Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Emre Güvercin tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Septoplasti Nedir?

Septoplasti, iki burun deliğinin (septum) arasındaki boşluğu ayıran kemiği ve kıkırdağı düzeltmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Septum burnu iki burun deliğine bölen kıkırdaktır, bu kıkırdak çarpık olduğunda, sapmış bir septum (septum deviasyonu) olarak tanımlanır. Sapmış bir septum, burnun bir veya her iki odasını bloke edebilir ve hava akışına müdahale edebilir bu durum burundan nefes almayı zorlaştırabilir ve zayıf drenaj nedeniyle sinüs enfeksiyonu riskini artırabilir.  
 
Septum çarpıklığı (septum deviasyonu) burun bölgesine alınan bir travma sonucunda oluşabileceği gibi kimi zaman kendiliğinden de gelişme gösterebilen bir sorundur. Septoplasti doğrudan septum deviasyonu düzeltmek amacıyla yapılır. Septoplasti ameliyatı, endoskopik yöntemle, anestezi altında, çok küçük bir kesi ile kısa sürede çözüme kavuşturulabilen iyileşme süresi diğer burun estetiği ameliyatlarına oranla çok daha kısa ve konforlu bir operasyondur. 

Septoplasti ameliyatı fiyatları, yapılacak ameliyatın kapsamına, seçilen klinik ve hastanenin ücret politikasına, ameliyatın gerçekleşeceği il-ilçe gibi detayları, ameliyatı yapacak doktorun kaşesine göre değişiklik gösterir. Septoplasti ameliyatı fiyatları 30.000 TL ile 80.000 TL aralığında kişiye özel olarak planlanır. 
Septum deviasyonu (septum eğriliği) yaygın bir sorundur. Şiddetli vakalarda bu eğrilik burun deliklerindeki doğru hava akışına mani olur ve kişiler nefes alma sorunu yaşarlar. Gelişme çağındaki çocukların septoplasti ameliyatı için 18 yaş sınırını beklemeleri önemlidir. 18 yaş üzeri, genel sağlık durumu anestezi almaya uygun, burnunun bir kanadında ya da her ikisinde nefes alma güçlüğü yaşayan herkes septoplasti ameliyatı için uygun adaydır. 
Septoplasti ameliyatı ile; kıkırdak, kemik veya her ikisi, kırpılarak, yeniden konumlandırılarak ve değiştirilerek burun septumunu düzeltir. 

Septoplasti ameliyatı, çoğunlukla genel anestezi, istenilen durumlarda ise lokal anestezi ile uygulanan bir prosedürdür. Ameliyat ayaktan tedavi kapsamında planlanır, ameliyat sonrası izleme odasında dinlendirildikten sonra kişi genellikle aynı gün içinde evine gidebilir. 

Septoplasti ameliyatı ortalama 30 dakika ile 90 dakika aralığında yapılır. Operasyon sırasında burun kemiği kırılmaz, tüm işlem burun içinde gerçekleştirilir. Burnun içinde ihtiyaç duyulan işlem adımları endoskopik muayene ile belirlenir, küçük bir kesi açılarak operasyona başlanır. Önce, septumu kaplayan ve koruyan ince bir zar olan mukoza kaldırılır veya çıkarılır. Ardından septum kemiği ve kıkırdağı yeniden şekillendirilir. Bu aşamada bazı durumlarda kemik ve kıkırdak kısımları çıkarılır, daha sonra yeniden şekillendirilir ve yeniden konumlandırılır. Son olarak mukoza septum üzerine geri yerleştirilir ve kesi kendiliğinden eriyen ipliklerle kapatılarak ameliyat sonlanır. 
 
Septumu desteklemek için her burun deliğinin içine yumuşak silikon atelleri yerleştirilebilir. Bu ateller 1 ya da duruma bağlı olarak 2 hafta boyunca burnun içinde bırakılır.  Ameliyat sonrası kanamayı önlemek için cerrahınız burnunuza bandaj benzeri bir malzeme yerleştirebilir. Bandaj uygulaması 24-36 saat sonunda çıkarılır. 
Rhinoplasti, burnun dış yapısındaki eğrilikleri ve çöküntüleri düzeltmek  ya da burnu düzleştirmek için yapılan estetik bir ameliyat iken, septoplasti sadece burnun iç kemiğine yapılan müdahaledir. Yani septoplasti nefes almaya yönelik yapılan fonksiyonel bir ameliyattır. Bu iki ameliyatın ayrı hedefleri ve yöntemleri vardır ama iki ameliyatın birlikte yapılması da mümkün hatta oldukça işlevseldir.
 
Realself'de de özellikle belirtildiği üzere, doktorların çoğu bu iki ameliyatı aynı anda gerçekleştirmeyi tercih ederler. Hatta bu duruma septorinoplasti ismini vermekteler. Yani burun yapısından memnun olmayan kişide eş zamanlı olarak burun içinde tıkanıklık yapan sinüs problemleri ya da deviasyon varsa, hem şekil hem de fonksiyonel sorunu çözmek için yapılan ameliyata septorinoplasti denir.
Septoplasti ameliyatı öncesi, genel sağlık durumunuzla ilgili her türlü detayı (alerji, kanama problemi gibi) doktorunuza bildirin. Ayrıca, reçetesiz ilaçlar, takviyeler ve otlar dahil olmak üzere kullanılan tüm ilaçlar da bilgi olarak doktor ile paylaşılmalıdır.  
 
Septoplasti ameliyatı öncesi, kanın pıhtılaşmasını zorlaştıran aspirin, ibuprofen, naproksen ve bazı bitkisel takviyeler gibi ilaçlarının kullanımı sonlandırılmalı, ameliyat sonrası ne zaman kullanılmaya başlanabileceği yine doktor kararına göre belirlenmelidir. 

Sigara içmek ameliyat sırasında ve sonrasında sorun yaşama riskinizi artırır, iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Bu nedenle septoplasti ameliyatı öncesi, sigara kullanımı sonlandırılmalı sonrasında ise iyileşme süreci tamamlanmadan başlanmamalıdır. 
 
Septoplasti ameliyatı öncesi, operasyona dair beklentileri, alınacak sonuçların ne olacağını doktora danışmakta yarar var. Septoplasti ameliyatının sizin için neler yapabileceğini ve yapamayacağını ve sonuçlarınızın ne olabileceğini bilmek, gerçekçi beklentiler içinde olmaya yardımcı olacaktır. 
Septoplasti ameliyatı sonrası, izlem odasında istirahat ettikten sonra kişi genellikle hastaneden taburcu edilir. Evde istirahat sürecinde izlemeniz gereken yolları doktorunuz size anlatacaktır. 
 
Bu süreç içinde kanama ve şişme olasılığını azaltmak için;  

  • İlk gün ve devamındaki hafta boyunca uyurken baş bölgesinin vücut hizasının üstünde tutmak önemlidir. Bunun için yastık destekli yatış pozisyonu benimsenmelidir. 
  • Septoplasti ameliyatı sonrası birkaç hafta boyunca burnu sümkürerek temizlemekten kaçınılmalıdır. 
  • Giyinip soyunurken burnun zarar görmemesi için önden iliklenebilir kıyafetler tercih edin. Giysilerin boyunlarını tutarak genişletin ve başınızdan öyle geçirin. T-shirt veya kazak gibi kıyafetleri başınızın üzerinden çekerek çıkarmayın. 
  • Ağır aktiviteler, kan basıncını yükselten sportif faaliyetlerden 5 hafta süresince uzak durun. Aerobik ve koşu gibi yorucu aktiviteler burun kanamasına neden olabilir. 

Septoplasti ameliyatı sonrası, ilk gün; 
  • Dinlenin.
  • Burnu ovalamayın, hatta dokunmayın. 
  • Sıkışık hissetmesine rağmen burnu temizlemeye, sümkürmeye kalkmayın kanamaya sebebiyet verebilirsiniz. 
  • Hapşırma kaçınılmazsa, ağızdan hapşırın. 
  • Ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için burun ve göz bölgesine temiz bir bez veya havlu ile kaplı bir buz torbası ile kompress uygulayabilirsiniz. 
  • Septoplasti ameliyatı sonrası ilk 24 saat boyunca duş almayın veya banyo yapmayın. 

Septoplasti ameliyatı sonrası, bunlara dikkat edin; 
1- Enfeksiyona yol açabilecek soğuk algınlığını önlemek için insanlardan bir süre kaçının. 
2- Tozlu veya dumanlı yerlerden uzak durun. 
3- En az 2 hafta ağır kaldırmayın. 
4- Ikınma, bağırma, öne eğilme gibi kafa bölgesinde basınç yaratacak şeylerden uzak durun. 
Septoplasti ameliyatı sırasında burun kemiği kırılmadığı için kişinin göz altına yayılan morluk gibi yan etkiler için endişe duymasına gerek yoktur. 

Septoplasti ameliyatı sonrası ilk 7 gün, burnun ön tarafında ağrı veya hassasiyet, şişlik ve kan ve / veya mukozanın burun drenajı nedeniyle tıkanıklık yaşanabilir. Ağrı ve hassasiyet hafif ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir düzeydedir. 
 
Burun tıkanıklığının giderilmesi için doktorunuz size deniz suyu içerikli spreyler ya da nemlendirmeye yardımcı tedaviler önerecektir. 1 ya da 2 hafta içinde burun içine (eğer yerleştirilmişse) ateller çıkarılacaktır. Bu süre boyunca ağzınızdan nefes almanız gerekecektir. İş ya da okul hayatına dönmek için 1 ya da 2 hafta beklenmesi önerilir. 

Septoplasti ameliyatı sonrası burnun nihai halini alması ve iyileşme sürecinin tamamlanması 3 ay içinde gerçekleşir.

Yayınlanma tarihi: 08/06/2020

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön