Bahar Özbal tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Yanık Tedavisi
Ortalama Fiyat 6000
Tedavi Genel ya da lokal anestezi
İyileşme Süresi 1-4 Hafta

Yanık Tedavisi Nedir?

Yanık tedavisi ya da estetik yanık izi tedavisi; Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları tarafından, cilt yüzeyinde ve deri altı katmanlarında çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen yanıkların tedavi ve tedavi sonrası süreçlerinde oluşmuş iz, doku kaybı ve benzeri hem estetik hem de sağlık sorunlarının çözümüne yönelik yapılan işlemlere verilen addır.
 
Yanıklar, meydana geldiği alanda yarattığı tahribata göre derecelendirilir. Yanık ve yanık izi deriden başlayıp kemiğe kadar uzanan, yanık gelişen bölgede ciddi deformite ve doku kayıpları yaratan önemli bir sağlık sorunudur.

Özellikle enfekte olmuş ileri derece yanıklar tedavi sonrası mutlaka iz bırakır. Bu izler yanığın gerçekleştiği bölgeye göre farklı etkiler doğurur ve bu etkiler kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.
 
Yanık hasarı oluşan bölgedeki dokular sağlıklı dokular gibi büyüme eğilimi göstermeyeceği için bu durum cildin gerilmesine-büzülmesine; el, meme gibi bölgelerde yanık oluşmuş ise uzuvların kısa kalmasına; kasık bölgesinde oluşmuş ise bölge fonksiyonlarını (idrar yapmak, tuvalete oturma gibi…) sağlıkla yerine getirememesine; yüz, boyun, göz bölgesi gibi alanlarda meydana gelmiş ise göz kapaklarının tam kapatılamaması, boyun hareketlerinin düzgün yapılamaması gibi sorunlar zamanla kendini gösterir. Bu durumda hem estetik hem de sağlık açısından yanık izi tedavisi kaçınılmaz olur.

Yanık tedavisi fiyatları yanığın türüne, boyutuna, derinliğine göre planlanan tedavi modeline göre değişiklik gösterir. Ayrıca tedavinin yapılacağı klinik, hastane; tedaviyi takip eden doktor; lokasyon, seçilen anestezi modeli ve daha bir çok etken estetik yanık tedavisi fiyatları üzerinde belirleyici etkiye sahiptir.

Ortalama büyüklükte bir alana sahip yanık izinin çıkarılmasının planladığı, lokal anestezi altında yapılacak bir operasyon ortalama 3000 TL ile 7000 TL fiyat aralığında gerçekleştirilirken; aynı büyüklükte yanık izinin genel anestezi altında yapılacak bir operasyonun fiyatı: 7.000 TL ile 10.000 TL fiyat aralığında yapılabilmektedir.
Yanık tedavisi, estetik yanık izi tedavileri yanık gerçekleştikten 1-2 yıl sonra yanık bölgede oluşmuş sorunların çözümüne yönelik kişiye özel planlanır. Doku nakli, lazer ile yanık izi tedavisi ve/veya doku genişletmeye yönelik uygulamalardan bir ya da bir kaçı yanık bölgenin ihtiyacına göre yapılacak işlemlerdir.

Yanık izi tedavileri ergenlik dönemi öncesinde ve ergenlik dönemi sonrasında farklı işlem adımlarına sahiptir. Ergenlik dönemine (büyümenin tamamlanmasına) kadar yanık tedavilerinde yanık gerçekleşen bölgede meydana gelen büzülme (kontraktür) sorununun ortadan kaldırılması hedeflenir. Örneğin el bölgesinde ya da boyun bölgesinde meydana gelen bir yanık vakasının ergenlik öncesi tedavisinde bölgede meydana gelen ve kişinin bu bölgelerin hareketlerini etkileyen büzülme yani cildin gerilmesiyle eli kapatamama, kalem tutamama, boyunu çevirememe, bir tarafa meyilli boyun gibi sorunları ortadan kaldırmaya yönelik ameliyatlar yapılır. Ergenlik öncesi ameliyat estetik kaygılardan uzak işlevsel sorunların ortadan kaldırılmasına yöneliktir.  
  
Ergenlik sonrası ise yanık tedavilerinde işlevsel sorunlar ortadan kaldırılırken aynı zamanda estetik kaygıları da giderici uygulamalar yapılabilir. Yanık oluşmuş bölgenin çıkarılması, yanık oluşmuş bölgeye doku nakli, yanık bölgeye lazer ya da yağ enjeksiyonu gibi uygulamalarla hem iyileşme hem de estetik görünüm sağlanabilmektedir.

