Botoks Koltuk Altı Aşırı Terlemesine (Hiperhidroz) çözüm mü?

Yayınlanma Tarihi: 09 Haziran 2017 | Güncellenme Tarihi: 21 Şubat 2019

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Koltuk altı terlemesi başladığında 25 yaşındaki yeniben.com üyesi Zeynepp83, stresli bir sunumun tam ortasındaydı.

koltuk altı terleme botoksu

Bluzu giderek sırılsıklam olmuştu ve sonunda kollarını kaldıramaz hale geldi. “Sırılsıklamdım.” diye özetliyor Zeynepp83
 ve ekliyor: “Sunum bittiğinde kendi kendime bu iş artık böyle gitmez, hemen bir doktora başvurmalıyım.” 

Zeynepp83’in koltuk altı aşırı terleme sorunu henüz genç yaşlarında başladı. “Problemin farkındasınız, şık ve iyi elbiseler giymek isteyip de giyememek çok sinir  bozucu ve üzücü. Ödünç kıyafet de alamıyorsun, çünkü onları mahvedebileceğinden korkuyorsunuz.”   

Yıllarca bu kabusu yaşadıktan sonra Zeynepp83 sonunda bir doktora gitti. Doktor koltuk altı aşırı terlemesi yani Hiperhidroz teşhisi koydu ve Botoks yaptırması için onu bir kliniğe yönlendirdi.

Hiperhidroz ’a aşırı aktif ter bezleri neden oluyor. Botoks ise (ki Zeynepp83 hayatımı değiştiren uygulama diye tanımlıyor) ter bezlerine giden sinir sinyallerini durduruyor. 

Zeynepp83, Botoks’tan sonra istediği her şeyi giyebildiğini ve terlediğinde ceketini çıkarmaktan artık hiç korkmadığını söylüyor. “Bu durum beni çok rahatlattı adeta özgürleştirdi. Tamamen yeni bir bakış açısıyla alışveriş yaptım. Artık sınırlarım yok.”


Botoksu Daha Çok Kimler Tercih Ediyor?

Koltuk altı botoks terleme için


Aşırı Terleme Tedavisi yani Koltuk Altı Botoks'u yaptıranlar, yani yılda bir veya iki kez terleme tedavisi görenler, Zeynepp83 gibi sadece çalışan kadınlar değil.  

Dermatologlar, özellikle stres altındayken bluzları terle lekelendiğini söyleyen genç kızların kliniklerine akın ettiğini söylüyor. “Özellikle etrafta erkekler varken ya da sınav sırasında bu durum çok utanç verici olabiliyor.

Kimisinin ise aklına “Botoks güvenli mi?” sorusu takılıyor. Evet, güvenli. Yan etkisi yok. Eğer hasta memnun kalmazsa zaten zamanla 
Botoks yok oluyor. Tamamen güvenli.”

Videoda, koltuk altı aşırı terlemesi için Botoks uygulamasını görebilirsiniz: 
 

Erkekler de (yeniben.com üyesi Emre23 gibi) Botoks’un terletmeme avantajından bahsediyor. “Artık renkli gömlekler giymeye başladım ve yemek tabağı büyüklüğünde ter lekelerim insanlara fışkıracak diye Tyrannosaurus Rex dinazoru gibi dirseklerimi kaldıramama sorunum çözülmüş oldu. Buna çok sevindim.”


Koltuk altı aşırı terlemesi


Emre23 Botoks'un acı vermemesinden mutluluk duymasına rağmen uygulamanın fiyatını biraz yüksek buluyor. Yine de fiyatı 800TL civarında olan Botoks’un bu fiyata değdiğini savunuyor.

Botoks’tan sonra kız arkadaşım farklı bir insan olduğumu söylüyor. Daha az huzursuz ve kendinden emin.”

Koltuk Altı Botoks'u hakkındaki deneyimleri okumak için Botoks yaptıran kişilerin deneyimlerine göz atabilirsiniz.