20 November 2020

Vücut Kitle Endeksi ( VKİ) nasıl hesaplanır?

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Eren Taşkın tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eren Taşkın, obezite ve vücut kitle endeksi VKİ (Body Mass Index-BMI)hakkında açıklamalarda bulundu:

Ülkemizde obezite ve tedavi seçenekleri ne yazık ki toplumumuzla paylaşılamamaktadır. Bunun sonucunda, Türkiye’de obezite hem ekonomik hem de toplum sağlığı yönünden büyük bir sorun haline gelmiştir ve gelecekte gelişmiş toplumların alışkanlıklarının kazanılması ile hızlı bir şekilde artmaya devam edecektir. Bu konuda yanlışlıkların giderilmesi, toplum bilgi ve bilincinin arttırılması çok çok önemli. Bizlerin hekim olarak hastamıza tavsiyemiz herhangi bir tedavi seçeneğini seçmeden önce bu konuda yeterli bilgiyi almasıdır.

Obezite kozmetik bir sorunun yanında ciddi sağlık problemleri ile birlikte ölüme kadar değişik klinik şekillerde ortaya çıkabilen tehlikeli bir hastalıktır. Günümüzün bu kanayan yarasına dur demek için her bireyi bu konuda çaba sarf etmeye çağırıyorum.

İlk önce obezite yani şişmanlık nedir ona bakalım: Obezite yani aşırı kilolu olma, vücutta biriken yağ dokusunun, insan sağlığı açısından zararlı sonuçlara neden olacak şekilde fazla olmasıdır. Obezitenin nedeni kişinin vücudundaki yağ hücrelerinin sayıca veya boyut olarak büyümesinden kaynaklanır. Aşırı kilonun diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, infertilite (kısırlık), doğum komplikasyonları ve artiritlerin oluşumuna katkı sağladığı kanıtlanmıştır. 

Obezitenin Değerlendirilmesi gerekir. Yani bir insanın obez olup olmadığını anlamak gerekiyor. Bunun için de obezitenin değerlendirilmesinde birçok yöntem kullanılır. Örneğin;

  • Vücut Kitle İndeksi
  • İdeal Vücut Tartısı (Lorentz-Vanderval Formülü)
  • Bilgisayarlı Tomografi
  • DEXA
  • MRI
  • Bel Çevresi Ölçümü
  • Deri Katı Kalınlığı

gibi…

Obezitenin değerlendirilmesinde vücut ağırlığı ile birlikte yağ dağılımı da önem taşımaktadır. Bilgisayarlı tomografi, MRI, Dexa gibi yöntemler tıbbi cihazlarla vücudunuzdaki yağ dağılımı ve kütlesi değerlendirilebilmektedir. Klinikte ve obezitenin sınıflandırılmasında en sık kullanılan istatistiksel yöntem vücut kitle indeksi (BMI) yöntemidir. 

Vücut Kitle İndeksi Yöntemi:

Bu yöntemle klinisyenlerin yanı sıra hastamızın kendiside obezite durumunu değerlendirebilir. Bu yöntem matematiksel bir formüle dayanır.

Vücut Kitle indeksi= Kilogram cinsinden kişinin kilosu /  Boyun karesi (m2)

vücut kitle indeksi hesaplama

Tablo 1:

Dünya Sağlık Örgütünün VKİ Kategorileri

Klasifikasyon

VKİ (kg/m2)

Obeziteye bağlı hastalık riski

Düşük Kilolu

<18.5

Düşük

Normal Aralık

18.5 - 24.9

Düşük

Yüksek Kilolu

>25

Artmış

Hafif Obez

25 - 29.9

Hafif Artmış

Obez

>30

Orta Derecede Artmış

1. Evre

30- 34.9

Orta Derecede artmış

2. Evre

35- 39.9

Ciddi

3. Evre

>40

Çok ciddi

Bel Çevresi Ölçümü:

Vücut kitle indeksi ile birlikte bel çevresi ölçümü obezitenin değerlendirilmesinde en mükemmel ve basit yöntem olduğu düşünülmektedir. Göğüs kafesi yarı altı ile pelvis yarı üst bölgelerinin kesiştiği alanın çapının ölçümüdür. Erkeklerde 102 cm ve yukarısı,bayanlarda ise 89 cm ve yukarısı obezite ile birlikte görülen birçok hastalığın riskini arttırmaktadır.  “

 


İlgili yazılar