Hastane Tipi
Şehir

3D Lazer Lipoliz

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 05 Haziran 2020

3D Lazer Lipoliz Nedir?

3D Lazer Lipoliz uygulaması, diyet, egzersiz ya da diğer zayıflama yöntemleriyle verilmesi mümkün olmayan dirençli yağ dokularının, 3D diye tanımlanan lazer ve ultrason teknikleri ile geri dönüşümsüz tahrip edilmesi esasına dayanan bir vücut şekillendirme yöntemidir.

3D Lazer

3D Lazer Lipoliz uygulaması ile bölgesel yağ dokusu kalıcı olarak yok edilirken aynı zamanda işlemin uygulandığı bölgedeki cilt yüzeyi de sıkılaştırılarak varsa portakal kabuğu görüntüsü oluşturan selülitler giderilir, cildin gergin ve parlak bir görünüm kazanması sağlanır ve cilt gerilir.

3D Lazer Lipoliz Fiyatları

3D Lazer ücreti

3D Lazer Lipoliz fiyatları, işlem yapılacak bölge sayısı, bölgenin hacimsel alanı, çekilecek yağ oranı, eşlikçi uygulamaları (yağ transferi ile dolgu gibi), uygulamayı yapacak doktor, uygulamanın yapılacağı klinik, hastane, lokasyon gibi detaylara göre farklılık gösterir. u çerçevede 3D Lazer Lipoliz fiyatları ortalama  10.000 TL ile 25.000 TL aralığında gerçekleştirilir. İstanbul’un lüks semtlerinde 3D Lazer Lipoliz fiyatı 55.000 TL’ye kadar yükselmektedir.

3D Lazer Lipoliz Nasıl Yapılır?

3d lipofiz

3D Lazer Lipoliz; üç uygulama aşamasına sahip işlemler bütünüdür. Smart Lipo, Pro Lipo isimleriyle anılan Lazer Lipoliz; Vaser adıyla bilinen Süper Ultrasonik lazer (SUS) ve Lazer Selüliz (CelluSmooth) işlem adımlarının bir arada uygulandığı 3D Lazer Lipoliz; sahip olduğu teknoloji ile vücut şekillendirme yani liposculpture uygulamaları arasında en kısa sürede sonuç sağlayan tekniklerden biridir.  

3D Lazer Lipoliz Adımları;

          1- Lazer Lipoliz (Smart Lipo, Pro Lipo)

3D Lazer Lipoliz uygulamasının ilk adımında Lazer Lipoliz yöntemi ile bölgesel inatçı yağ dokularının yok edilmesi hedeflenir. Lazer Lipoliz uygulanacak bölge, anestezi içerikli kremler yardımıyla lokal olarak uyuşturulur. 0,6 m’lik kanüller yardımıyla gönderilen lazer dalga boyları ile yağ hücreleri patlatılır.

lazer lipoliz

Patlatılan yağ hücrelerinin yeniden oluşması mümkün olmadığı için aynı bölgede yağ dokularının çoğalması sorunu yaşanmaz kalıcı ve etkili bir yöntemdir. Uygulamada hedef yağ dokuları olduğu için cilt ya da altındaki diğer katmanlar lazer uygulamasından olumsuz anlamda etkilenmez. Yanık oluşmaz. Mekanik travma gözlemlenmez. Yüksek güçte bir uygulamadır bu nedenle de çok hızlıdır.

          2- Vaser - Süper Ultrasonik lazer (SUS)

3D Lazer Lipoliz uygulamasının ikinci adımında, Lazer Lipoliz ile patlatılan yağ hücrelerinden bağımsız, dolgu amaçlı kullanılabilecek yağ hücrelerine özel bir ses dalgası ile müdahale edilir. Süper Ultrasonik lazer adı verilen bu ses dalgası gönderdiği titreşimlerle yağ hücrelerinin birbirinden ayrılmasını ve böylece yağ hücrelerinde bozulma olmasızın vücuttan alınabilmesini sağlar. Bozulmadan alınan yağ hücreleri vücudun ihtiyaç duyulan bir başka bölgesinde dolgu malzemesi olarak kullanılabilir.

ultrasonik lipofiz

Bu işlem adımında amaç Süper Ultrasonik lazer ile cildin alt katmanlarının sıkılaştırılmasıdır.  Süper Ultrasonik lazer uygulamasında cilt altı elastin, kolajen ve fibroblastik aktivite en üst düzeyde algılanır. Uygulamanın ardından cilt gergin ve pürüzsüz bir görünüm alır.

          3 - Lazer Selüliz (CelluSmooth)

3D Lazer Lipoliz uygulamasının üçüncü ve son adımında özel bir lazer tekniği olan ve cildi ütülemeye yardımcı Lazer Selüliz yani CelluSmooth yöntemi kullanılır. Bu işlem adımıyla yağdan arındırılan bölgenin sıkılaşma ve gerilme aşaması tamamlanır. Selülit sorunu ve ona bağlı pürüzlü cilt yapısı ortadan kaldırılır.

lazer selüliz

Lazer Selüliz, “Burst”, “melt”, “tight” başlıkları altında toplanan üç modda çalışır. Burst modu ile cilt yüzeyi ve altındaki girintiler düzeltilir; melt modu ile bu girintilerin içinde yer alan yağ dokuları parçalanır ve adı ile müsemma eritilir; son adım alın tight modu ile ise yağ ve girintilerden arındırılmış cildin gergin ve sıkı görüntüsüne kavuşması sağlanır.

