07 April 2020

"Zoom" öncesi 5 dakikada mükemmel görünüm

Ece Yalçın tarafından yazılmıştır.


İş hayatının eve taşındığı şu günlerde, Skype, Zoom, Hangouts gibi uygulamalar aracılığıyla yürütülen görüntülü toplantılar çoğumuz için rutin hale geldi.

Bu yeni düzene alışmak için, kamera karşısında kendimizi iyi hissetmenin yolunu bulmamız lazım. Karantina döneminde düzenli cilt ve saç bakımlarını ihmal etmemiz, sabahki görüntülü toplantıya günlerdir yıkanmamış yağlı saç diplerimizle çıkıp patronun dikkatini dağıtmamız anlamına gelmiyor. (Keşke görüntü filtreleri biraz daha iyi olsaydı!)

​​​​Bu işin orta yolu nedir?

 “Pijamaları çıkartıp video konferansa uygun hale gelmek için çok çaba sarf etmemek gerek,” diyor ünlülerin makyaj sanatçısı Meredith Baraf. 5 dakikada sanal halimizi-en azından belden yukarısını-harika gösterecek dönüşümün ipuçlarını Amerika'daki ünlülerin kuaförleri, makyaj sanatçıları ve dermatologlar veriyor.

Temiz gibi görünen düzgün saçlar

Kirli saç diplerini saklamanın en iyi yollarından biri saçı toplamak. Sadece saçınızı tarayın ve herhangi bir modelde toplayın. İşin uzmanları, kirli saçların açıkken daha net fark edildiğini söylüyor.

New Yorklu kuaför Yusef Williams, basit atkuyruğunu, “saçları düzeltmenin en kolay yolu” olarak tarif ediyor. Saçları yana ayırdıktan ya da geriye taradıktan sonra bir toka (ya da o an elinizde ne varsa, nasılsa görünmeyecek) yardımıyla istediğiniz seviyede tutturun. “Eğer lazımsa, saç diplerinize bakım yağı ya da serum uygulayarak görünümünü tazeleyebilirsiniz,” diyor Williams. 

Yağlı saç diplerine sahip kişiler için Williams, fazla yağı giderip anında hacim sağlayacak kuru şampuanları öneriyor. Toni&Guy, Aveda, Batiste, Moroccan Oil gibi markaların ürünleri, ülkemizde en çok tercih edilen kuru şampuanlar arasında yer alıyor. 

Az önce aynaya bakarken dikkatinizi çekmeyen elektriklenmiş saçların görüntülü konuşmada nasıl öne çıktığını fark ettiniz mi? Saçınızı toplayacaksanız, toka takmadan önce sert kıllı bir saç fırçası ile bu saçları yatıştırın. “Eğer açık saç kullanacaksanız, saç uçlarına parlaklık veren şekillendirici kremlerden uygulayın,” diye öneriyor başka bir New Yorklu kuaför Nunzio Salvano.

Taze görünümlü parlak cilt

Oldukça geç yattığınız bir gecenin sabahında, alarmınız 15 dakika sonra başlayacak olan haftalık rutin toplantı hatırlatması için çaldığında endişelenmeyin.” Bunun yerine,” diyor New Yorklu dermatolog Dr.Gary Goldenberg, “uyandırma servisi olarak yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.”

Sonrasında ise, “uykusuzluğunuzu saklamak ve varsa gözaltı şişliklerinizi gidermek için gözünüze ve gözaltlarınıza buz torbası koyun ya da soğuk havlu uygulayın ,” diye ekliyor. Daha hızlı çözüm lazımsa, buzlukta "jade roller" bulundurun ve gerektiğinde sabah şişliğini gidermek için kullanın. 

Dermatolog Dr.Michele Green’e göre, uygulayacağınız ince bir tabaka hyalüronik asit serum, cildinizi dolgunlaştırıp nemlendirirken anında parlaklık sağlıyor. Pek çok marka, bu içeriğe sahip serumları üretiyor. En çok tercih edilen markalardan bazıları, Kiehl’s, Paula’s Choice, Drunk Elephant.

Yine New York’tan bir dermatolog, Dr.Charlotte Birnbaum, cildin nemini sağlamanın önemine değiniyor ve bu sayede kamera karşısında kusurların daha rahat perdeleneceğini söylüyor. “Cildiniz ne kadar dolgunsa, ince çizgileriniz de o kadar görünmez olur,” diye ekliyor. 

“Detaylı cilt bakımı basamakları için vaktiniz kısıtlıysa, cildi uyandırmak için nemlendirici sprey uygulamanızı öneririm,” diyor Baraf. Son olarak, dudaklarınızı da nemlendirmeyi unutmayın. 

Bir dakikada makyaj

Baraf, cildin tonunu eşitlemek için fondöten, gözaltı halkalarını gizlemek için de kapatıcı uygulanmasını öneriyor. 

Devamında, yüzü aydınlatmak ve yanakları ön plana çıkarmak için bronzlaştırıcı ya da allık uygulayın. “Son olarak, bakışlarınızı derinleştirmek için ince fırça ile gözlerinizin çevresinde bronz bir hat oluşturun,” diye devam ediyor Baraf. “Bir iki kat maskaranın ardından en sevdiğiniz ruju sürün ve işte, görüntülü konferansa hazırsınız!”    


İlgili yazılar