Hastane Tipi
Şehir

Türkiye'de Estetik Ekonomisinin Büyüklüğü 2 Milyar Dolar

Son güncelleme: 20 Aralık 2019

  • 30 Ekim 2018

Bloomberg’te yer alan haberde Türkiye'deki güzellik, estetik ekonomisinin büyüklüğünün yaklaşık 2 milyar dolar olduğu bildirildi.

estetik operasyon

AA kaynaklı habere göre Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Aşiran Serdar bu konuda bir açıklama yaptı. 

Türk Dermatoloji Derneği 27. Ulusal Kongresinde yaptığı açıklamada, bakımlı ve genç görünmenin, zamanında önlem alarak yaşlanmayı geciktirmenin günümüzde kadın erkek herkesi peşinden koşturan bir trend haline geldiğini söyledi.

SEKTÖR YILDA ORTALAMA YÜZDE 10 BÜYÜYOR

Doç. Dr. Zehra Aşiran Serdar "Bu konuda net bir bilgiye sahip değiliz ama son yapılan araştırmalara göre Türkiye'de güzellik, estetik ekonomisinin büyüklüğü 2 milyar dolar.

Sektör yılda ortalama yüzde 10 büyüdüğü bir ortamda Türkiye dünyada ilk 10 ülkede sıralanabiliyor. İlerleyen yıllarda da bu sektörün büyümeye devam edeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

cilt bakımı

Ayrıca insanlar ameliyat sonrasında uzun süre istirahat edecekleri ameliyatları tercih etmediklerini dile getiren Serdar, "İnsanlar artık ameliyat olmak istemiyor, işlemi yaptırdıktan hemen hayata, işlerine, gündelik yaşantılarına dönmek istiyorlar.

Bu nedenle sektör daha çok, cerrahi işlem içermeyen, ağrısız, acısız işlemlere kaydı" olarak bildirdi.

Mezoterapi nasıl uygulanır?

Güzellik işlemlerinin başında botoks, dolgu, mezoterapi, PRP gibi uygulamaları olduğunu anlatıyor. 

Tüm bu uygulamaların yanında saç ekimi, burun estetiği, lazer ve diğer plastik uygulamaları da ilgi görüyor.

ERKEKLERİN ORANI YÜZDE 30

Estetik, kozmetik uygulamalara erkeklerin de ilgisinin giderek arttığına dikkati çeken Serdar, "Net oranla belli olmamakla birlikte pazar içinde erkeklerin payı yüzde 30 gibi.

Güzellik, estetik uygulamalar için gelen her 100 kişiden 70'i kadın, 30'u erkek. Ben bu konuda çok seviniyorum, erkeklerin de kendilerine bakmaları sevindirici" dedi.

erkek estetiği cilt bakımı

Serdar, erkeklerin daha çok epilasyon ve saç ekimi uygulamalarına ilgi gösterdiklerini iletti. 

Estetik, kozmetik uygulamaların çok önemli uygulamalar olduğunu ve uygulama öncesi mutlaka dermatolog tarafından sorunun tespit edilmesi gerektiğini ifade eden Serdar, şöyle konuştu: "Hastanın ne istediği önemli, sizi rahatsız eden ne, nereden memnun değilsiniz? Fakat her gelene her istediğini yapmak da yanlış, orada mutlaka dermatoloğun karar vermesi gerekiyor. Belki yaptırmak istediğiniz uygulama sizin cilt yapınıza uygun değil mutlaka bu durumda dermatologun devreye girmesi önemli.

Merdiven altı işlemler ise  çok riskli. Artık kuaförlerde, güzellik salonlarında, hatta evlerde bile dolgu, mezoterapi, PRP gibi uygulamaların yapıldığını duyuyoruz. Bu çok riskli. Hijyen çok önemli, lütfen derinize sahip çıkın ve derinizi dermatologlara emanet edin."

Kaynak: Bloomberg