3 işlem adımında da kişinin ağrı veya acı hissetmemesi için bölgesel anestezi uygulanır. İşlemler ortalama 1 ile 5 saat aralığında gerçekleştirilir. Süre aralığının bu kadar geniş olmasının nedeni uygulamanın kişiden kişiye değişiklik gösteren yağ toplama ve yağ yıkımı oranlarıdır. 3D Lazer lipoliz uygulaması kişiden 500 cc ile 8000 cc aralığında yağ alınmasına olanak tanır.   

3D Lazer Lipoliz İyileşme Süreci

3D Lazer lipoliz lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir tedavidir. Çok nadir genel anestezi tercih edilebilir genel anestezinin söz konusu olduğu 3D Lazer lipoliz uygulamasında kişiye bir gece hastanede yatış verilir. Lokal anestezi ile 3D Lazer lipoliz uygulaması sonrası kişi o gün taburcu edilir ve normal hayatına geri dönebilir.

iyileşme süreci

3D Lazer Lipoliz uygulamasını takip eden bir hafta boyunca korse takılması gerekir. 3D Lazer Lipoliz sonrası enjektör girişi ve kesi olan yerlerde morarma vücut genelinde ödem gözlemlenebilir, bu geçici bir durumdur genellikle en fazla 3 hafta sonra kendiliğinden geçer. 3D Lazer Lipoliz uygulamasından 2-3 ay sonra kişi nihai görüntüsüne kavuşur.

3D Lazer Lipoliz Benim İçin Doğru Uygulama mıdır?

3D Lazer Lipoliz, 18 yaşından büyük, sağlıklı kadın erkek herkese uygulanabilir. Özellikle;

lipoliz

 • Karın, popo, göğüs, kol, sırt, basen, bacak, diz, yüz (gıdı, yanak gibi) gibi incelme gerçekleştirmenin zor olduğu bölgelerde yağlanma sorunu olan kişiler;
 • 2 Litrenin üzerinde yağ birikimi olan kişiler,
 • Jinekomasti sorunu olan erkekler,
 • Hızlı kilo alıp vermeye bağlı vücut deformasyonu oluşmuş kişiler,
 • Selülit problemi olan kişiler,
 • Önceden Liposuction ya da Lazer Lipoliz uygulaması yaptırmış ancak zorlu bölgelerde yağ dokusu fazlalığı kalmış kişiler,
 • Deri altı dokusu kalın kişiler,

3D Lazer Lipoliz uygulaması için doğru adaylardır.

3D Lazer Lipoliz Kimler İçin Doğru Uygulama Değildir?

 • 18 yaşından küçük,  
 • Ciddi kalp problemleri olan, hipertansiyon, diyabet, kanama bozukluklarına sahip sağlık açısından problemi olan kişiler,
 • Hamile ve emzirme süreci devam eden kişiler,
 • Obezite sorunu olan ve vücut kitle endeks farkı %30’un üzerinde olan kişilere,

3D Lazer Lipoliz uygulaması yapılması önerilmemektedir/yapılamaz.

3D Lazer Lipoliz Öncesi  Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

3D Lazer Lipoliz öncesi en az iki hafta evvelinden kan sulandırıcı ilaçların kullanımının, kan sulandırıcı özellikteki içecek, vitamin ve yiyeceklerin tüketiminin sonlandırılması gereklidir.

3D Lazer Lipoliz sonrası da yine kan sulandırıcı ilaçlara başlamak için doktorunuzca ön görülen sürenin geçmesini beklemek önemlidir. Yine bu dönemde kan sulandırıcı özellikteki yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir.

öncesi sonrası

3D Lazer Lipoliz öncesi doktorunuz gerekli tetkikleri yaptıktan sonra kilonun sabitlenmesini ve operasyona kadar beklenecek süreçte kilo kaybının yaşanmamasını isteyecektir. 3D Lazer Lipoliz öncesi kesinlikle kilo kaybettirecek diyetlere başlanılmamalıdır.

3D Lazer Lipoliz öncesi ve sonrası düzenli hafif egzersizler yapmanız operasyona hazırlık ve sonrasında da iyileşme sürecine katkı sağlayacaktır.

3D Lazer Lipoliz sonrası bir hafta süresince korse kullanılması zorunludur.

3D Lazer Lipoliz sonrası doktorunuzca verilecek beslenme önerilerine dikkat etmeniz hem formunuz hem de sağlığınız açısından önemlidir.

3D Lazer lipoliz sonrası kilo almamaya özen gösterilmelidir. Uygulama olarak 3D Lazer lipoliz kalıcı sonuçları olan bir işlemdir. 18 yaş itibariyle kişinin vücudunda sabit oluşum gösteren yağ hücrelerinin sayısının azalmasını sağladığı için ölen yağ hücresi o bölgede yeniden faaliyet gösteremez. Kilo alımı söz konusu olduğunda işlem gören bölge değil vücuttaki diğer yağ hücreleri hedef olacaktır. Tekrar kilo alımında vücut yeni şekline göre genişleme eğilimine girecektir.