Cerrahi işlemlerin tamamı genel anestezi, doku genişletme, lazer gibi uygulamalar ise lokal anestezi altında yapılır. Cerrahi işlemlerin uygulama ve iyileşme süresi, işlemin uygulandığı alanın büyüklüğüne-derinliğine, işlemin içeriğine göre değişiklik gösterir. Genel olarak cerrahi operasyonlarda kişinin 2 ile 6 hafta aralığında istirahati söz konusudur. Deri (dreft nakli) nakli yapılmış cerrahi operasyonlarda 6 haftadan sonra kişinin günlük yaşantısına dönmesine izin verilir. Her cerrahi operasyon kişiye özel yanık bölgesinin niteliğine göre farklılık gösterir.
 
Yanık vakalarında yanık izinin iyileşme sürecine olumsuz etki eden en önemli sorun yanık bölgesindeki cildin gerilmesidir. Gergin cilt, dikiş hattının gergin olması gibi sorunların eşlik ettiği yanık vakalarının tedavisinde doku genişletme yöntemi tercih edilir. Bu tedavi yönteminde yanık bölgenin deri altına balon ya da silikon yerleştirilir. Bu operasyonu takip eden ikinci haftanın sonunda deri altı balon ya da silikonuna serum enjekte edilerek alt yapı yavaşça şişirilir. Doku genişletme işlemi kişiye özel seviye yakalanana kadar devam eder. Genişleyen cilt istenilen boyuta ulaştığında silikon ya da balon alt yapısı çıkarılarak bölgenin estetik kusurları giderilir.  

Lazer ile yanık tedavisi en çok tercih edilen estetik işlemlerin başında gelir. Yanık izinin derecesine bağlı olarak ortalama 4-6 seans uygulanan lazer ile yanık tedavisinde hedef, yanık izinin her seansta bir katman soyulmasını sağlayarak yanık izinin optimum seviyede görünülmez kılmaktır.
Yanık her yaştan kişiyi kapsayan önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle çocukluk döneminde yanık kazaları sıklıkla yaşanmaktadır. Yanık işlevsel sorun doğuracak bir boyutta gerçekleşmiş ise, yanık iyileşme sürecini kapsayan 1-2 yılın ardından kadın-erkek herkes yanık tedavisi için uygun aday konumundadır. Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kapsamında yanık tedavisi şu kişilere uygulanır;
 
 • Yanık sonrası kötü görünümlü izlere sahip kişiler,

 • Yanık nedeniyle deri eksikliğine sahip kişiler,

 • Yanık nedeniyle kaş, sakal, bıyık bölgelerinde kıl ya da saç eksikliği oluşmuş kişiler,

 • Yanık bölgesi saçlı deride oluşmuş kişiler,

 • Yanık nedeniyle kulak, burun ve ağız bölgelerinde deformite gelişmiş kişiler,

 • Yanık nedeniyle parmak, el sırtı, el içi, el, ve kol bölgelerinde deformite gelişmiş kişiler,

 • Yanık nedeniyle göğüs ve/veya memede deformite gelişmiş kişiler,

 • Yanık nedeniyle göz bölgesinde deformite ve/veya büzülme (kontraktür) olan kişiler,

 • Yanık nedeniyle kasık bölgesinde deformite gelişmiş kişiler,

Yanık tedavisi için uygun adaylardır.  
Yanık tedavisi, estetik yanık izi tedavisi iyileşme süreci, tedavinin türüne ve yanık bölgenin büyüklüğü ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Genel hatlarıyla tüm yanık tedavilerinde kişiyi bekleyen temel süreçler şu şekilde ilerler;
 
 • Yanık tedavisi genel ya da lokal anestezi altında yapıldığı için kişi operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez,

 • Operasyon ya da uygulama sonrası ilk günler ağrı, acı ya da sıkıntı gözlemlenebilir doktorunuz sizi bu süreçte yardımcı olacak ağrı kesici krem ve ilaçlar konusunda bilgilendirecektir.

 • Yanık Tedavisi sonrası lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlemlerde kişinin bir sıkıntısının olmaması durumunda aynı gün; genel anestezi altında gerçekleştirilen işlemler sonrası da en erken bir gün sonra kişi evine dönebilmektedir.

 • Doku nakli ile gerçekleştirilen yanık tedavisi sonrası kişinin 2 ile 6 hafta aralığında istirahati söz konusudur. Deri (dreft nakli) nakli yapılmış cerrahi operasyonlarda 6 haftadan sonra kişinin günlük yaşantısına dönmesine izin verilir.

 • Bütün yanık tedavisi işlemlerinin ardından, yanık bölgesinde kabuklanma, kızarıklık gibi etkiler görülmektedir. Bunlar geçici etkilerdir ve iyileşmenin parçasıdır.

 • Operasyon sonrası cildin normal rengine dönmesi 6-12 ay içinde gerçekleşir.

Yanık tedavisi süreçleri olan bir tedavidir. Bazı yanık izlerinde tek bir uygulama yeterli olurken, geniş ve derin alana yayılmış yanık izlerinde birden çok uygulamanın planlanması gerekebilir. Yanığı durumu ve kapsamına bağlı olarak iyileşme süreci de değişiklik gösterecektir.

Yayınlanma tarihi: 12/05/2017

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön