Ece Yalçın tarafından yazılmış, Op. Dr. Serhat Tuncer tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Yanak Estetiği (Bişektomi) Nedir?

Bişektomi, ya da bilinen diğer adıyla Hollywood yanağı (Hollywood yıldızlarının tercih ettiği bir uygulama olduğu için) yanak bölgesinden bichat isimli yanak yağı alınması yani ağız içine yapılan küçük bir kesi yardımıyla çıkartılması işlemidir. Yüzdeki tombul ve yuvarlak görünümün giderilerek elmacık kemiklerini belirgin hale getirmeye yarayan işlem sırasında çıkartılan yağ dokularının vücut için hayati önemi bulunmamaktadır. 
 
Hollywood Yanağı olarak da bilinen Bişektomi ameliyatında operasyon süresinin kısa olması ve cilde dışarıdan müdahale gerektirmemesi sebebiyle hastanın günlük yaşamına neredeyse hemen dönebilmesine olanak sağlar.  
 
Popülerliği son birkaç yılda dünya çapında artış gösteren, yüzde de son derece etkili olan Hollywood yanağı estetiği, hem kadın hem de erkek hastalara uygulanmaktadır. Hollywood yıldızı hatlarına sahip yüzler elde edilmektedir. 
 

Bişektomi, ya da yanak estetiği, yaklaşık 1 saat süren ve kalabalık ekip gerektirmeyen basit bir estetik müdahaledir. İşlem için hastaya uygulanacak anestezi türü, fiyatı belirleyen etkenlerden biridir. Bunun yanında, doktor ücreti, kliniğin bulunduğu il ve ilçe de fiyatı etkileyen kriterlerdir. Ülke genelinde bişektomi fiyatları ortalama 15.000TL iken bu rakam büyükşehirlerde yer alan bazı semtlerde 30.000TL’ye kadar çıkabilmektedir.
Kişinin hangi kiloda olduğuna bağlı olmayan yanak dolgunluğu, genellikle genetik bir mirastır. Kilo verme ve egzersiz yapmanın yüzün incelmesine etki etmediği bu durumda, estetik cerrahinin son moda uygulaması olan yanak estetiği, iyi bir çözüm seçeneğidir. 

Cerrah tarafından yapılan detaylı yüz analizinin ardından bişektomi için uygun olduğuna karar verilen hasta, steril ameliyathane ortamında genel ya da lokal anestezi altında, kimi zaman da sedasyon uygulaması ile operasyona hazırlanır. Her iki yanak içine yapılan yaklaşık 1’er santimlik kesiler sonrasında bichat yağ yastıkçıkları çıkartılır ve kesiler dikilir. Ameliyat süresi, anestezi işlemi dahil toplam 1 saat kadar sürer. Hastalar operasyonun ardından hemen evlerine dönebilir ve günlük yaşamlarına devam edebilirler. 
Bişektomi, altın oranla belirlenen kusursuz yüz şekline benzer yapıda bir yüze sahip olmak için tercih edilen ve etkili kalıcı sonuçlar sunan pratik bir cerrahi işlemdir. Anatomik gelişimini tamamlamış ve ideal olarak 25 yaş üzerindeki her kadın ve erkek, doktor onayının ardından bu işlemi yaptırabilir. 
 
Bununla birlikte, yüz yapısı zaten ince olan ve yanak estetiği sonrasında yüzünde dikkat çekici çöküntüler oluşabilecek kişilere bişektomi önerilmemektedir.
 Bişektomi, alanındaki diğer cerrahi uygulamalara göre kolay bir işlemdir. Çoğu zaman lokal anestezi altında yapılan ameliyat sonrasında, müdahale yanak içerisinden olduğu için hastaların sosyal yaşamı etkilenmez ve de hemen işe dönebilmeleri mümkün olur. İşlem sonrasında:
 • Doktorun belirttiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılmalı
 • Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için doktorun verdiği ağız gargaraları düzenli uygulanmalı
 • İlk birkaç gün sıvı ağırlıklı beslenilmeli
 • Yanaklardaki hassasiyet ve şişkinlik için bölgeye buz uygulaması yapılmalı 
Ameliyat sonrası yanaklardaki şişkinlik birkaç hafta içinde inmektedir. Bişektomi ile hayal edilen görünüme çok kısa sürede kavuşulabilmekle birlikte, operasyon sonrasında yüz çevresindeki ödemin tam anlamıyla ortadan kalkması kimi zaman 4 ayı bulmaktadır. Bu süre sonunda, yanaklardaki yağ dokusu ortadan kalktığı için ve ameliyata bağlı şişlikler tamamen yok olduğu için, yüzde belirgin bir incelme sağlanır. Yüz yapısı, V formuna yakın bir hal alır ve hedeflenen görünüm ortaya çıkar.
 
 
Bişektomi, yüzdeki incelmeyi yanak içi yağ yastıkçıklarını cerrahi olarak çıkartarak sağlayan bir işlem olduğu için, elde edilen sonuçlar kalıcıdır. İşlem sonrasında kilo alınsa bile yanaklar eski haline dönmez.
 • İşlem süresi kısa, kolay bir operasyondur.
 • Sonuçları neredeyse hemen görülebilir ve tatmin edicidir. 
 • Kilo verme ve egzersiz ile çözülemeyen yuvarlak yüz hatlarını kalıcı olarak inceltme olanağı sağlar.
 • Yüz için uygulanan dolgu ve yanak protezi gibi diğer estetik operasyonlardan daha etkili ve tamamen kalıcı sonuçlar sağlar.
 • Ameliyat sonrası iyileşme süreci ağrısız ve kısadır. 


 • Çok nadiren, her iki yanaktan alınan yağ miktarının eşit olmaması durumunda asimetrik yüz görünümü ortaya çıkabilir.
 • Operasyon sonrası sonuçların ileri yaşlardaki etkisini gösteren bilimsel araştırma bulunmamaktadır.
 • Her operasyon sonrasında ortaya çıkabilecek kanama ve enfeksiyon gibi riskler bulunmaktadır. Yayınlanma tarihi: 08/12/2017

-

Son Güncellenme: 28/07/2022

Yanak Estetiği (Bişektomi) Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön