Türkiye'de 2. Kez Kadavradan Rahim Nakli Gerçekleştirildi


Selin Sezgin tarafından yazılmıştır.

Türkiye'de 2. Kez Kadavradan Rahim Nakli Gerçekleştirildi

Türkiye'de 10 yıl aradan sonra ikincisi yapılan kadavradan rahim nakli 8 saat süren operasyonla tamamlandı. Prof. Dr. Ömer Özkan: "Kısa zaman içerisinde çocuğunu kucağına almasını umuyoruz" dedi.

Türkiye'nin kadavradan rahim nakli Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan'ın katımıyla gerçekleşti.

8 saatlik operasyon başarılı bir şekilde tamamlandı ve ardından açıklama yapan Prof. Dr. Ömer Özkan; "Derya Sert, dünyada birçok insana önderlik etti, motive etti. Bundan yaklaşık 10 yıl önce 8 Ağustos'ta cesareti ve bizlerin katkıları ile ameliyat geçirdi. Bu operasyonla da ülkemizde ikinci nakil yapılmış oldu" dedi.

 

Türkiye’de İkinci Oldu

türkiyenin ikinci nakli havva erdem

31 yaşındaki Havva Erdem, ülkemizin kadavradan rahim nakli yapılan 2. hastası oldu. İlk operasyon ise Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından 8 Ağustos 2011'de gerçekleşmişti.

Bu operasyon dünyanın başarılı ilk rahim nakli olarak tarihe geçti ve hasta Derya Sert 13 ay önce anne olmuştu. Ömer Özkan, ameliyatın ardından gayet başarılı geçtiği açıklamasını yaptı. Rahim nakli olmayı bekleyen pek çok kişinin varlığından da söz etti.

 

Ameliyat Sabah 4.30 Sularında Başladı

ameliyat esnasında doktorlar

Ameliyatın sabah 4.30’da başladığını dile getiren AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan; "Türkiye'nin ikinci kadavradan rahim naklini gerçekleştirdik. İlkini 1 yıl önce Derya Sert'in bebeğinin olması ile sonlandırmıştık. Bu 9 yıl sürmüştü.

Bunun mutlu bir sonla sona ermesi ile ikinci rahim nakli gündeme geldi. Sabah 04.30 itibari ile ameliyata başladık. 31 yaşındaki bayan hastamıza 8 saat süren bir ameliyat gerçekleştirdik" dedi.

 

"Derya Sert, Dünyada Birçok İnsana Önderlik Etti"

derya sert

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan; "Bu süreçte öncelikle Derya Sert, dünyada birçok insana önderlik etti, motive etti. Bundan yaklaşık 10 yıl önce 8 Ağustos'ta cesareti ile bizlerin katkıları ile ameliyat geçirdi. Bizim ülkemizde ikinci nakil olmuş oldu.

Vefat eden kişinin Türkiye'nin dört bir yanında organlarının, dokularının insanlara nasıl faydalı olabileceğini konusunda bir yarış oldu. 4-5 saat süre içerisinde çok önemli paylaşımlar yapıldı. Birçok insana can oldu vefat eden kişi.

Bizim hastamıza da umut oldu. Hastamız Türkiye'nin ikinci rahim nakli. Dünyada bu nakiller artık yapılmaya başladı. Bizde de mevzuatının olması gerekiyor. Özel bir izinle yapılmak zorunda kaldı. Bununla ilgili çalışmalar yapılıp rahim nakili de gündemde yerini alacak diğer nakiller gibi" diye konuştu.

 

"Önemli Olan Ameliyatın Başarıyla Sonuçlanması"

ameliyat başarıyla sonuçlandı

"Önemli olan ameliyatın başarılı sonuçlanması" diyen Prof. Dr. Ömer Özkan; "Bu ameliyat çok riskli bir ameliyattı. Çocuk sahibi olmak isteyenlere umut olacak. Evliliklerinin devamını çocuğa bağlayan aileler var.

İnşallah mahcup olmayız. Üniversitemizde ülkemiz adına güzel şeyler olur. Çok mutluyuz çünkü ekibimizin 12'nci kompozit doku nakli. Bu kadar çeşitlilik ile bu kadar sayı ile dünyada başka yapan merkez yok. Bizim 10 yıl içerisindeki 12'nci naklimiz. Sayı olarak küçük gözükebilir ama bu tür nakillerde bu kadar sayı ile yapan merkez dünyada yok.

Önemli olan başarılı sonuçlanması. Kısa zaman içerisinde çocuğunu kucağına almasını umuyoruz. 10 yıl önce 1-2 yıl beklemeyi planlardık şimdi o kadar beklemeyi düşünmüyoruz" dedi.

 

"Organ Bağışı 7 Kişiye Can Oldu"

organ bağışı 7 hayat kurtardı

Bağışlanan organların 7 ayrı insana can olduğunu söyleyen Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan; "Derya gibi umarım o da çocuk sahibi olur. Rahim nakli sayısı ummayacağınız kadar fazla. Bu tür hastalar, kendi imkanları ile bu hazırlıkları yaptıkları için bu imkana kavuştular.

Normal kadın doğum kliniğine başvurup bir şekilde hazırlıkları yapılmış hastalar. Yoksa mevzuat çerçevesinde hazırlığı yapılan hastalar değil. Sayısı bir böbrek nakli kadar fazla. Dünyanın her tarafından istek var. Kadavradan nakilleri kendi vatandaşlarımıza yapacağız.

Dünyadan da gelecekte mevzuatlar olursa ancak canlıdan nakil yapabileceğiz. Bu mevzuattan sonra belirlenecek. Böbrekleri de bağışlanan kişinin bir tek kalbi kullanılamadı diğer kalan tüm organları 7 kişiye can oldu" dedi.


Yayınlanma tarihi: 30/07/2021

-

Son Güncellenme: 05/10/2021

Başa Dön