Doç. Dr. Süleyman Taş’ın Uyguladığı Tedavi Tıp Literatürüne Girdi!


Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Doç. Dr. Süleyman Taş’ın Uyguladığı Tedavi Tıp Literatürüne Girdi!

Doç. Dr. Süleyman Taş’ın 2 yıl önce uyguladığı yöntem geçtiğimiz günlerde APS (Plastik Cerrahi Arşivi Dergisi)’de yayınlanarak tıp literatürüne girdi..

Doç. Dr. Süleyman Taş’ın 2 yıl önce uyguladığı yöntem geçtiğimiz günlerde APS (Plastik Cerrahi Arşivi Dergisi) ’de yayınlanarak tıp literatürüne girdi. Doç. Dr. Süleyman Taş uyguladığı yönteme ilişkin, "Yüzü yanan hastada, fizyolojik hamilelik taklit edilerek ilk kez kendi dokusundan yeni yüz yapıldı.
Doç. Dr. Süleyman Taş
Hastanın kendi dokusu kullanılarak uygulanan yeni yöntem ile yüz nakli tarihe karışabilir" dedi. Yeni yüzüne kavuşan Fatma Albayrak, “Aynaya baktığımda şuan ki halim daha iyi. Aynalarla barıştım. Eskiden hiç sokağa çıkamıyordum. Şimdi çıkabiliyorum. Eskiden gidemiyordum şimdi markete gidebiliyorum” dedi.

İleri Mikrocerrahi İle Yeniden Aktarılabilir Doku Oluşturuldu

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Taş, 2 buçuk aylıkken sobadan beşiğine kıvılcım sıçraması sonucu beşiğiyle birlikte yüzünün ve boynun da büyük bir kısmı yanan 25 yaşındaki Fatma Albayrak’ın yüzüne, tıp literatürüne giren ve ilk kez uygulanan mikrodiseke prefabrike flep (İleri mikrocerrahi ile yeniden aktarılabilir doku oluşturulması) yöntemini uygulayarak Albayrak’a yeni bir yüz kazandırdığını ifade etti.

“2 Buçuk Aylıkken Sobadan Beşiğime Kıvılcım Sıçradı"

Yanan yüzü nedeniyle bugüne kadar 12 ameliyat geçirdiğini belirten Fatma Albayrak, “Annemin anlattığı kadarıyla, 2 buçuk aylıkken beşikte yandım. Sobadan beşiğime kıvılcım sıçradı.

O günden bugüne kadar 12 ameliyat geçirdim. Vücudumun her tarafından ameliyat için yama yani parça aldılar. Ameliyattan önce 5 duyu organım yok gibiydi.

Şimdi daha rahat yemek yiyebiliyorum. Gözlerim daha iyi görüyor. Kulağım daha iyi duyuyor” diye konuştu.

“Karnında Fizyolojik Hamileliği Taklit Ederek Yeni Yüzünü Hazırladım"

Süleyman Taş  ve yüz nakliFatma Albayrak’a uygulanan “İleri mikrocerrahi ile yeniden aktırılabilir doku oluşturulması” yönteminin, uluslararası bilimsel yayın olan APS (Archives Of Plastic Surgery) dergisinde yayınlanması ile tıp literatürüne girdiğini belirten ve yöntemin ilk kez kendisi tarafından uygulandığını vurgulayan Doç. Dr. Süleyman Taş, “Bu teknikte karın dokusu gibi 4-5 santimetre kalınlığında da olsa bir doku 4 milim kalınlığına kadar inebiliyor ve 30-40 santimlik büyük flepler elde edilerek 15-20 santim damar sapı olan bir serbest doku aktarımı dediğimiz teknik bu. Bu şekilde büyük dokular elde edebiliyoruz.

Bu sayede tüm yüzü yanmış bir hasta da bile tüm yüzünü alıp yerine yenisini koyabiliyorsunuz. Fatma’da yaptığım buydu.

Karnında yeni yüzünü hazırladım daha önce ameliyat olması nedeniyle kalan doku miktarı çok azdı. O nedenle oraya balon koydum.

Cilt altından ana damara kadar tüm damarları örümcek ağı gibi ortaya koyuyorum bunları kesmiyorum. Ondan sonra cildin altına yayıyorum.

Bu süper mikro cerrahi dediğimiz deneyimi gerektiren aşırı milimetrik uç damarlar ile bile uğraştırmayı gerektiren çok zahmetli bir ameliyat. 


Dünyada ilk kez denendi. Çok güzel bir gelişme. Flep doku aktarımında çok güzel bir gelişme. Sonra ise fizyolojik hamileliği taklit ettim.

Altına balon koyarak dokuyu genişlettim. Çünkü bu dokuyu oradan aldıktan sonra karında açık yara oluşurdu.

Onu kapatabilmek için hamileliği taklit ettim. Karındaki doku gevşedikten sonra dokuyu aldım. Tüm yüzü çıkarıp yenisini yerleştirdim. Sonrasında ufak tefek küçük ameliyatlar yaptım.

Hasta daha önce geçirdiği ameliyatlardan dolayı yüzünde artık aktarımı sağlayacak damar da kalmamıştı. Bana çok uzun bir damar sapı da lazımdı.

Bu sapı da şah damarına kadara uzatmaya imkan tanıdı bu teknik. Böylece literatüre giren bir teknik oldu. Bilimsel gerçekliği de artık kanıtlandı.

Bu yöntemi 2 yıl önce uygulamaya başladım. 2 hastada uyguladım. Çok başarılı sonuçlar alarak geçtiğimiz günlerde literatüre kazandırdım” açıklamasında bulundu.

“Yüz Nakli Tarihe Karışabilir"

Doç. Dr. Süleyman TaşFatma Albayrak’a uygulanan yöntemin daha da geliştirilmesi halinde yüz naklinin tarihe karışabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Süleyman Taş, “Hastaya fonksiyonel kazandırdıklarımızın yanında görsel olarak da artık kendisini beğeniyor olması onun sosyal yaşama kazandırılan bir birey olması manevi olarak da çok tatmin edici bir şey.

Bizi teşvik eden de bu oldu. Tıbbı ilerleten bu. İnsanlara yardım iç güdümüz ve daha iyi nasıl yapabilirizden yola çıkarak geliştirdiğimiz her şey bizi mutlu ediyor. 


Yayınlanma tarihi: 07/04/2020

-

Son Güncellenme: 22/12/2021

Başa Dön