ayak bileği inceltme


Kalın ayak bileklerinizin liposuction ile inceltilebildiğini söylesek şaşırır mıydınız? Evet, cerrahlar bu tekniği alt bacaklarınızın daha ince ve seksi görünmesini sağlamak için uyguluyor. 

Yine de ayak bileği, anatomisi gereği oldukça narin bir bölge olduğu için bu yöntem çok yaygın bir şekilde uygulanmamaktadır. Bunun sebebi ise, bu bölgede yağa oranla çok sayıda sinir ve damar olması.  Bu yüzden ayak bileğinizde yapılan cerrahi operasyonun aşırı ağrı ve şişmeye neden olma riski her zaman vardır.

5. Golf Topu Çene

golf topu çene
Golf topu ya da portakal kabuğu görünümlü çeneniz sizi mutsuz mu ediyor? Bu durum çene ucundaki kasların aşırı hareketli olmasından ya da yaşlılıktan kaynaklanabiliyor. İyi haber şu ki; bu sorun etkili bir yöntem olan botoks ile giderilebiliyor.

Yine de unutmayın, pek çok doktor, enjekte edilen maddelerle kasların zamanla zayıflayabileceği konusunda hastalarını uyarıyor.

6. Simit Kafa Uygulaması

simit kafa

Bunu “tuhaf ama gerçek” olarak tanımlayalım. “simit kafa” estetiği, Japonya’da çıkmış bir akım. Son olarak National Geographic kanalındaki Taboo programında tanıtılan bu akım oldukça ilgi gördü.  

Bu uygulama, alında simit hatta daha çok “donut” görünümlü şişlik elde etmek için alına “Saline” adı verilen ve içinde deniz tuzu bulunan bir solüsyon enjekte edilerek yapılıyor. Sonra şişliğin orta kısmı çukur şeklinde bastırılıyor. Böylece alına simit şekli veriliyor. 

İşlemin tamamlanması iki saat kadar sürüyor fakat alın o şekilde 16 ile 24 saat kadar kalabiliyor. Çünkü vücut tuzlu suyu bir günlük sürede emiyor ve şişme kayboluyor. Yani her ne kadar sıra dışı olsa da, bu uygulama için ömrü en kısa estetik uygulamalardan biri de diyebiliriz.

Aslına bakarsanız bu estetiğin amacını biz de tam anlamış değiliz ama uygulamayı deneyenlerden birinin aynadaki kendi görüntüsü için  “çok lezzetli görünüyorum” tepkisi oldukça ilginçti.


İlgili yazılar