Bahar Özbal tarafından yazılmış, Prof. Dr. Ege Özgentaş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Yara İzi Düzeltilmesi (Skar Revizyonu)
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Ortalama Fiyat 6000
Tedavi Genel anestezi
İyileşme Süresi 1-2 Hafta

Yara İzi Düzeltilmesi (Skar Revizyonu) Nedir?

Yara izi (skar) tedavisi; vücudun herhangi bir bölgesinde, cilt (deri) üzerinde, kaza, ameliyat ve benzeri sebeplerle oluşmuş, doğal görünümü bozan ve belirgin yapıdaki izlerin tedavisi amaçlı yapılan estetik operasyona verilen addır. 
   
Yara izi, meydana geldiği bölgede, kapladığı hacim ile bazen belli belirsiz bazen de kişinin sosyal yaşantısına olumsuz etki edecek kadar dikkat çekici hatta hareket kısıtlamasına neden olacak kadar ileri derecede olabilir. 
 
Yara izi, bir çok sebebe bağlı olarak oluşabilir. Bu nedenler; cildin kesilmesi, cilde bir şey batması, kaza, enfeksiyon, bazı cilt hastalıkları, yanıklar ve her tür cerrahi operasyon sonrası oluşabilir. 

Yara izi ameliyatı fiyatları tamamen kişiseldir. Yara izinin büyüklüğü, neden ve nasıl oluştuğu, yeni mi eski mi olduğu, kişinin beklentileri ve tüm bu verilerin ışığında en uygun tedavi modelinin belirlenmesi ile yara izi ameliyatı fiyatı bütçelendirilir.
  
Tüm bu unsurlara ek olarak ameliyatı yapacak doktor, ameliyatın yapılacağı hastane ve bu hastaneye bağlı otelcilik hizmetleri, yara izinin SSK kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği gibi detaylar da yara izi tedavisi fiyatlarına etki eder. 
Yara izi ameliyatı, genel sağlık durumu ameliyat için uygun, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadın - erkek herkes için yapılabilir bir ameliyattır. 
   
Oluşan bir yaranın iyileşmesi, kişiden kişiye farklılık gösterir. Kişinin yaşı, ırkı, genetik faktörler, yaranın vücut üzerinde bulunduğu bölge gibi kriterler sonuca etki eder. Bu nedenle yara izi ameliyatı tamamiyle kişiye özeldir ve uygulanacak yöntem yara izinin özelliklerine göre farklılık gösterir. 
Yara izi ameliyatı, yaranın özelliğine göre birden farklı yöntemle planlanabilir. Tüm yara izi ameliyatları genel anestezi altında, hastane ortamında, plastik cerrahlar tarafından yapılır. 
 
Yara izlerinin düzeltilmesi, yapılabilecek bazı prosedürlerle daha azaltılabilir, kapatılabilir ancak tamamen yok edilemez. Uygulanacak cerrahi yöntem yara izinin özelliklerine göre farklılıklar gösterir… 
 
1- Z – Plasti Yöntemi: 
 
Z plasti yöntemi ile yara izi ameliyatı; eski yara izinin çıkarılması ve ilgili bölgenin yara izi yönünün doğal çizgilerle daha uyumlu hale getirilerek mevcut izin daha az belirgin hale dönüştürülmesi esasına dayanır.
  
Bu ameliyat tekniğinde hedef: Yara izine bağlı oluşmuş olan deri yüzeyindeki gerginliğin azaltılması ve yara izinin daha az belirgin olmasının sağlanmasıdır. Bu yöntemde yara izi tamamen yok olmaz. Operasyon lokal anestezi altında tamamlanabilir, bu durumda hastanede yatış gerektirmeyeceği için yara izi tedavisi fiyatı olarak diğer uygulamalara oranla daha ekonomik bir seçenektir. 
 
2- Deri Greftleme Yöntemi: 
 
En kapsamlı yara izi ameliyat yöntemlerinden biridir. Genel anestezi altında yapılır ve en az 1 gece hastanede yatış süresi vardır. Deri Greftleme Yöntemi iyileşme süreci destekleyici bandaj tedavisi ile birlikte 1 yıla kadar uzamaktadır. Bu yöntemde; vücudun sağlıklı bir bölgesi donör bölge kabul edilir.
  
Donör bölgeden alınacak deri, yara izi olan bölgeye nakil edilir. Bu ameliyat tekniğinde hedef; sağlıklı deri dokusunun, yara izi olan travmatize dokunun yerini alması ve mevcut yara izinin ortadan kaldırılarak, hafifletilmesidir. Bu yöntemde hem alıcı hem de verici bölgede bir miktar iz oluşabilir. 
 
3- Flep Cerrahisi Yöntemi:
 
En kapsamlı yara izi ameliyat yöntemlerinden bir diğeridir. Genel anestezi altında yapılır ve en az 1 gece hastanede yatış süresi vardır. Flep Cerrahisinde yönteminde ücudun sağlıklı bir bölgesi donör bölge kabul edilir. Donör bölgeden deri ve deri altı bölgesi (kas, yağ…) birlikte çıkarılır. Bu deri parçası, damarlı yapıdadır ve kendi dolaşım sistemi ile beslenir, bu nedenle transfer edildiği bölgeye daha hızlı uyum sağlar. Genel olarak Flep Cerrahisi yöntemi, Deri Greftleme yöntemine oranla daha iyi kozmetik sonuç verir.
Yara izi tedavisinin en etkili yöntemi. Yara İzi Ameliyatıdır. Ancak bazı yaralar daha yüzeysel, kapladığı alan açısından daha küçük ölçeklidir. Yaranın derinliği ve hacmi kadar oluşma zamanı ve bu zamanın üzerinden geçen süre gibi kriterler bazı alternatif tedavi yöntemlerinin de olumlu sonuç vermesini sağlayabilir.
   
Yara izi kremi, lazer ile yara izi tedavisi, deri soyma (dermabrazyon) gibi yöntemler yara izi ameliyatına alternatif tedavi seçeneklerini oluştururken, doğal tedavi yöntemleri de (limon suyu, bal kürü, karbonat , salatalık ezmesi...gibi) yara izini düzeltmek isteyen kişiler tarafından denenen formüller olarak karşımıza çıkıyor. 
 
Yara izi düzeltilmesinde sizin için en doğru tedavi yöntemini bulmak için mutlaka bir uzman doktor görüşü alınmalıdır. Yaranın boyutu, ne kadar süre önce oluştuğu, derinliği ve bulunduğu bölge ve elbette kişisel tercihleriniz uygulanacak tedavi yönteminin önemli kriterlerini oluşturmaktadır.
  
Hedef, en kısa sürede en etkili yöntem ile yara izinden kurtulmak olmalıdır. Hatalı tedaviler, süreci uzatacak hatta bazı durumlarda geri döndürülmesi imkansız sonuçlar doğuracaktır. Yara izi kremi de dahil olmak üzere her türlü seçeneğin doktor kontrolünde uygulanması önemlidir.  
Yara izi ameliyatı; yara izi ister bir yaralanmaya ister bir ameliyat nedeniyle oluşmuş olsun, tedavide ideal sonuçların alınması için, yara izi oluştuktan en az 6 ay sonra planlanmalıdır. Yara izi ameliyatına karar vermeden önce, konusunda uzman bir plastik cerrah ile oluşmuş yara izinin tedavisine yönelik tüm seçenekler değerlendirilmelidir. 
   
Yara izi, yapısı ve bulunduğu yer-kapladığı hacim gibi kriterlere bağlı olarak farklı ve alternatif tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir. Örneğin; deri üzerinde geniş bir yüzeye sahip hafif pürüzlü bir yara izi “dermabrazyon” yöntemi ile tedavi edilebilir. 

Yara izi oluşur oluşmaz bir doktorun kontrolünde sürecin takibi önemlidir. Çünkü, yara izi gelişme süreci her kişide farklı şekilde gelişir. Burada önemli kriter kişinin fiziki ve yapısal özellikleridir.
  
Kişinin yaşı, genetik yapısı, yara izinin vücudun hangi bölgesinde oluştuğu, kişinin ırkı hatta deri rengi gibi kriterler; aynı travmaların farklı sonuçlar oluşturmasına sebep olur. Örneğin; bazı kişilerde yara izleri, deri yüzeyinden dışarı doğru kabarık, sert, kaşıntılı, kırmızı renkli ve kötü bir iz bırakarak iyileşir. Bu duruma “keloid” denir. Keloid oluşmadan önce müdahale edildiğinde gelişimi durdurulabilir.
Yara izi ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin ilk haftası kişi, ağrı, şişlik, ödem ve kızarıklık gibi şikayetlerin oluşması olağandır. Bu şikayetlerin giderilmesi için doktorunuz size ağrı kesici, krem ya da merhem türevi bazı ilaçlar verecektir. Bu ilaçların düzenli kullanımı, pansuman ve kontrol aşamalarının doğru şekilde yapılması konforlu bir iyileşme süreci için önemlidir. 
   
Yara izi ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken konuların başında iyileşme sürecine negatif etkisi ile bilinen sağlıksız yiyecek ve alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Sigara ve alkol tüketimi yara izi ameliyatı öncesi sonlandırılmalı ve yara izi ameliyatı sonrası da kullanılmamalıdır. 
 
Yara izi ameliyatı sonrası nadir olmakla birlikte bazı yan etkiler, riskler ve komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası genellikle 1 gün hastanede yatış yapmanız gerekecektir. Ameliyat öncesi herhangi bir kan birikimi ya da kanama riskine karşın kan sulandırıcı ilaç ve gıdaların tüketilmemesi önemlidir.
  
Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi anestezi alımına bağlı komplikasyonlar ya da alerjik reaksiyonlar oluşabilir, ameliyat sonrası enfeksiyon riski gözlemlenebilir. Bu risk ve komplikasyonların giderilmesi ve oluşmasının önlenmesi için doktor önerilerinin harfiyen yapılması önemlidir. 

Yayınlanma tarihi: 17/07/2019

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön