Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Timuçin Timuroğlu tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Vajina Daraltma Nedir?

İlerleyen yaş, fazla kilo alıp verme, hormonal eksiklikler, vajinal doğum veya doğum kesisinin (epizyotomi kesisi) kötü iyileşmesi gibi sebeplerle vajinanın iç çapı genişleyebilir, giriş bölümü bollaşabilir. Vajina daraltma (Vajinoplasti), kadın genital organı olan vajinada bollaşmaya neden olan fazla dokuyu çıkararak veya tekrar restore ederek vajinal duvarların çapını azaltmayı amaçlar. Eş zamanlı olarak yumuşak dokuları onararak perineal / pelvik taban kaslarını yeniden yapılandırmak amacıyla planlanan rekonstrüktif bir prosedürdür. Vajina daraltma ameliyatı ile vajina estetik olarak daha çekici hale gelirken, cinsel ilişki sırasında alınan haz da artar.
 
Vajina daraltma ameliyatı tüm vajina gençleştirme prosedürleri ile bir arada uygulanabilir. Böylece  hem vajinanın hem de labiumların (vajen iç ve dış dudaklarının) görünümü aynı anda iyileştirilerek; pelvik taban kasları sıkılaştırılabilir, renk açma ile tonlama sorunları giderilebilir, vajina ve anüs arasındaki perineal vücut dokusu güçlendirilebilir, kas kuvvetini artırarak vajinanın istemli kontrolü sağlanabilir.  

Podcast

Vajina Daraltma Ameliyatı fiyatları; ameliyatın tekniğine, alınacak anestezinin tipine, ameliyatı yapan doktor, klinik ya da hastanenin fiyat politikasına, bulunduğu şehir hatta semte göre göre farklılık gösterir. Vajina Daraltma Ameliyatı fiyatlarına etki eden bir diğer unsur; ameliyatın birden çok prosedür ile birleştirilip birleştirilmeyeceğidir. Tek başına Vajina Daraltma Ameliyatı fiyatları ortalama olarak; 30.000 TL ile 85.000 TL ücret aralığında gerçekleştirilir. 
Vajina daraltma (Vajinoplasti) ameliyatı, hastane ortamında, genel anestezi altında yaklaşık 1 saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası kişi genellikle hemen ya da 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

Vajina daraltma ameliyatında, vajinada bollaşmaya neden olan fazla doku çıkarılır veya tekrar restore edilir, gevşek olan kaslar sıkılaştırılır ve kesik kenarlar birbirine yakınlaştırılarak dikilir.  Vajina daraltma ameliyatında amaç; vajen alt duvarında yer alan ve iki taraflı olarak pelvis tabanını meydana getiren kasları birbirine yakın hale getirmektir. Ameliyatın dikiş izleri içeride kalır bu nedenle dışarıdan ameliyatın izlerini anlamak mümkün değildir.
Vajina daraltma ameliyatı sonrası kişi aynı gün veya bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. 1-2 gün istirahat süresinin sonunda günlük yaşantısına geri dönebilir. Vajina daraltma ameliyat sonrası komplikasyonlar çok nadirdir ve genellikle konfor düzeyi yüksek bir iyileşme süreci vardır. İlk haftalar (1-2 hafta) hafif bir rahatsızlık hissine eşlik eden şişkinlik görülebilir ve bu hissiyat ilerleyen zamanlarda tamamen kaybolacaktır. Vajinal bölgenin tamamen iyileşmesini sağlamak için 4-6 hafta boyunca cinsel aktiviteler kısıtlanmalıdır.
  
 Vajina daraltma ameliyatı sonrası; genital bölge temizliği ve hijyen oldukça önemlidir. Estetik dikiş kullanıldığı için, dikişlerin alınması gerekmeyecek ancak, ilk 2 hafta süresince dikişler eriyene kadar, düzenli pansuman yapılması gereklidir. Dikişli bölge ameliyatı takip eden 1 ayın sonunda tamamen iyileşmiş olur. 
  
 Vajina daraltma ameliyatı sonrası; kişi ameliyattan 1 gün sonra ılık su ile banyo yapabilir. Ancak havuz ve denize girilmesi gibi aktiviteler için 1 ay beklenmesi, hamam, sauna gibi nemli alanlardan en az 1 ay uzak durulması, banyo yaparken oturarak değil ayaktan duş şeklinde alınması ve bölgenin doğrudan su ile uzun süreli temasının korunması önemlidir. 
Vajina Daraltma Ameliyatı, genel sağlık durumu ameliyat için uygun, cinsel isteksizlik, his kaybı, vajinadan ses gelmesi, vajinadan hava kaçağı (vajinadan gaz kaçırma), yoğun akıntı gibi şikayetlere sahip 18 yaş üzeri  her yaştan kadına uygulanabilir bir ameliyattır. 
Vajina daraltma ameliyatı, risk ve komplikasyonları her ameliyatın taşıdığı risk ve komplikasyonlardan farklı değildir. Vajinoplasti ameliyatında karşılaşılabilecek olası riskler; kanama ve enfeksiyon dışında neredeyse yok denecek kadar azdır. Ancak; konusunda yetersiz hekimler ya da hijyenik olmayan koşullarda ameliyatın tercih edilmesi durumunda oluşabilecek komplikasyonlar oldukça fazladır. Bu nedenle doktor seçiminde işinin ehli uzmanlarla yol almak öncelikli kriter olmalıdır.
  • Ameliyat sonrası vajinada yeniden genişleme olur mu?

Eğer, vajina daraltma ameliyatı usulüne uygun yapılmış ise yeniden bir vajinal genişlemenin olması beklenmez. Ancak, ameliyat sonrasında normal doğum yapıldığı takdirde vajinada yeniden genişleme olabilir. 

  • Ameliyat normal doğum yapmaya engel teşkil eder mi?

Vajina daraltma ameliyatı ve diğer tüm vajina estetiği ameliyatlar normal doğum yapılmasına engel ameliyatlar değildir. Yani hastalar bu ameliyatlardan sonra normal yolla vajinal doğum yapabilirler.

  • Ameliyat için hangi doktor seçilmelidir?

Pelvik taban ve vajinal cerrahi konusunda eğitim görmüş bir hekim seçmek önerilir. Vajina daraltma ameliyatları kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan ürojinekolog hekimler tarafından gerçekleştirilir.

Yayınlanma tarihi: 09/02/2018

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön