Bahar Özbal tarafından yazılmış, Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yüze yağ enjeksiyonu, özellikle kişinin yanak, dudak çevresi, yanak dudak çizgisi, alın çene ucu gibi yüz bölgelerinde yaşlanma sürecinde kolajen ve elastikiyet kaybına bağlı gelişen doku kayıpları, ilgili bölgelerde meydana gelen çökme, kırışıklık, çizgi gibi sorunların tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemidir.
 
“Yüze yağ transferi” ya da “yüze yağ nakli” tanımlarıyla da adlandırılan yüze yağ enjeksiyonu, vücudun yağ oranı fazla olan bölgelerinden (genellikle karın, bel ve kalça) liposuction yöntemi ile toplanan yağın, belirli işlemler sonrası (yıkama, santrifüj), sorunlu bölgeye enjekte edilmesi esasına dayanır. Sıklıkla genel anestezi altında yapılır ve kendi yağımız kullanılır.
 
Yüze yağ enjeksiyonu uzun vadede kalıcı bir uygulamadır. Hangi bölgelere ve hangi bölgelerden alınan yağ enjekte edileceğine doktorunuz karar verir, bu karar sürecinde hastanın hedefleri ve anatomik yapısı belirleyici olur. Yağ grefti enjekte edilirken, alınan yağlarda kök hücre açısından zengin bir konsantrasyon olması, kalıcılığını artıran bir durumdur.
 

Yüze yağ enjeksiyonu, kişiye özel fiyatlandırılır. Toplanacak yağ oranı, transfer edilecek bölgenin hacmi ve uygulanacak alanın adedi gibi kişiye özel detaylar yüze yağ enjeksiyonu fiyatları üzerinde belirleyicidir.
 
Ayrıca, yüze yağ enjeksiyonunun yapılacağı il, ilçe, doktor, hastane, alınacak anestezi türü gibi teknik detaylar da yüze yağ enjeksiyonu fiyatlarında farklılık görülmesine etkendir. Yüze yağ enjeksiyonu fiyatları; 20.000 TL ile 40.000 TL aralığında uygulanmaktadır.

 
Yüze yağ enjeksiyonu; yaş alımına bağlı yüz bölgesinde çökme, kırışıklık ve/veya çizgiler oluşmuş, orta yaş ve orta yaş üzeri sağlıklı, vücudunda yeterli yağ dokusuna sahip her kişiye uygulanabilir bir tedavidir.
 
 Yüze yağ enjeksiyonu; çene hattı zayıf olan, profil proporsiyonuna göre çenesi daha geride, çökük, basık, gömük olan kişilere doğru bir profil çizmek için de uygulanır.

Yüze yağ enjeksiyonu; sıklıkla göz çevresi, şakak, gözaltı, üst göz kapakları, alın ve alın çizgileri, yüzün orta kısmı, elmacık kemiklerinin üzeri, burun ve dudak çizgisi, çene ucu ve alt çene kemiği kenarına uygulanır. Bu bölgelerde sorunu olan kişiler yüze yağ enjeksiyonu için uygun adaylardır.
Yüze yağ enjeksiyonu, 3 aşamalı bir işlemdir. Uygulama öncesi kişinin sorunlu yüz bölgeleri tespit edilir ve yağ toplanacak bölgede yeterli yağ dokusu olup olmadığına bakılır.

Yüze yağ enjeksiyonu, ameliyathane ortamında, genellikle sedasyon yöntemi ile lokal anestezi altında, ortalama 1 saat süresinde gerçekleştirilir.  
 
 Yüze yağ enjeksiyonu: “Yağ Toplama”, “Temizleme ve Nakil”, son olarak da “Yerleştirme” başlıkları altında toplanan 3 aşamada uygulanır.

  1. “Yağ Toplama”: Yüze yağ enjeksiyonu, yağ toplama işlemi genellikle bel ve kalça bölgelerinden yağ alımı yapılması ile gerçekleştirilir.

Ancak bu bölgelerde yeterli yağ dokusu yok ise; kol, bacak hatta göz altı torbalarından alınan yağlar dahi kullanılabilmektedir. Yağ toplama liposuction yöntemi ile yapılır. Kanüller aracılığı ile yağ toplamanın tamamlanmasının ardından ikinci aşamaya geçilir.

  1. “Temizleme ve Nakil”: Yağ toplama aşaması ile elde edilen yağlar, önce yıkama ardından santrifüj yöntemi ile nakil için hazır hale getirilir. “Temizleme ve Nakil” adı verilen bu aşamada yağ hücreleri saflaştırılarak kök hücre oranlarının yükselmesi sağlanır.
Yüze yağ enjeksiyonunun cildi gençleştiren etkisindeki en büyük pay, temizleme ve nakil aşamasıdır. Arıtılan yağ, nakil için kullanılacak enjektörlere yağın çekilmesi ile tamamlanır ve 3. aşamaya geçilir.

  1. “Yerleştirme”: Yüze yağ enjeksiyonunun bu son aşamasında, önceden belirlenmiş sorunlu yüz bölgelerine saflaştırılmış yağ transfer edilir. Bu aşamada kesi söz konusu değildir. Ancak enjektör giriş noktalarında kızarıklık söz konusu olabilir bu geçicidir.
Yüze yağ enjeksiyonu sonrası, ilk hafta yüz bölgesinde şişlik ve morluklar gözlemlenebilir.
 
 Bu etkiyi en düşük seviyede tutmak için işlemi takip eden ilk gün saat başı 15 dakika boyunca, soğuk jel ve buz torbası uygulaması yapılması istenilecektir.

Yüze yağ enjeksiyonu lokal anestezi ile gerçekleştirildiği için hastane yatış yapmaya gerek yoktur, kişi işlemi takip eden bir kaç saat içinde taburcu edilir.

Yüze yağ enjeksiyonu uygulama aşamasında enjektör girişi yapılan bölgeler, uygulama sonrasında küçük bantlar ile kapatılır. Bu küçük bantlar genellikle yüze yağ enjeksiyonu sonrası aynı gün ya da ertesi gün çıkarılır.

Yüze yağ enjeksiyonu sonrası olası bir enfeksiyon riskine karşı, doktorunuz sizden ilk hafta antibiyotik kullanmanızı isteyebilir.

Yağ transferinin yapıldığı yüz bölgesi, iyileşme aşamasının süresi üzerinde etkilidir.

Dudak bölgesine yapılan yağ transferi daha uzun sürede iyileşme gösterirken bu süre elmacık kemikleri ya da burun dudak çizgi hattında daha kısa sürede tamamlanır.

Yüze yağ enjeksiyonu sonrası ilk hafta yüz bölgesinde şişlik ve morluk gözlemlenir. Bu doğaldır.
İlk günler evde istirahat sonrası kişi sosyal yaşantısına dönebilir, ancak morluk ve şişlikler yaşam kalitesine etkileyecek kadar fazla ise istirahat süresi uzatılabilir.

Yüze yağ enjeksiyonu sonrası, uygulamanın yapıldığı bölgenin yıkanmasında sorun yoktur.

Kişi günlük yüz bakım uygulamalarını (temizleme, nemlendirme) hemen ertesi günü yapabilir.
Her gün düzenli yüz masajı yapmak işlemin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olacaktır. İlk hafta yüz bölgesi sıcaktan korunmalı, buharlı ortamlardan uzak durulmalıdır.

Yüze yağ enjeksiyonu sonrası, ikinci hafta morluklar geçer ancak şişliklerin inmesi zaman alabilir.
Yüze yağ enjeksiyonu öncesi dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Her ne kadar yüze yağ enjeksiyonu cerrahi bir işlem olmasa da uygulama öncesi kan sulandırıcı madde ve gıdaların asla kullanılmaması (en az 1 hafta öncesinden), sigara kullanımının sonlandırılması (en az 3 hafta öncesinden) önemlidir.
Yüze yağ enjeksiyonu diğer tüm dolgu işlemlerinden daha kalıcı bir uygulamadır.
 
 Yüze yağ enjeksiyonunun kalıcılık oranını, transfer edilen yağ hücrelerinin ne kadarının yaşayacağı belirler. Bu oran genellikle %40 seviyesinde olur.

Yüze yağ enjeksiyonu sonuçları 6 ayın sonunda kalıcı olarak kendisini göstermeye başlar.
Yüze yağ enjeksiyonu, vücudun diğer bölgelerine yapılan yağ enjeksiyonuna oranla daha yüksek kalıcılık seviyesine sahiptir.

Yüze yağ enjeksiyonu sırasında transfer edilen yağ hücrelerinin kalıcılık oranı, transfer sürecinde yağın alınış ve transfer ediliş biçimi, kullanılan cerrahi malzemeler ve yağın saf hale getiriliş sürecinde tabii tutulduğu işlemlerin başarısına göre de değişiklik gösterir.

Bu nedenle yüze yağ enjeksiyonu yapacak doktor seçimi ve doktorun önceki uygulama başarı yüzdeleri de önemlidir.

Yayınlanma tarihi: 12/10/2018

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön