Yağ Aldırma, Yağ Aldırma Bölge ve Yöntemleri

Yağ aldırma, bilinen diğer adı ile Liposuction, vücudun belirli bölgelerinde toplanan inatçı yağ depolarının vücuttan çıkarılması işlemine verilen addır.

Yağ aldırma ameliyatı

Yağ aldırma ameliyatı, aşırı kilolu kişilere uygulanmaz, ameliyatın amacı spor ve diyetle kaybedilen kiloya rağmen vücudun bazı bölgelerinde biriken dirençli yağların alınması ve vücudun estetik açıdan kaygı yaratan bu görünümünün sonlandırılmasıdır.

Diğer bir deyişle Liposuction kilo vermenin bir yolu değildir, ancak vücudun çeşitli bölgelerini inceltip şekillendirmenin bir yoludur.Yağ aldırma ameliyatı ideal kilosunda olup, düzenli olarak sağlıklı beslenme ritmine sahip sporu bir hayat biçimi görmelerine rağmen kendilerini bölgesel yağ depolarından kurtaramayanlar için idealdir.

Yağ aldırma, liposakşın yöntemi ile kişiye uygun olan teknik seçilerek yapılır. Vücudun hangi bölgesinden yağ alınacak ise uygulama o bölgenin adıyla bölgesel olarak isimlendirilir.

Yağ aldırma ameliyatı
  • Yüzden yağ aldırma (yanak-gıdı..)
  • Basen ve kalçadan yağ aldırma
  • Karın bölgesinden-göbekten yağ aldırma
  • Koldan yağ aldırma
  • Sırttan yağ aldırma
  • Bacaktan yağ aldırma

Bölgesel olarak yağ fazlalığı gözlemlenen alanlardan alınacak yağ, ilgili alana yönelik etkisi kanıtlanmış liposuction tekniği ile gerçekleştirilir.  

Bölgelerine Göre Yağ Depoları Nerelerde Toplanır? Nasıl Görünür?


1.Yüzden Yağ Aldırma (yanak-gıdı)


"Double Chin" yani çene ve gıdı bölgesinde toplanan yağ dokusunun yarattığı görünüm.

çeneden yağ aldırmak


Çene ve boyun bölgesinde ikinci bir çenenin varlığı gibi algılandığı için “double chin” diye anılır.

Genellikle fazla kilolu insanların görüntüsünde sıklıkla gözlemlenen bu durum, normal kilolu ya da zayıf kişilerde de oluşabilir.

Boynun çeneden başlayarak eğik bir görünüm sergilediği çift çene, gıdı, boyun bölgesinde yağlanma görünen kişiler yağ aldırma operasyonu için uygun adaylardır.

yüzden yağ aldırma

Yüz bölgesindeki fazla yağların alınmasında en etkili sonuç lazer liposuction, lazer lipoliz, vaser liposuction gibi uygulamalarla sağlanır. Bu uygulama ile çene ve boyun arasındaki tanım açısı iyileştirebilir. (1)

Yüzden yağ aldırmak kaç para?
Yağ aldırma fiyatı, uygulamanın yapılacağı liposuction tekniğine göre fiyat farklılıklar içerir. Sadece gıdı, sadece yanak ya da her iki alandan da yağ aldırmanın söz konusu olduğu durumlarda yüzden yağ aldırma fiyatı farklılık gösterir.

Ayrıca yüzden yağ aldırma operasyonun uygulanacağı il ve klinik gibi detaylar da yağ aldırma fiyatına etki eder. 2019’da ortalama olarak 2.000 TL ile 15.000 TL fiyat aralığında yüzden yağ aldırma ameliyatı yapılabilir.

2. Sırttan Yağ Aldırma

bufalo kamburu liposuction yap aldırma
 

"Bufalo kamburu" adıyla anılan, sırtın ve boynun üst kısmında bulunan anormal yağ birikimini tanımlamak için kullanılan çıkıntıyı ifade eder.

Genellikle steroid tedavisi sonrası vücudun belirli steroidleri aşırı üretilmesi ve/veya obezitenin bir sonucudur. Bu a-estetik görünümden kurtulmak için genellikle yağ aldırma ameliyatı tercih edilir. (1)

Sırt bölgesinde toplanan yağlar “Bufalo kamburu” ile sınırlı değildir.

Sırttan yağ aldırmak kaç para?
Yağ aldırma fiyatı, uygulamanın yapılacağı liposuction tekniğine göre fiyat farklılıklar içerir. Sırt oldukça geniş bir bölgedir.

Sırt yüzeyinin hangi alan ya da alanlarından yağ alınacağı, hangi teknik ile ne kadarlık bir yağ oranının alınacağı gibi konular sırttan yağ aldırmak kaç para sorusuna yanıt vermeyi zorlaştırır.

Sırttan yağ aldırmak 2019 itibariyle ortalama 8.000 TL ile 25.000 TL fiyat aralığında yapılabilir.

3. Koldan Yağ Aldırma

 

Kilo kaybının sağlanması ve form bozukluğunun telafisi en zor bölgelerden biri üst kol bölgesidir.

Yarasa kanatlarını andıran sarkmış ve yağlı kol görüntüsünün tedavisinde de yağ aldırma ameliyatı önerilir.

Tüm liposuction yöntemleri kullanılabilir. Sizin için en uygun olanın hangisi olduğuna doktorunuz karar verecektir.

Koldan yağ aldırmak kaç para?
Yağ aldırma fiyatı, uygulamanın yapılacağı liposuction tekniğine göre fiyat farklılıklar içerir. Koldan yağ aldırma ameliyatı genellikle “arm lift” yani kol germe ameliyatı ile birlikte planlanır.

Aynı zamanda yapılsa de her iki ameliyat da ayrı ayrı fiyatlandırılır. Koldan yağ aldırmak 2019 itibariyle ortalama 6.000 TL ile 20.000 TL fiyat aralığında yapılabilir. (2)

4. Karın Bölgesinden-Göbekten Yağ Aldırma

Göbekten yağ aldırma

Hem kadın hem de erkeklerin yağ toplanmasından, yağ eritilememesinden en çok şikayetçi oldukları bölgelerin başında göbek bölgesi gelir.

Göbekten yağ aldırma, liposuction ameliyatının en sıklıkla uygulandığı bölgelerdendir. Göbekten yağ aldırma ameliyatında özellikle klasik liposuction tekniği en iyi sonucu verir.

Diğer liposakşın yöntemleri de çıkarılacak yağ ve kişinin fiziki özelliklerine bağlı olarak yapılabilir.
 

Spor, egzersiz, diyet, sağlıklı beslenme gibi koşulların yerine getirilmesine rağmen varlığını yitirmeyen ayva göbeği de dediğimiz göbeğe sahip kişiler; doğum-hızlı kilo alıp vermek gibi nedenlere bağlı olarak göbek bölgesinde ve mide alanında toplanan inatçı yağ depolarından kurtulamayan kişiler göbekten yağ aldırma ameliyatı için uygun adaylardır.

Göbekten yağ aldırmak kaç para?
Göbekten yağ aldırma fiyatları, ameliyatın tekniği ve çıkarılacak yağ oranına göre değişiklik gösterir.

Göbekten yağ aldırma fiyatlarına etki eden bir diğer konu da ameliyatın tek başına mı yapılacağı yoksa beraberinde ona eşlik edecek bir abdominoplasty ve benzeri operasyonların planlanıp planlanmadığıdır.

Göbekten yağ aldırma fiyatları 2019 itibariyle ortalama 8.000 TL ile 25.000 TL aralığında yapılır.  

Ameliyatın yapılacağ il, ilçe, hastane, doktor, hastanede yatış süresi gibi detaylar göbekten yağ aldırma fiyatlarının bu kadar geniş spektrumlu olmasına etki eder.  

5. Basen ve Kalçadan Yağ AldırmaBasenden yağ aldırma

Basen yağları, vücudun dirençli bölgesel yağlanma bölgesidir.

Spor ve diyete rağmen basen yağlarından kurtulamayan kişiler için ideal tedavi biçimidir: basenden yağ aldırma.

Klasik liposuction ameliyatı başta olmak üzere tüm liposakşın teknikleri basenden yağ aldırma ameliyatı için planlanabilir.

Basenden yağ aldırma ameliyatı, genel anestezi altında ortalama 1-4 saat aralığında yapılır. İyileşme sürecinde en az 3 hafta korse takılması şarttır. (3)

Basen ve Kalçadan yağ aldırmak kaç para?
Basenden yağ aldırma fiyatları, ameliyatın tekniği ve çıkarılacak yağ oranına göre değişiklik gösterir.

Basenden yağ aldırma fiyatları 2019’da ortalama 9.000 TL ile 20.000 TL aralığında yapılır.  Ameliyatın yapılacağı, il, ilçe, hastane, doktor, hastanede yatış süresi gibi detaylar da basenden yağ aldırma fiyatlarına etki eden unsurlardandır.

6. Bacaktan Yağ Aldırma
bacaktan yağ aldırma

Bacak Liposuction’ı ya da bilinen diğer adıyla bacaktan yağ aldırma, işlem yapılacak bacak bölgesine göre farklılık gösterir.

Üst bacak bölgesi, diz, alt bacak bölgesi ve ayak bileği olmak üzere bacaktan yağ alınabilecek 4 bölge vardır.

Her bir bölgeye yönelik işlem, bölge yapısı nedeniyle farklıdır.

Bacaktan yağ aldırmak

Alt bacaktan yağ alma işlemi, üst bacaktan yağ aldırma işlemine göre daha zor ve komplikedir.

Dizin altından ayak bileğine uzanan bölge alt bacak diye tanımlanır. Bu alandaki deri incedir, bu alandaki yağ tabakası tek katmandır. Bu nedenle alt bacaktan yağ aldırma ameliyatında superdry liposakşın adı verilen yöntem tercih edilir.

Genellikle lipodem adı verilen ağrılı yağlanma sorunlarında tercih edilen yöntemlerin başında gelen bacaktan yağ aldırma işleminin uygulanması ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bacaktan yağ aldırma denilince ayak bileği ve diz bölgesinde birikmiş yağ tabakaları da akla gelir.

Bu bölgelerde de deri inceliği, hassas dokuların oluşu gibi nedenlerden dolayı yağ aldırma işleminin yine superdry liposuction yöntemi ile yapılması idealdir. (4) 

Üst bacak yağ aldırma uygulaması bacaktaki diğer bölgelerden farklıdır.

Dokunulmayan yasak bölgeler içerir. Sarkma ve gevşemeye eğilimli bir bölgedir.

Bu nedenle klasik liposakşın yerine Ultrasonik-Vaser Liposakşın Ameliyatı, Lazer Liposakşın ve Lazer Lipoliz Uygulaması teknikleri ile üst bacak üzerinde çalışılması doğru olur.

Bacaktan yağ aldırmak kaç para?
Bacaktan yağ aldırma fiyatları, yapılacak liposuction ameliyatının hangi bölgeyi kapsayacağına, tek bir bölüm mü yoksa tüm bacak mı uygulama yapılacağı, yapılacak uygulamanın tekniği ve çıkarılacak yağ oranına göre değişiklik gösterir.

Bacaktan yağ aldırma fiyatları ameliyatın yapılacağı, il, ilçe, hastane, doktor ve eşlik edecek işlemlere bağlı olarak da değişiklik gösterir. Genellikle basenden yağ aldırma ameliyatı ile birlikte planlanır.

Referanslar

  1. https://www.verywellhealth.com/above-waist-body-parts-liposuction-2709854
  2. https://www.whatclinic.com/cosmetic-plastic-surgery/turkey/arm-liposuction
  3. https://www.drtubaerdogan.com/blog/basen-yaglari-aldirma
  4. https://ahmetkaracalar.com/bacak-liposuction/