03 October 2018

Dövme sildirme nedir? Lazerle dövme sildirme nasıldır?

Dövme Sildirme

Dövme sildirme, deri üzerine tercih edilen bir yazı, resim ya da benzeri görsel figürlerin deri yüzeyinden temizlenmesi amacı ile yapılan bir işlemdir.

dövme sildirme

Dövme sildirme denilince birden çok öneri ile karşılaşmak mümkündür.

Dövme sildirme kremi, dövme silme makinesi, kimyasal uygulamalar, lazerle dövme silme gibi seçenekler karşımıza çıkar.

Dövme sildirme yöntemleri arasında en gerçekçi ve kalıcı sonuç lazerle dövme sildirme ile mümkün olur.

Lazerle dövme sildirme uygulamasında; lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve derialtı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlar.

Piyasada oldukça uygun fiyatlarla karşımıza çıkan dövme sildirme kremi ya da dövme silme makinesi adıyla satışa sunulan ürünler, dövmenin deri yüzeyinden tam anlamıyla temizlenmesini sağlamaz.

lazerle dövme sildirme

Genellikle ilk deneyimlerini bu kozmetik bazlı kimyasal uygulamalar ile yaşayan herkes sonuçta lazerle dövme sildirme tedavisini başvururlar. Bu makalemizde kalıcı ve kesin dövme sildirme işlemi olan lazerle dövme sildirme uygulamasının detayları, dövme sildirme fiyatları ve dövme sildirme sonuçları gibi bilgileri bulabilirsiniz.   

Dövme sildirme yöntemleri arasında en sık tercih edileni lazerle dövme sildirmektir. Lazerle dövme sildirme dışında yine dermatologlar tarafından uygulanan klinik ya da hastane ortamında yapılan farklı dövme sildirme yöntemleri de vardır.

Dermabrazyon (mekanik cilt soyma işlemi), eksizyon (cerrahi yöntemle dövmeli bölgenin vücuttan kesilip çıkarılması) yöntemleriyle de dövmeler silinebilir. Uygulanışı diğer dövme silme yöntemlerine oranla daha  kolay ve kesin sonuç veren bir uygulama olduğu için lazerle dövme sildirme, diğer seçeneklerin önüne geçer.  

Picosure lazer ve Picoway lazer sistemleri dahil olmak üzere uygulanan lazerle dövme sildirme işlemi; dövmenin boyutu, dövmenin renk/renkleri, dövmenin ne zaman yapıldığı gibi özelliklere bağlı olarak farklı tekniklerle gerçekleştirilir.

Lazerle dövme sildirme nasıl yapılır?

Dövme sildirme uygulaması için yaptırılan dövmenin en az 1 yıllık olması önemlidir.

Dövme sildirme uygulaması öncesi, dövme yapılmış cilt yüzeyinde yanık, yara, egzama ve benzeri cilt sorunlarının olmaması, önemlidir.

Ayrıca dövme sildirme öncesi cildin işlem görmemiş olması (doğal ya da solaryum ile bronzlaşmış ten) gerekir. Dövme sildirme için en doğru zaman kış aylarıdır.

Bir diğer önemli unsur da silinecek dövmenin yapısal özelliğidir. Küçük ve siyah boya ile yapılan dövmeler daha kolay silinir.

Çok renkli ve geniş alana yayılmış dövmeler ise bir kaç seans uygulaması ile temizlenebilir ya da lazerle dövme silmeye alternatif diğer dövme silme uygulamaları tercih edilir. Bu aşamada izlenecek yol, muayene sonrası belirlenecektir.

Dövme sildirme lazer uygulaması, dövmenin boyutuna, renklerine, yıllanmışlık süresine göre farklı seans adetlerinden düzenlenir.

Normal boyutlarda bir dövme, 4-8 seansta temizlenebilirken, büyük ölçekli ve çok renkli dövmelerde seans sayısı 15’i bulabilmektedir.

Dövme sildirme, her bir seans aralığı 4-6 haftadır. Bu süreçte lazer uygulanacak alanın güneşten korunması, cilt pigmentlerini koyulaştıracak hareketlerden kaçınılması önemlidir.

Lazerle dövme sildirme, deri altı dokusundaki dövme renginin işlendiği dokuların parçalanması esasına dayanır. Lazer ışınlarının nokta atışlarla parçaladığı dermis ve deri altı dokuları vücudun savunma sistemi tarafından yok edilerek vücuttan atılır.

Tam da bu sebeple dövme silme işlemi sadece bağışıklık sistemi kuvvetli sağlıklı kişilere uygulanabilir.

Dövme sildirme sonuçları ne zaman ve nasıl alınır?

Dövme sildirme yönteminin başarısına etki eden en önemli unsurlardan biri, yapılan dövmenin alanında uzman ve profesyonel bir kişi tarafından yapılıp yapılmadığına bağlıdır.

Lazer uygulaması dövme silme yöntemleri içinde en doğru sonucu verenlerin başında gelir demiştik.

Ancak eğer yaptırılan ve silinmesi planlanan dövme; yapım aşamasında homojen olmayan derinliklerde deri altına işlenmiş ise bu tip dövmelerin deriden arındırılmasında sorun yaşanabilir.

Dövme, deriden tam olarak silinemeyebilir ya da gölge benzeri lekelenmeler kalabilir. Bu tip durumlarda doktorunuz size destekleyici tedavi modelleri önerecektir.

Dövme sildirme sonuçları; planlanan seans adedi sonrası kendini göstermeye başlar. Süreç içinde doktorun önerilerine ve yapılması gereken konulara gösterilen dikkat dövme sildirme sonuçlarını olumlu etkileyecektir.

Her bir seans sonrası lazer uygulanmış bölge tedavinize uygun epitelizan kremlerle rahatlatılmalıdır. Seans sonrası uygulama yapılan bölgede; şişme, kabuklanma, su toplama ve kızarıklık gibi etkiler görülebilir. Bu durum ortalama 5 ile 15 gün sonunda kendiliğinden geçecektir.

Lazerle dövme sildirme fiyatları nedir?

lazerle dövme sildirme

Lazerle dövme sildirme fiyatları kişiye özel planlanmalıdır.

Lazerle dövme sildirme fiyatları, dövmenin büyüklüğü, rengi, seans sayısı gibi koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Ayrıca dövme sildirme fiyatları; dövme sildirmenin yapılacağı klinik, doktor, il, kullanılacak teknoloji gibi konular da dövme sildirme fiyatlarına etki eder.

Normal ebatlarda, uygun renklendirmeye sahip bir dövmenin ortalama, dövme sildirme fiyatı 1.000 TL ile 4.000 TL arasında değişir.

Dövme sildirme fiyatları, ilden ile farklılık gösterir demiştik. Dövme sildirme İzmir ile dövme sildirme Ankara fiyatları arasında ortalama yüzde 10 ile yüzde 20 oranlarında fiyat farklılıkları söz konusudur.

Bu fark oranı daha büyük illerden küçüklere göre bölgenin sosyo-ekonomik durumu ile ilişkili olarak farklılık gösterir.

İstanbul’da dövme sildirme fiyatları ortalama 2.000 TL ile 4.000 TL aralığında gerçekleştirilirken, dövme sildirme Ankara fiyatları 1.400 TL ile 3.000 TL aralığında; dövme sildirme Bursa fiyatları ise 1.200 TL ile 2.500 TL aralığında yaptırılır.


Dövme Sildirme ile ilgili yazılar