Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Metin Kerem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Yüz Germe
Memnuniyet %100
Ortalama Fiyat 50000
Tedavi Genel anestezi veya sedasyon
İyileşme Süresi 10-14 Gün

Yüz Germe Nedir?

Yaşlanma ve/veya aşırı kilo kaybına bağlı yüz bölgesinde meydana gelen çizgi, kırışıklık ve sarkmaların giderilmesi amacıyla; yüzdeki kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan SMAS (süperfisyal muskuler aponevrotik sistem) yapısının askıya alınarak yüzde oluşan etkilerin düzeltilmesi işlemine Yüz Germe Ameliyatı (Ritidektomi) denir.

Podcast

Yüz Germe Ameliyatının fiyatını belirleyen en önemli kalemler; yapılacak uygulamanın detayında gizlidir. Bir yüz germe ameliyatının ortalama fiyatı: 30.000 TL ile 80.000 TL arasında değişiklik gösterir.
Yüz germe ameliyatı (Ritidektomi) genel anestezi altında mutlaka hastane ortamında, estetik ve plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir.

Yüz germe ameliyatı , yüz derisi altında yer alan SMAS katmanı üzerinde yapılır. SMAS yüzün omurgası gibidir, yüzün kas, yağ ve sinir sistemi bu katmana bağlıdır. Genellikle saç ve kulak arkası konturlarda saklanacak şekilde kesiler açılır ve yüz derisi kaldırılır. SMAS katmanı denilen yumuşak doku özel dikişlerle askıya alınır. Askıya alınma ile oluşan deri bolluğu çıkarılır.

Ameliyat sonrası 1 ya da 2 gün hastanede kalınır. Bu süre içinde ameliyat sonrası deri altı sıvı toplanmalarını azaltmak için yerleştirilen direnler çıkarılır. Odaya alınırken yüzünüz, burun ve ağız açıkta kalacak şekilde sargı ile kapalı olacak. Sonrasında sargı, elastik bandaj ile değiştirilir ve 2-3 gün boyunca yüzde kalması önerilir.
Yüz germe ameliyatı kesileri; saç içi, kulak ön ve arka konturlarda saklanacak şekilde açılır. Saklı bölgede kaldığı için estetik açıdan sorun oluşturmaz. İyi bir yara bakımı ile neredeyse hiç iz kalmaz.
Yüz germe (Ritidektomi) ameliyatı sonrası 5 gün boyunca mutlaka antibiyotik kullanılır.
Dikişler ortalama 10 gün sonra alınır, bu süreçte doktorunuz tarafından verilen kremlerle dikişleri nemli tutmanız söylenecektir.

Yüz germe (Ritidektomi) ameliyatı sonrası yüz bölgenizde uyuşma, şişlik ve morluk gözlemlenebilir. Germe işleminden dolayı yüzünüzde gerginlik hissedebilirsiniz. Gerginlik ve uyuşma, his kaybı gibi belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösteren yaklaşık 1 hafta içinde kendiliğinden düzelen etkilerdir. Şişlik ve morlukların düzelme süresi biraz daha uzundur yaklaşık 3 hafta sonra kaybolurlar.

 • Kadınların ameliyat öncesi saç boyatma işlemini tamamlamış olması önemlidir çünkü ameliyatı takip eden 1 ay boyunca boya yaptırmak risklidir.

 • Erkeklerin ameliyat sonrası 3 hafta süresince traş olmaları önerilmez.

 • Ameliyatın ardından 3. Gün banyo yapabilirsiniz.

 • Sosyal ve iş hayatına dönüş genellikle 2. Haftadan sonra mümkün olacaktır. Makyaj yapmak için yine 2 hafta beklemek gerekir.

 • En az 2 ay boyunca yüz bölgenize darbe almamanız önemlidir.

 • Ağır egzersiz, spor ve benzeri faaliyetlerden 2 ay uzak durulmalıdır.

 • Güneş ışınları da iyileşme sürecinde sakınılması gerekenler arasındadır. Güneş koruyucu kremlerin en az 6 ay düzenli kullanımı önemlidir.

Yüz germe ameliyatı genelde 50 yaş ve sonrası için önerilir. 50 yaş ve üzeri kadın erkek herkes için yüz germe doğru ameliyattır. Bazı durumlarda örneğin aşırı kilo kaybına bağlı sarkmalar ve beraberinde yaşlanma etkilerinin belirginleşmeye başlaması gibi, ameliyat yaşı 45’e çekilebilir.
 • 45 yaş altı,

 • Genel sağlık durumu bozuk (yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi sorunları olan kişiler)

 • Aşırı kilolu kişiler (önce diyet önerilmektedir),

 • Sigara kullanan ve bırakamayan kişiler,

 • Kollojen doku hastalığına sahip kişilere

Yüz germe ameliyatı (Ritidektomi) önerilmez.

Yüz germe (Ritidektomi) ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştiğinden ve sonrasında hastane ortamında 1 ya da 2 gece yatış yapıldığından bu süre zarfında çok fazla ağrı şikayeti olmaz.
Yüz germe ameliyatı, estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Diğer tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi bu ameliyatta alanında uzman, kolay iletişim kurabildiğiniz, istek ve endişelerinizi rahatlıkla paylaşabildiğiniz ve sizi yanıtlayan, bilgi aktaran, operasyon için doğru yönlendirmelerde bulunan bir doktor ile yol almanız önemlidir.
Yüz germe ameliyatında en endişe duyulan risk, operasyon sırasında motor ve duyu sinirlerinin zedelenmesine neden olacak bir işlem yapılmasıdır. Zamanla iyileşebileceği gibi kalıcı bir hasara da neden olabilecek sinir hasarı; yüz hareketlerinin kısa bir dönem için ya da kalıcı halde bloke olmasına sebebiyet verir.

Özellikle Hipertansiyon hastalarında kanama riski ile karşılaşılabilir. Kanama az da olsa rastlanan bir risktir ameliyat sonrası yerleştirilen direnler aracılığı ile risk minimuma indirilse de bazı durumlarda meydana gelen kanama hem iyileşmenin seyrini engeller hem de istenmeyen bir iz kalmasına sebebiyet verebilir.

Antibiyotik kullanımı ile kontrol altına alındığından en nadir yaşanan bir diğer risk de enfeksiyon riskidir. Ek antibiyotik kullanımı ve pansumanlarla tedavisi gerçekleştirilir.

Genel olarak yüz germe ameliyatında rastlanan komplikasyonlar azdır. Ameliyatın ardından yüzde oluşacak şişlik, morluk, uyuşukluk ve gerginlik hissi beklenen yan etkilerdir. Kademeli olarak en geç bir ay içinde iyileşme kendiliğinden gerçekleşir.

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 28/07/2022

Yüz Germe Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön