19 October 2020

Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma olur mu?

Post Bariatrik Cerrahi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Emre Güvercin tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Dünyada obezitenin artmasıyla birlikte obezite cerrahisinden yardım alarak zayıflayanların sayısı da günden güne yükseliyor. En popüler yöntemiyle tüp mide ve bariatrik cerrahi olarak da geçen bu operasyonlar sonrası, ortalama 2 sene içerisinde muazzam kilo kayıpları yaşanıyor. Bu hızlı kilo kaybı ve verilen kilolara bağlı olarak deride deformasyonlar gözlemleniyor ve insanlar fazlalık, sarkmış deri sebebiyle farklı pek çok sorunla karşı karşıya kalıyorlar. Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahlar ise bu hastaların karşılaştığı sorunları tedavi etmek için post bariatrik cerrahi başlığı altında bir dizi operasyonlar yapıyorlar.

tip mide ameliyatı

Tüp mide operasyonu gibi zayıflama cerrahisi sonrası vücutta özellikle karın, kollar, bacaklar, sırt, memeler ve yüz bölgesinde deformasyon yaşanabiliyor. Kilo alımı sebebiyle genişleyen deri, verilen kilolar sonrası sönmüş bir balon gibi kalabiliyor. Deformasyonlar, kilo verdiği halde, hala arzu ettiği vücut formuna kavuşamayan insanlarda ise, yeni travmaları beraberinde getirebiliyor.

Yeniben doktorlarımızdan, Estetik Cerrahi Uzmanı Op Dr. Emre Güvercin, “Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma olur mu?” sorusuna cevap verdi ve post bariatrik cerrahi hakkında bilgiler paylaştı:

“Post bariatrik cerrahi konusunda yayınlanan makalelere baktığımızda, bariatrik cerrahi sonrası vücut şekillendirme ameliyatı olan hastaların yaşam kalitesinde çok iyi değişimler olduğunu görüyoruz. Kendi pratiğimde de aynı şekilde, sarkan vücut bölgelerine yaptığım vücut şekillendirme operasyonu sonrası hastaların, kilo kontrollerini çok daha iyi yaptıklarını ve bedenlerine çok daha fazla saygı duyduklarını gözlemliyorum. Son 6 seneye bakarsak eğer, post bariatrik cerrahi kapsamında yaptığımız, kol germe, uyluk germe, karın germe, 360 body lift ve hatta yüz germe cerrahilerinde çok büyük bir artış var.Op. Dr. Emre Güvercin

“Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma olur mu?” sorunuza gelirsek eğer, şöyle bir giriş yapmak isterim. Masif kilo kaybı ya da aşırı kilo verme ile sonuçlanan bariatrik cerrahilerde, hasta mevcut kilosunun ortalama olarak yarısını kaybeder. Bu haliyle ne kadar fazla kilo verirseniz, sarkma sorununu yaşama ihtimaliniz de aynı oranda artacaktır. Elbette bu sarkma kişiden kişiye değişiyor. Genetik, sigara kullanımı, pasif bir yaşam tarzı da etkenlerden bazıları. Fakat 10 kişiden 1 ya da 2’sinin sarkma yaşamadığını söyleyebiliriz.

Bu hızlı kilo kaybı, fazla deri, kalan bölgesel yağ fazlalığı, cilt elastikiyeti kaybı gibi problemleri beraberinde getirir. Ayrıca genişlemiş derilerde mutlaka oluşan çatlak sorunu da gözlemlenir. Bu hastalar, tüm bu sorunlarla ilgili önemli fonksiyonel ve kozmetik sorunlar yaşıyorlar. Üst gövdede üst ve orta sırt kıvrımları, meme, kol sarkıklığı ve deri fazlalığı; gövdenin alt kısmında orta karın, alt karın, kasık bölgesinde ve yanlarda sarkma; iç uylukta sarkan deri ve kalçalarda selülit gözlemleniyor. Kilo verdikçe oluşan bu yeni deri kıvrımları ise hem estetik açıdan hastayı rahatsız ediyor hem de sürtünmeyle birlikte ağrıya veya tahrişe sebep oluyor.

Post bariatrik cerrahi veya vücut şekillendirme, bilimsel olarak sürekli büyüyen ve gelişen bir alan. Her gün çok daha iyi tekniklerle bu sorunu yaşayan hastaları mutlu ediyoruz. Kilo verme ameliyatından ortalama 1,5 yıl sonra, kilosunu en az üç ila altı ay boyunca sabit tutmuş hastalara post bariatrik cerrahi yapılabilir. Kısaca kilo verme sürecini tamamlamış ve sabitlemiş olması önemlidir.

Post bariatrik cerrahi, vücut şekillendirme operasyonlarının planlaması yani hastaya hangi operasyonların yapılacağı ve bu operasyonların sıralamasının ne olacağı, hasta ve doktorun beraberce alacağı bir karardır. Hastayı en fazla hangi bölgesi rahatsız ediyorsa, önce o bölgeden başlarız. Eğer hastanın 2 ya da 3’ten fazla bölgede sorunu varsa, operasyon tek seferde yapılmaz, birkaç operasyona dağıtılır. Söz gelimi ilk operasyonda 360 body lift yanı karın bölgesini sırt dahil çepeçevre gerdiğimiz operasyonu yaptıktan 6 ay sonra, bacak ya da kol germe yapabiliriz.  Tek bir operasyonda hepsinin yapılması sağlık açısından hastayı riske sokabilir.

Post bariatrik cerrahide hastaların en fazla sorduğu soru, iz mevzusudur. Fakat hemen hepsi, sarkan derilerinden kurtulacaklarını ve daha iyi bir kontüre kavuşacaklarını bildiklerinden, bu izleri çok da dert etmezler. Hatta bu izleri bedenlerine iyi bakmak için bir motivasyon kaynağı olarak düşünüyorlar.”


Post Bariatrik Cerrahi ile ilgili yazılar