04 June 2020

Yeniben nedir, nasıl yapılır?

Gülben Şaş tarafından yazılmıştır.


Ben (zamir): Teklik birinci kişiyi gösteren söz.

Yeniben (isim): Çokluk, birden fazla olma ve bunlar içinde kendinin en iyi halini bulmaya gayret eden kişinin biricikliğini gösteren söz.

Yeniben kelime oyunlarında sana puan kazandırmaz. Fakat bunun dışında hayatının her alanında kazandırır, güvenle kullanabilirsin. Bugün seninle bunun nedenleri hakkında konuşmak istiyoruz.

Yeniben bir düşünce şeklidir

İnsanı en hızlı yaşlandıran şey yanlış kozmetik değil, oluşumunun ve dönüşümünün sonuna geldiğine inanmasıdır. Karşına çıkan herkes, içinde bulunduğun her olay, bir şekilde geçtiğin tüm ortamlar ihtiyaçlarını ve beklentilerini değiştirir. Bu değişimin psikolojik yanlarını uzman kaynaklardan öğrenebilirsin. Biz kendi uzmanı olduğumuz ve kimsenin pek de bahsetmediği bir konuyu seninle paylaşmak istiyoruz. Estetik anlayışını…

Facebook hesabında yıllar öncesinden kalan ve şu an nefret ettiğin o fotoğrafı düşün. Sen o fotoğrafta çirkin değilsin, sadece estetik anlayışın değiştiği için artık öyle göründüğün bu fotoğrafı başkalarıyla paylaşmak istemiyorsun. Sen, yine sensin; sadece yeni bir sensin. 

Yeniben bir yaşam şeklidir

Yenibenlik, adaptasyon gerektirir. Karşınıza bir olay çıkar, tepki verirsiniz, tepkinizi beğenmezsiniz; değiştirirsiniz. Benzer bir olayı yeni tavrınızla karşıladığınız sonuç daha iyiyse, artık bir özelliğiniz başkalaşmıştır. Artık farklı davranacak, yani farklı yaşayacaksındır. Tıpkı karantina döneminde de deneyimlediğimiz gibi… Bu konuyu da davranış bilimcilere bırakıp kendi işimize dönüyoruz: Yaşam şeklindeki değişim fiziksel görünümünü de kapsayabilir. Saç renginin mavi olmasını istemen, daha büyük dudaklar hayal etmen, bacak tüylerini artık almamaya karar vermen hep bundan ve bunların hepsi normal.

Bazıları sadece giyim tarzını değiştirir, bazıları burnundaki kemiği… Bazıları yeni bir cinsel organa ihtiyaç duyar, kimileri evinin boş duvarı için yeni bir tabloya... Önemli olan dönüşümünün sonunda kendinden memnun olman. Çünkü sen yine seninle yaşayacaksın, yine sensin; sadece yeni bir sensin. 

Yeniben kendini gerçekleştirme halidir

Eşit şartlarda yaşamıyoruz. Kimseye “Aaa canım, mutlu değil misin? Olsana, bak çok basit” diyemeyiz. Dersek de umarım ağzımıza terlikle vururlar. İdeal şartlara dönecek olursak, kaynaklarını ve enerjini kendin için harcayabildiğin kadar mutlu olursun. Buna bir çift meme, pahalı bir allık fırçası ve poponu çok güzel gösteren bir etek de dahil… Çünkü kadınsı görünüşünü tamamlamak veya makyaj yaparken prenses gibi hissetmek veya ilk randevuna çok güvendiğin bir kombinle gidebilmek de ihtiyaçtır. Bunlara ulaşma şansın varsa, durma. Sorarlarsa “Sana ne, param vardı, istedim, yaptım” dersin. Sen başka biri olmadın, sadece artık kendinden daha memnunsun. Utanmadan bir daha söyleyeceğiz: Sen yine sensin; sadece yeni bir sensin.

Tüm bunları istememek de çok olağan, fakat istemek bir lüks veya ayıp değil. Kendin için hep daha iyisini iste. Yanlış anlayıp sevgiliden de ayrılmayın sakın!

Yeniden görüşürüz...


İlgili yazılar