Hastane Tipi
Şehir

Meme Dikleştirme

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 03 Haziran 2020

 

Meme Dikleştirme Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Meme Dikleştirme Nedir?

Yağ ve süt bezlerinden oluşan meme dokusu; yaş alma, doğum, emzirme, sık kilo alıp verme, hatalı sütyen kullanımı ve hatta yer çekimine bağlı olarak sarkar; Meme Dikleştirme Ameliyatı, memelerde zamanla bir çok farklı nedene bağlı oluşan sarkma sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yapılan cerrahi işleme verilen addır.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı ile memenin eski formunun yeniden kazandırılması, dik, diri ve konik formuna kavuşturulması hedeflenir.

Ayrıca Meme Dikleştirme ameliyatı ile varsa iki meme arasında yapısal farklar, asimetrik görünüşler de düzenlenir. Bunlara ek tüm “Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatlarında” meme başı çevresindeki koyu renkli alan da düzeltilir.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı Fiyatı Nedir?

meme dikleştirme ameliyatı

Meme Dikleştirme ameliyatı ortalama 8.000 TL ile 25.000 TL fiyat aralığında gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme ameliyatının fiyatlarına etki eden en önemli kalemler: meme deformasyon derecesine bağlı olarak ameliyat yöntemi, seçilen doktorun ameliyat ücreti ve ameliyatın gerçekleştirileceği hastanenin ameliyathane, oda, anestezi gibi alanlardaki ücretlendirmesi…

Ayrıca Meme Dikleştirme ameliyatı fiyatları, ilden ile, ilçeden ilçeye de bölgenin sosyo ekonomik durumuna göre de farklılık gösterir.

->Related Doctors<-

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı Benim İçin Doğru Ameliyat mı?

meme dikleştirme ameliyatı

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı; sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yaşlanma ve hatalı sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik formunu kaybetmiş 18 yaş üzeri, sağlıklı tüm kadınlar için doğru ameliyattır.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı, hamile ve emziren kadınlara uygulanmaz.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Dikleştirme bir diğer adıyla göğüs dikleştirme ameliyatı, hastane ortamında genel anestezi altında ortalama 2 ile 4 saat aralığında gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası mutlaka 1 gece yatış verildikten sonra kişi taburcu edilir.

meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır

Memede meydana gelen deformasyon 3 aşama ile tanımlanır. Bu aşamalar aynı zamanda göğüs dikleştirme ameliyatının hangi teknikle yapılacağını da gösterir.

Birinci Derece, hafif sarkmanın söz konusu olduğu meme form kayıplarına verilen addır.

Birinci derece sarkmanın söz konusu olduğu Meme Dikleştirme ameliyatında, meme başı çevresindeki koyu renkli alan yani areola çevresindeki bir doku çıkarılarak ameliyat gerçekleştirilir.

meme dikleştirme operasyonu

Yine birinci derece meme form kaybı olan kişilere, meme altına konulan bir meme protezi ile de Meme Dikleştirme ameliyatı planlanabilir.

Bu ameliyat yöntemi meme büyütme ameliyatı ile aynı işlem adımlarına sahiptir.

Her iki yöntem de doktorunuz tarafından değerlendirilecek ve sizin için en uygun olan tedavi yöntemi planlanacaktır.

meme dikleştirme nasıl yapılır

İkinci Derece, diğer bir deyişle orta derecede sarkma gözlemlenen memeler için daha kapsamlı bir Meme Dikleştirme ameliyatı yapılacaktır.

Bu tip meme deformasyonunda meme başı meme altı çizgisinin 1 ila 3 cm aşağısına kadar inmiştir.

Bu durumda planlanan Meme Dikleştirme ameliyatında, Meme başı etrafındaki kahverengi alanı (areola diye bilinir) çevreleyen alandan başlar aşağı doğru tıpkı bir lolipopu andıran kesi açılır, fazla meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılır, meme başı ve areola yeni yerine taşınır.

Son olarak meme dokusu meme başı ve çevresinde birleştirilerek memenin yeni formu kazandırılarak kesi kapatılır. Bu ameliyat yöntemi meme küçültme ameliyatı ile adımlara sahiptir.

meme dikleştirme

Üçüncü derece yani ileri derece meme sarkmasına sahip memeler için planlanan göğüs dikleştirme ameliyatına verilen addır.

Üçüncü derece Meme Dikleştirme ameliyatında, meme altında hem yatay hem de dikey kesi izi görülür.

Ters T hatlı kesi ile yapılan Meme Dikleştirme ameliyatı, normalden aşırı büyük ve sarkma oranı 8 cm.den fazla olan memelere uygulanır.

Bu yöntemde işlem adımları tıpkı ikinci derece Meme Dikleştirme ameliyatı ile aynıdır. Meme başı etrafındaki kahverengi, areola alanını çevreleyen alandan yukarı doğru tıpkı ters bir lolipopa benzer kesi açılır.

sarmış memeleri dikleştirme

Fazla meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılır. Meme başı ve areola yeni yerine taşınır. Son olarak meme dokusu meme başı ve çevresinde birleştirilerek memenin yeni formu kazandırılarak kesi kapatılır.

3 tip Meme Dikleştirme ameliyatı da genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası genellikle 1 gün nadir durumlarda 2-3 gün hastane yatış verildikten sonra kişi taburcu edilir.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası hemen soğuk kompress uygulanmaya başlanır. Sporcu sütyeni diye bilinen cerrahi sütyen kullanımına başlanır.

Bu sütyen 4 hafta süresince devamlı giyilmelidir. Ameliyat sırasında dren kullanımı da yine işlem yapılan memenin boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir. Dikişler 15 gün sonra alınır.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası ilk hafta meme bölgesinde şişlik ve eser miktarda morluk gözlemlenebilir.

meme dikleştirme sonrası iyileşme süresi

Morluklar 3-4 güne şişlikler ise 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolacaktır.

Giydirilen sporcu sütyeni ağrı oluşumunu engeller. Meme Dikleştirme ameliyatı, ameliyat sonrası dönemde neredeyse hiç ağrı, sızı duyulmayan ameliyatlardan biridir.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası ilk hafta ev istirahati önerilir. Kişi ameliyatı takip eden 4. Günden sonra duş alabilir.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası dikişler 10-12. günler civarında iyileşir, estetik dikiş uygulandığından dikiş almaya gerek olmaz.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası; 1 ay boyunca kolları zorlamamak, ağır kaldırmamak, itme-çekme hareketi yapmamak önemlidir.

Ameliyat sonrası hassas olan meme bölgenizin darbe almaması için ekstra dikkat göstermeniz gerekir.

meme dikleştirme sonrası

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum geçicidir ve genellikle 6 hafta içinde kaybolur.

1 aydan evvel tenis, 6-8 haftadan evvel ağır spor aktiviteleri yapılması önerilmez. Yürüyüş gibi hafif sporlar yapabilirsiniz.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası erken dönemde memeler, ameliyat ödemi ile birlikte daha dik ve yukarıda durur. Nihai görünüm 8-10 hafta civarı kendini gösterir.