Hastane Tipi
Şehir

Sonbahar depresyonu kaşları da dökebiliyor

Son güncelleme: 15 Ocak 2020

  • 28 Ağustos 2018

Saç Ekimi Koordinatörü Engin Sönmez, sonbahar depresyonunun kaşları dökebildiğini söyledi.

kaş ekimi

Kaşların travmalar, yanıklar, kazalar ve bazı cilt rahatsızlıkları sonucu kaybedilebildiğine dikkat çeken Sönmez, "Günümüzde kaşların şekillendirilmesi moda akımlarının etkisinde de kalmaktadır.

kaş ekimi

Bu akımların etkisiyle kaşlar alınarak şekillendirilmektedir ancak bir müddet ve sıkça alınma sonucu, kaş zarar görebilmekte ve kaşın bazı bölgeleri daha sonra kalınlaştırılmak istense dahi başarılı olunamamaktadır. Sonbahar mevsimine yaklaşırken kaşlarda dökülmeye başlayabilir" diye konuştu.

Saç Ekimi Koordinatörü Engin Sönmez, geçirilmiş travmalar, yanıklar ve bir takım cilt rahatsızlıkları sonucu kaybedilmiş, alım sonrasında tekrar yerine gelmeyen kişiler ve daha kalın kaş sahibi olmak isteyenler için kaş ekiminin etkili bir yöntem olduğunu ifade ederek, "Kaş Ekimi ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç köklerinin kaş bölgesine naklinden ibaret bir işlemdir.

Kaş Ekiminde kaşa verilecek yeni şekil anatomik sınırlar içerisinde kalarak, hastanın istekleri de dikkate alınmak sureti ile çizilerek planlanır" dedi.

KAŞ EKİMİNDE DOĞALLIK
Kaşların göz kapaklarının iç hizasından başlamalı ve göz kapaklarının dış kenarlarının birkaç mm dışına kayacak şekilde devam etmesi gerektiğini anlatan Saç Ekimi Koordinatörü Engin Sönmez, açıklamasını şöyle sürdürdü; "Bu anatomik sınırlar içerisinde kalınmak koşulu ile mümkün olduğunca hastanın arzu ettiği kaş şekline yakın bir şekilde girişim planlanır ve gerçekleştirilir.

kaş ekimi, doğal kaş

Ense bölgesinden alınan bu kökler nakil edilecekleri bölgeye belli bir açı ve belli bir yönde yerleştirilmelidir. Kaşların açısı ve yönü kaşın 3 ayrı bölgesinde ayrı yönlerde ve ayrı açılarda dizilir.

kaş ekimi

Saç kökleri cildimizden genellikle 45 derece açı ile çıkar.

Kaşlarımız ise cildimize paralel sayılabilecek bir şekilde ciltten yaklaşık 10-15 derecelik bir açı ile çıkarlar ve kaşın iç bölgesinde yukarıya doğru, ortaya geldikçe yere paralel ve kaşın dış kısmında ise hafifçe aşağıya yönelmiş bir şekle sahiptirler.

KAŞ EKİMİ NASIL YAPILIR?
Kaş Ekimi operasyonu FUE saç ekimi mantığı ile yapılmaktadır.

Fue kaş ekimi

1,5-2 saat süren Kaş Ekimi işlemi lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Operasyon sonrasında hasta taburcu olur. Ekim bölgesinde 1 haftaya kadar çok küçük toplu iğne başı büyüklüğünde kabuklanmalar meydana gelir.

Bu kabuklar döküleceğinden hasta sıklıkla hiçbir şey belli olmadan günlük iş ve sosyal hayatına dönebilir.

15 gün süre ile denize girmek, sauna, solaryum, hamam, kızgın güneşe çıkmak ve ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

kaş ekimi, kaş şekli.

Ekilen kaşlar 3 ay sonra çıkmaya başlar ve 7-8 ay içerisinde çıkışını tamamlayarak son şeklini alır. İlk 1 yıl içerisinde kaşlar alındıkları bölgenin özelliklerini göstereceklerinden saç gibi hızlı uzayacaklardır.

Uçlarının 15 günlük aralar ile kesilerek düzeltilmesi gerekir.

1 yıldan sonra kaşlar nakil edildikleri yerin özelliklerini kazanmaya başlayacaklarından uzama hızları yavaşlayacak ve bu kesilerek düzeltme ihtiyacı giderek azalacaktır."

Kaynak: Bursadabugün