Dövizdeki Yükselme Diş Tedavilerini de Vuracak

Gülüş Tasarımı
Gülüş Tasarımı tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Selin Sezgin tarafından yazılmıştır.

Dövizdeki Yükselme Diş Tedavilerini de Vuracak

İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Ali Gürlek, son zamanlarda yaşanan dövizdeki hızlı kur artışının maliyetleri artırdığını, dolayısıyla ağız ve diş sağlığı hizmetlerini de olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Diş tedavilerinde kullanılan araç gereç, malzeme ve ilaçların büyük bir çoğunluğu ithal ediliyor. Bu sebeple Gürlek, devletin malzemelerin maliyetlerini düşürmek için önlem alması gerektiğini aktardı.

İlk olarak tedavi ücretlerindeki KDV’nin kaldırılması veya %1’e indirilmesini talep etti.

İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanına Göre Güncel Durum

ali gürlek
Ali Gürlek; “2 sene önce 22 Kasım 2019’da biz Ağız Diş Sağlığı Haftası’nı kutlarken dolar 5,69, avro ise 6,2 liraydı. Bugün ise dolar 11,2, avro 12,5 lira düzeyinde. Yani iki kat artmış.

Bir de bu artışa toplumun önemli bir kesiminin aldığı asgari ücret açısından bakarsak, durumun vahameti daha net anlaşılıyor.

2019 Kasım’da asgari ücret brüt olarak 2 bin 558 liraydı. Yani döviz bazında 450 dolar ve 412 avro tutarında. Bugün itibariyle ise asgari ücret brüt 3 bin 577 lira ve 319 dolar ve 286 avroya tekabül ediyor. Yani halkın gelirinde yüzde 25’in üzerinde bir azalma söz konusu.”

Diş Tabipleri Enflasyonu Yolda

diş hekimliği fakültesi
Türkiye’de 104 adet diş hekimliği fakültesi mevcut, ve totalde 33 bin 875 öğrenci öğrenim görüyor. Yeni mezunlarla birlikte 39 binlik diş hekimi sayısı 4-5 yıla ikiye katlanacak.

Ali Gürlek; “Sağlık Bakanlığı bile yılda 1500 diş hekiminin yeterli olduğunu söylerken, bu yıl 8 bin 800 diş hekimliği öğrencisi alındı. Bu çok vahim bir durum” dedi.

Diş Hekimleri İçin İşsizlik ve Haksız Rekabet

diş hekimliğinde işsizlik
Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Akademi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, ‘2030 Yılına Doğru Türkiye’de Diş Hekimliği’ isimli bir araştırma raporu hazırladı.

Rapor, diş hekimi sayısının 2030 yılına kadar neredeyse 4 kat artacağını gözler önüne seriyor. Bu artışla yaklaşık 138 bin diş tabibi işsizlik ve haksız rekabet sorunu yaşayacak.

Gürlek; “2030’da 60 bin diş hekimi istihdam edilirken, 78 bin diş hekimi ise açıkta kalır. İşsiz diş hekimleri ortaya çıkar.

Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı çok yakından ilgilendiren yeni fakültelerin açılması kararı alınırken meslek odalarımız ve meslek birliğimiz hiçe sayılıyor. Bu karar mekanizmasının dışında bırakılmamız kabul edilemez.” dedi.

Yeniben'de Gülüş Estetiği tedavisinde öne çıkan doktor olmak için tıklayınız!


Yayınlanma tarihi: 27/11/2021

-

Son Güncellenme: 27/11/2021

Başa Dön