Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Diş kaplamaları genellikle porselen malzemelerden üretilen diş yüzeyi kaplamalarından oluşur. İki farklı diş kaplama çeşidi vardır. Bu türler; metal destekli ve metal destekli olmayan kaplamalardır.

Zirkonyum kaplamalar daha estetik amaçlı tercih edilen diş kaplamaları kategorisinde yer alır. Zirkonyum dişler, gülüş estetiği oluşturmak için tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Zirkonyum diş kaplamanın diğer kaplama türlerinden farklı olduğu nokta kaplamanın zirkonyum malzemeden üretilmiş olmasıdır.

Zirkonyum malzeme diş yapımında tercih edilen, rengi beyaz olan ve saf mineral formda kullanılması yerine zirkonyum adı verilen seramiğe dönüştürülerek ve dayanıklılığını artırmak için fırınlanarak uygulanabilen bir kaplama türüdür.

Zirkonyum kaplama metal desteksiz kaplama kategorisindedir. Zirkonyum kaplamalar metal destekli kaplamalara göre daha dayanıklı ve estetik bir görünüme sahiptir.

Zirkonya kaplamaların fiyatı 10.000 TL ile 25.000 TL arasında değişebilir. Kliniğin bulunduğu semt, şehir ve doktorun deneyimi zirkonyum kaplama fiyatlarını değiştirecektir.

Diş kaplama tedavileri farklı malzemelerden üretilmiş kaplamalar tercih edilerek uygulanabilmektedir. Zirkonyum kaplamalar da zirkonyum malzemeden üretilmekte olup diş kaplamalarına örnek olarak verilebilir.

Zirkonyum diş kaplama hastalara aşağıdaki adımlar takip edilerek uygulanır;

 • İlk muayene sırasında diş ve ağız sağlığını tehdit eden faktörler tespit edilir.

 • Lokal anestezi ile diş inceltilir. Bu aşamada nesnelerin çevresi ve uçları incelir.

 • Dişler ve ağız temizlenir ve sterilize edilir.

 • Ağız ve diş ölçüleri alınır.

 • Dişler inceltildiğinde ağızda estetik bir görünüm olmayacağı için geçici kaplamalar yerleştirilir.

 • Zirkonyum kaplamalarda diş rengini hasta ve hekim belirler.

 • 5 gün ile 7 gün gibi bir süre içerisinde zirkonyum kaplamalar hazır hale getirilir.

 • Hazırlanan zirkonyum kaplamalar hastanın dişlerine sabitlenir.

Güçlüdür

Zirkonyum kaplamalar çok güçlü seramik bir malzemeden üretilir. Aslında diş minesinden 10 kat daha güçlüdür.

Dayanıklıdır

Zirkonyum kaplamalar, elbette, uygun bakım ile 10 ila 30 yıl arasında ömrünü geçirebilir.

Biyouyumludur

Zirkonyum, altından sonra en biyouyumlu dental materyaldir. Bu durum ağzınızdaki herhangi bir kimyasala tepki vermeyeceği anlamına gelir.

Metal alt yapılarının olmaması nedeniyle dişeti çekilmesi, şişme, kanama gibi porselen kaplamaların zaman zaman neden olabileceği alerjilere neden olmaz.

 • Olabildiğince doğaldırlar ve dişlerinizin geri kalanıyla iyi uyum sağlarlar.

 • Daha iyi leke direnci vardır. Çay, kahve ve hatta nikotinin neden olduğu lekelere karşı koyabilir.

 • Kolay kırılmazlar.

 • Çiğnemeye dayanıklıdır. Güçlü çiğneme ve çene gıcırdatmaya karşı dirençli olduğu için arka dişleriniz için bile kullanılabilir.

 • Zirkonya kaplamalar, metal destekli diğer kaplamalara göre daha hafiftir.

 • Ağzınıza metal tadı gelmez.

 • Konforludur, ağzınızda farklılık hissetmezsiniz.

Zirkonyum kaplamaların uygulaması çok kolay değildir. Kaplamaların takılması, diğer kaplama türlerinin uygulama işlemlerinden farklı olduğu için deneyim gerektirir.

Diş hekimlerinin, genellikle diğer kaplama yerleştirme prosedürlerinden daha uzun süren bu kaplamaları yerleştirmek için özel bir protokol izlemeleri gerekir.

Estetik diş hekiminizin zirkonyum kaplamaları takmadan önce diş minenizi hazırlaması gerekir bu da tedavi süresini uzatır.

İşlem yüksek hassasiyet ve uzmanlık gerektirdiğinden zirkonyum kaplamalar diğer kaplama türlerine göre daha pahalıdır.

Zirkonyum kaplamaların kullanım ömrü hastanın kullanımına göre değişmektedir. Ancak diğer kaplama çeşitlerine göre daha uzun ömürlü olduğunu söylemek mümkündür.

Zirkonyum kaplama sonrası dişler de günlük ağız/diş bakımı yapılması gerektiği gibi yapılmalıdır. 6-9 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kliniğine gitmek gerekir.

Zirkonyum kaplama metal içermediği için insan vücudunda alerjiye neden olmaz bu nedenle alerjisi olan hastalar da zirkonyum diş tedavisi yaptırabilir.

Yayınlanma tarihi: 09/09/2022

-

Son Güncellenme: 09/09/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön