Avuç İçi Kadar Mutluluk Yeter!

Meme Büyütme
Meme Büyütme tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Yıldız Ertan tarafından yazılmıştır.

Avuç İçi Kadar Mutluluk Yeter!

Meme büyütme ameliyatı hem dünyada hem de ülkemizde en popüler üç estetik ameliyattan biri. Bir estetik operasyon olan meme büyütme ameliyatı doğru yapıldığında çok iyi sonuçlar veriyor...

Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatının da hangi durumda ve ne amaçla yapıldığını çok iyi belirlemek oldukça önemli!

"İpli Bikini Benim de Hakkım!"

ipli bikini
Küçük memeli bir kadın olarak özellikle yaz tatillerinde büyük memeli kadınlara ve üçgen, ipli bikini giymelerine, o kadar çok yakışıyor olmasına her zaman özendiğim için sonunda soluğu bir estetik merkezinde aldım.

Meme protezi dışında bir yöntem olup olmadığını sormak istiyordum, çünkü ameliyat olmaktan her zaman korkmuşumdur.

Günümüzde meme büyültme ameliyatında kullanılan tek bir yöntemin meme protezi olduğunu ve özellikle ilaç ile meme büyültme gibi tehlikeli olabilecek yöntemlerden uzak durmamı tavsiye ettiler.

Meme büyütebilecek bir ilaç, her ne kadar doğal olduğu iddia edilse de, mutlaka hormon içeriyormuş. Bu hormonlar ise sadece dengenizi bozmakla kalmıyor kanser riskini de arttırabilir.

"Meme Büyütme Haplarından Uzak Durun!"

küçük memelerDanışmanım ameliyat olarak son zamanlarda uygulanan yağ enjeksiyonunun çok sınırlı miktarda ve çok nadir durumda denenebilir bir operasyon olduğunu belirtti.

Ayrıca meme büyültme amaçlı yağ enjeksiyonları hem enfeksiyona çok meyilli hem de ne istenilen büyüklük, ne şekil ne de simetri sağlanabilir olduğunu ekledi.

"Sarkık Memelere Operasyon Yaptırmayın!"

meme büyütme
Sarkık memeler için meme protezi kesinlikle tavsiye edilmiyor! Meme protezinin tek amacı memelerinizi büyültmek olabilir. Genellikle sık yapılan bir hatanın bu protezlerin sarkık memeleri de kaldırabileceğini düşünmek olduğunu öğrendim.


Nadir durumlarda protezler bu amaç ile kullanılabilirmiş ama gerçekten sarkmış bir memenin ilk önce meme dikleştirme operasyonu ile “kaldırılması”, kaldırıldıktan sonra gerekiyor ise protez ile büyütülmesi gerekiyormuş.

"Silikon Patlar mı?"

silikon patlar mıTamam, büyük meme için operasyonu kabul ettim diyelim? Ne gibi sorunlar yaşayabilirim? Silikonlarım patlar mı?’ Bu sorular kafamda dönüp dururken sormadan geçemedim...

Aldığım cevapları madde madde sizlerle paylaşmak istiyorum ki sizin de kafanızdaki sorular son bulsun!

  • Silikon kaplı protezleri vücut yabancı bir madde olarak kabul eder. Silikona karşı vücutta bir reaksiyon gelişir ve protez etrafında çok ince bir bariyer oluşur. Nadir durumlarda bu reaksiyon çok abartılı seyreder ve bariyer kalınlaşarak “kapsül” denilen sert bir yapıya dönüşür.
    Kapsül eğer ileri derecede ise meme şekli bozulur ve tedavi edilmesi gerekebilir. Ameliyatsız tedaviler cevap vermezse en son çare olarak protez çıkarılabilir. Ama kapsüllerin çoğu bu aşamaya gelmeden tedavi edilebilirler ve protezleri çıkarmak gerekmez.

  • Protezlerin pütürlü yüzeyli olması ve kas altında durmaları kapsül riskini azaltırken ameliyat sırasında hematom ve dışarıdan fark edilemeyecek hafif enfeksiyonlar olması, cerrahi eldiven pudrası gibi kimyasal yabancı maddelerin kapsül riskini arttırabileceği kabul edilir.

  • Protezlerin “patlaması” özellikle medyada sıkça haberlere konu olmasına rağmen pek olasılık dahilinde değil. Protezler üzerlerinden kamyon geçse bile patlamayacak kadar sağlamdırlar. Sadece keskin yada sivri bir cisimle delinebilirler.
    Bazı protezlerin zaman içerisinde kendiliğinden yırtılabileceği gösterilmişse de bu hem nadirdir hem de yeni nesil protezlerde bu olasılık düşmüştür.

Büyük meme, üçgen bikini hayalleri hepsi çok güzel ama ben yine de vazgeçtim. Avuç içi kadar mutluluk yeter....

yıldız ertan
Konuk yazarımız Yıldız Ertan, dijital reklam ve sosyal medya müdürüdür. Yayımlanmış bir kitabı bulunan Ertan aynı zamanda dergi yazarıdır.
linkedin


Yayınlanma tarihi: 22/06/2017

-

Son Güncellenme: 30/12/2021

Başa Dön