Hastane Tipi
Şehir

Yanak Estetiği (Bişektomi)

Ece Yalçın tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 05 Haziran 2020

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nedir?

Hollywood yanağı öncesi sonrası

Bişektomi, ya da bilinen diğer adıyla Hollywood Yanağı, yanak içinde yer alan bichat isimli yanak yağ yastıkçıklarının ağız içine yapılan ince kesi yardımıyla çıkartılması işlemidir. Yüzdeki tombul ve yuvarlak görünümün giderilerek elmacık kemiklerini belirgin hale getirmeye yarayan işlem sırasında çıkartılan yağ dokularının vücut için hayati önemi bulunmamaktadır. 

Cerrahi bir müdahale olmakla birlikte, operasyon süresinin kısa olması ve cilde dışarıdan müdahale gerektirmemesi sebebiyle hastanın günlük yaşamına neredeyse hemen dönebilmesine olanak sağlar.  

Popülerliği son birkaç yılda dünya çapında artış gösteren Hollywood yanağı ameliyatı, hem kadın hem de erkek hastalara uygulanmaktadır. 

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Fiyatı Nedir?

 
bişektomi ücreti

Bişektomi, ya da yanak estetiği, yaklaşık 1 saat süren ve kalabalık ekip gerektirmeyen basit bir estetik müdahaledir. İşlem için hastaya uygulanacak anestezi türü, fiyatı belirleyen etkenlerden biridir. Bunun yanında, doktor ücreti, kliniğin bulunduğu il ve ilçe de fiyatı etkileyen kriterlerdir. Ülke genelinde bişektomi fiyatları ortalama 5000TL iken bu rakam büyükşehirlerde yer alan bazı semtlerde 8000TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nasıl Uygulanır? 

Kişinin hangi kiloda olduğuna bağlı olmayan yanak dolgunluğu, genellikle genetik bir mirastır. Kilo verme ve egzersiz yapmanın yüzün incelmesine etki etmediği bu durumda, estetik cerrahinin son moda uygulaması olan yanak estetiği, iyi bir çözüm seçeneğidir. 

Cerrah tarafından yapılan detaylı yüz analizinin ardından bişektomi için uygun olduğuna karar verilen hasta, steril ameliyathane ortamında genel ya da lokal anestezi altında, kimi zaman da sedasyon uygulaması ile operasyona hazırlanır. Her iki yanak içine yapılan yaklaşık 1’er santimlik kesiler sonrasında bichat yağ yastıkçıkları çıkartılır ve kesiler dikilir. Ameliyat süresi, anestezi işlemi dahil toplam 1 saat kadar sürer. Hastalar operasyonun ardından hemen evlerine dönebilir ve günlük yaşamlarına devam edebilirler. 

Kimler Bişektomi (Hollywood Yanağı) Yaptırabilir?

Bişektomi, altın oranla belirlenen kusursuz yüz şekline benzer yapıda bir yüze sahip olmak için tercih edilen ve etkili kalıcı sonuçlar sunan pratik bir cerrahi işlemdir. Anatomik gelişimini tamamlamış ve ideal olarak 25 yaş üzerindeki her kadın ve erkek, doktor onayının ardından bu işlemi yaptırabilir. 

 

Bununla birlikte, yüz yapısı zaten ince olan ve yanak estetiği sonrasında yüzünde dikkat çekici çöküntüler oluşabilecek kişilere bişektomi önerilmemektedir.

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

bişektomi uygulaması

 Bişektomi, alanındaki diğer cerrahi uygulamalara göre kolay bir işlemdir. Çoğu zaman lokal anestezi altında yapılan ameliyat sonrasında, müdahale yanak içerisinden olduğu için hastaların sosyal yaşamı etkilenmez ve de hemen işe dönebilmeleri mümkün olur. İşlem sonrasında:

 • Doktorun belirttiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılmalı
 • Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için doktorun verdiği ağız gargaraları düzenli uygulanmalı
 • İlk birkaç gün sıvı ağırlıklı beslenilmeli
 • Yanaklardaki hassasiyet ve şişkinlik için bölgeye buz uygulaması yapılmalı 

Ameliyat sonrası yanaklardaki şişkinlik birkaç hafta içinde inmektedir. Bişektomi ile hayal edilen görünüme çok kısa sürede kavuşulabilmekle birlikte, operasyon sonrasında yüz çevresindeki ödemin tam anlamıyla ortadan kalkması kimi zaman 4 ayı bulmaktadır. Bu süre sonunda, yanaklardaki yağ dokusu ortadan kalktığı için ve ameliyata bağlı şişlikler tamamen yok olduğu için, yüzde belirgin bir incelme sağlanır. Yüz yapısı, V formuna yakın bir hal alır ve hedeflenen görünüm ortaya çıkar.

 (Hollywood Yanağı)

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Sonrası Yüz Formu Kalıcı Mıdır?

Bişektomi, yüzdeki incelmeyi yanak içi yağ yastıkçıklarını cerrahi olarak çıkartarak sağlayan bir işlem olduğu için, elde edilen sonuçlar kalıcıdır. İşlem sonrasında kilo alınsa bile yanaklar eski haline dönmez. 

Bişektominin (Hollywood Yanağı) Avantajları Nelerdir?

 • İşlem süresi kısa, kolay bir operasyondur.
 • Sonuçları neredeyse hemen görülebilir ve tatmin edicidir. 
 • Kilo verme ve egzersiz ile çözülemeyen yuvarlak yüz hatlarını kalıcı olarak inceltme olanağı sağlar.
 • Yüz için uygulanan dolgu ve yanak protezi gibi diğer estetik operasyonlardan daha etkili ve tamamen kalıcı sonuçlar sağlar.
 • Ameliyat sonrası iyileşme süreci ağrısız ve kısadır. 

Bişektominin (Hollywood Yanağı) Dezavantajları Nelerdir?

 • Çok nadiren, her iki yanaktan alınan yağ miktarının eşit olmaması durumunda asimetrik yüz görünümü ortaya çıkabilir.
 • Operasyon sonrası sonuçların ileri yaşlardaki etkisini gösteren bilimsel araştırma bulunmamaktadır.
 • Her operasyon sonrasında ortaya çıkabilecek kanama ve enfeksiyon gibi riskler bulunmaktadır. 

Bişektomi (Hollywood Yanağı) İçin Uygun Cerrah Nasıl Seçilir?

Bilinirliği yeni artan ve son birkaç yılda ünlü camiasında moda olarak işleme de ismini veren Hollywood yanağı ameliyatı, işlem süresi ve kolaylığı düşünülerek hafife alınmamalıdır. Son derece önemli bir bölgede, büyük incelik isteyen operasyonu yapacak olan cerrahın detaylı olarak araştırılması gerekmektedir. Yanak estetiği konusunda deneyimli ve referansları iyi olan bir doktor seçmek çok önemlidir. Detaylı bir yüz analizinin ardından, hasta için en uygun operasyonun nasıl olacağına karar verecek olan iyi bir cerrah, elde edilecek sonucun tatmin edici olmasını sağlayacaktır.