Vaser Liposuction Nedir?

Vaser liposuction; özellikle karın, bel ve basen bölgesindeki derin ve dirençli yağ hücrelerinin, ultrasonografik ses dalgaları aracılığıyla sıvı hale getirilmesi, sıvı haldeki yağ tabakasının ince kanüller aracılığı ile çekilmesi işlemine verilen addır. 
  
Vaser liposuction yönteminde ultrasonografik ses dalgaları doğrudan yağ hücrelerini hedef alır ve böylece klasik liposuction yöntemine oranla daha fazla yağ hücresine ulaşılır. Vaser Lipo uygulamasında yağ dokusu sıvılaştırıldığı için; liposuction ve diğer liposuction prosedürlerinde yağ alınan bölgede sıklıkla karşılaşılan yüzey düzensizlikleri ve cilt dalgalanmaları gibi sorunlar da oluşmaz. Ayrıca; bu prosedürde uygulanan teknik ile sıvı hale getirilen yağ hücreleri vücudun gerekli görülen farklı bölgelerinde dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. 

Vaser Liposuction Fiyatları Ne Kadardır?

Vaser liposuction fiyatları, kişiden kişiye, uygulanacak prosedürün kapsamı ve birden fazla işlemin yapılıp yapılmayacağına göre değişiklik gösterir. Vaser Liposuction İstanbul Fiyatları ortalama; 25.000 TL’den başlar işlem hacmine göre 60.000 TL’ye kadar çıkar. Vaser Liposuction Ankara Fiyatları; hastane, doktor ve semtten semte farklılık gösterir.  Vaser Liposuction Ankara Fiyatları ortalama; 15.000 TL’den başlar işlem hacmine göre 45.000 TL’ye kadar çıkar. 

Vaser Liposuction Nasıl Yapılır?

Vaser Liposuction yöntemini diğer liposuction yöntemlerinden ayıran en temel özellik, ciltte sıkılaşma etkisi en yüksek uygulama oluşudur. Özellikle yağ dokusu çıkarıldıktan sonra sarkmaya meyilli cilt tiplerinde özellikle vaser liposuction tercih edilir ki bu risk minimuma indirilsin ve germe ameliyatına gerek olmaksızın sorun ortadan kalksın. 
   
Karın, bel, basen ve uyluk yani üst bacak iç kısmı, gıdı gibi alanlarda en etkili sonucu sağlayan vaser liposuction ameliyatı, ihtiyaç duyulan bölge ya da bölgelerin belirlenmesinin ardından, yapılacak işlemin hacmine göre lokal ya da genel anestezi altında yapılır.
 
Anestezi uygulamasının ardından, alınacak yağ dokusunun olduğu bölgeler işaretlenir ve bu dokuya ulaşabilmek amacıyla küçük boyutlarda kesiler açılır. İlgili bölgeye bu küçük boyutlardaki kesilere yerleştirilen kanüller ile ulaşılır. Yağ dokusu bu kesilerden gönderilen ses dalgaları ile parçalanıp, erir ve en nihayetinde sıvı hale gelir. Erimiş yağ dokusu kanüller ile emilerek vücuttan çıkarılır. Vücudun farklı bir bölgesine dolgu enjeksiyonu yapılacaksa, yağ toplama işleminin tamamlanması ile transfer sürecine geçilir.  
 
Vaser liposuction ameliyatı sonrası, uygulamanın boyutu ve kullanılan anesteziye göre kişi aynı gün içinde ya da bir gün sonrasında hastaneden taburcu edilir. 

Vaser Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Vaser liposuction sonrası; iyileşme süreci klasik liposuction ameliyatına göre çok daha konforlu geçer. Vaser liposuction ameliyatında kullanılan kanüller klasik yöntemdeki rende uçlu kanüllerden farklıdır, ses dalgaları oluklu miller aracılığı ile yağ dokusuna ulaşır bu nedenle uygulama sırasında bağ dokusu, sinir ve kan damarları zarar görmez. Morluk, şişlik ve ödem gibi şikayetlerin vaser liposuction sonrası diğer yöntemlere oranla çok daha hafif olmasının en temel nedeni de budur. 
   
İyileşme sürecinde yöntemin sağladığı bir diğer avantaj; sinirlere hasar vermeyen vaser liposuction sonrası kısa dönemde ağrı, ileri dönemde ise uyuşukluk şikayetinin çok az olması ya da hiç olmamasıdır. 
 
Vaser Liposuction sonrası ilk 3 hafta korse kullanılması önerilir. Ödem ilk haftanın sonunda iner ve 10. Günden itibaren incelme etkisi görülmeye başlanır. İyileşme ve etkili sonuçların alınmaya başlaması için 2-3 hafta beklenmesi gerekir. 
 
Vaser Liposuction sonrası ilk hafta dinlenmek, ağır egzersiz ve ağır günlük işlerden uzak durmak önerilir. 
 
Doktorunuzun önerisi ilaçları vaser lipo sonrası düzenli kullanmak, ameliyatı takip eden günlerde sıkı giysiler giymemek, sıvı tüketiminin artırılmasına özen göstermek önemlidir.  
 
Doktorunuzun da onayı ile lenf drenaj masajı iyileşme dönemine katkı sağlayacaktır. 

Vaser Liposuction Benim İçin Doğru Uygulama Mıdır?

Vaser Liposuction; vücut kitle indexi 30’un altında olan, obezite sınırını aşmamış, belli bölgelerde aşırı yağlanma şikayeti olan, 18 yaş üstü, sağlıklı, kadın-erkek herkese uygulanabilir bir prosedürdür. 

 

Vaser Liposuction Mı Klasik Liposuction Mı?

Vaser Liposuction prosedürünü klasik liposuction ameliyatından ayıran en önemli özellikler; 

  • Klasik liposuction sonrası, çıkarılan yağ tabakası sonrası deride meydana gelen sarkmaların önüne genellikle vücut germe operasyonu ile geçilirken, vaser liposuction, uygulama şekli ile cilt sarkmalarının önüne geçer ve ikinci bir işleme gerek olmaksızın vücut şekillendirme yapılmasına olanak tanır. 

  • Klasik liposuctionda amaç dirençli yağ hücresinin tahliyesi ile kişinin zayıflatılmasıdır. Vaser liposuction da ise; dirençli yağ hücresinin tahliyesinin yanı sıra toplanan yağ hücresi doğrudan vücut şekillendirme amacıyla kullanılabilir. 

  • Klasik liposuction ameliyatında açılan kesiler ve kullanılan kanüller yapısı itibariyle kas dokusu, sinir ve kan damarlarında tahribata neden olur. Bu da iyileşme sürecinde morluk, şişlik ve ödem problemin daha çok ve uzun süre yaşanmasına neden olur. Oysa vaser liposuction ameliyatında ses dalgaları ile yağ dokusunun eritilmesi söz konusu olduğundan kullanılan kanüller yapı itibariyle daha farklıdır ve kas dokusu, sinir ve kan damarlarına zarar vermez. Bu nedenle klasik yönteme oranla daha hafif bir iyileşme süreci geçirilir. Ağrı, sızı, his kaybı ve benzeri yan etkiler klasik yönteme göre çok daha azdır ya da hiç yaşanmaz.

Vaser Liposuction Ameliyatı İçin Uygun Zaman, Ne Zaman?

Vaser liposuction ameliyatı her mevsim uygulanabilir, ancak vaser liposuction sonrası 3 hafta boyunca korse kullanımının gerekliliği nedeniyle yaz aylarında kişiler sıkıntı yaşayabilir. Yaz aylarında vaser liposuction yaptıracak kişiler için dikkat edilmesi gereken en önemli kural ameliyat sonrası iyileşme dönemini serin bir ortamda geçirmek. Bunun dışında ameliyat yazın da dahil olmak üzere her mevsim yapılabilir. 

Yayınlanma tarihi: 24/07/2019

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Vaser Liposuction Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön