Ece Yalçın tarafından yazılmış, Doç. Dr. Ali Durmuş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Revizyon Tüp Mide
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Tedavi Genel Anestezi

Revizyon Tüp Mide Nedir?

Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisinde yaygın olarak kullanılan modern ameliyat yöntemlerinden birisidir. Ameliyat esnasında midenin %75’lik bölümü stapler (zımba) ile diğer kısımdan ayrılarak çıkartılır. Sleeve gastrektomi de denen bu yöntem ile mide hacmi ¼ oranında küçülen hastalar, eskiye göre daha az gıdayla ve daha çabuk doyarlar.

Mide küçültme ameliyatında midenin fundus bölümü de alındığı için ghrelin ismindeki açlık hormonunun salgısı azalır. Küçülen mideye ek olarak azalan iştahla birlikte hastaların ameliyatı takip eden ilk yıl içinde ağırlıklarının yarısını, hatta %70’ ini kaybetmeleri beklenir. Bazı durumlarda hastalara yapılan ameliyat beklenen sonuçları vermez ve bu hastaların tekrar ameliyat olması gerekir. Bu ameliyata tüp mide revizyon ameliyatı denir.

Tüp mide revizyon ameliyatının gerekliliği iki ana problemden kaynaklanır. Bunların ilki, ameliyatta hastanın midesinin fundus bölgesinin alınmaması veya midesinde yeterli oranda küçültme yapılmamasıdır. Bu hastalarda gıda alımı kısıtlanmadığı için beklenen düzeyde kilo kaybı yaşanmaz. Diğeri de hastaların ameliyat sonrasında kendilerine verilen diyet programına uymayıp egzersizlerini aksatmalarıyla ortaya çıkar. Bu durumda da beklenen kilo kaybı yerine mide genişler ve hastanın kilo artışı devam eder. Her iki durumda da hastaların tıbbi verileri incelenir, gerekli tetkikleri yapılır ve cerrah tarafından hastalar için uygun revizyon ameliyatına karar verilir.

Tüp mide revizyon ameliyatları yeni bir tüp mide ameliyatı ile revize edilebileceği gibi gastrik by-pass ya da mide bandı gibi diğer kısıtlama ameliyatlarıyla kombine edilerek uygulanabilir. Bu detay, sıkça gelen 2 kez tüp mide ameliyatı olunur mu sorusunu yanıtlamaktadır.

Tüp mide revizyon ameliyatının fiyatı revizyon için seçilen yönteme bağlı olarak değişmektedir. Hastaya birden fazla ameliyat yöntemi uygulanacaksa rakam bu doğrultuda belirlenir. Ameliyatı yapacak olan cerrahın deneyim düzeyi ve ameliyatın gerçekleştirileceği sağlık merkezinin bulunduğu yer de ameliyatın fiyatını etkilemektedir.

Tüp mide revizyon ameliyatının fiyatı, detaylı bir muayenenin ardından hasta için uygun yöntemler seçildikten sonra net olarak belirlenebilmektedir.
Tüp mide ameliyatı sonrası kilo kaybı beklenen seviyenin altında kalan ya da hiç kilo kaybetmeyen hastalara yapılan 2. operasyona revizyon denmektedir.

Mide küçültme ve kısıtlama ameliyatlarından sonra yalnızca beklenenin altında kilo kaybı değil, başka komplikasyonlar da görülebilmektedir. Dikiş yerlerinden kaçak olması, mide bandının kayması ya da mideyi tahriş etmesi gibi nedenlerle de revizyon ameliyatları yapılmaktadır. Bu operasyonların revizyonu tüp mide ameliyatı ile de yapılabilir, diğer mide küçültme yöntemleriyle de.

Tüp mide revizyon ameliyatları sonrası memnuniyet oranı çok yüksektir. Hastaların büyük bölümü 2. ameliyatlarının ardından beklenen seviyede kilo verir ve sağlıklarına kavuşur.  
Tüp mide revizyon ameliyatı hastalara genel anestezi verildikten sonra ilk ameliyattaki gibi laparoskopik yöntemle yapılır. Eğer diğer mide küçültme/kısıtlama ameliyatları ile kombine edilecekse ameliyatın süresi değişir.

Tüp mide revizyon ameliyatı kaç saat sürer sorusu sıkça sorulan bir sorudur ve yanıtı hastanın durumuna göre değişmektedir. İşlem süresi daha önce bir ameliyat geçirmiş olan dokuların durumuna ve yeni uygulanacak ameliyat yöntemine göre 1-3 saat arasında sürebilir. 
Tüp mide revizyon ameliyatının riskleri ilk ameliyattan çok farklı değildir. Yalnızca aynı bölgeye 2. kez işlem yapıldığı için kanama riski ilkine göre biraz daha fazla olabilir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci de ilkine göre biraz daha uzun sürebilir. 
Tüp mide ameliyatı olduktan sonra 1-3 yıl içinde doktorların beklediği sonuçlara ulaşamayan hastalar, detaylı tetkiklerin ardından doktorları tarafından tıbben uygun bulunmaları durumunda tekrar ameliyat edilebilirler. Ayrıca zaman içinde yeme alışkanlıkları ve vücut yapısı değiştiği için tekrar tedavi edilmesi gereken hastalar için de revizyon ameliyatı düşünülebilir.

Yeme bozukluğu ve madde bağımlılığı olan hastalara revizyon ameliyatı yapılmamaktadır. 
Obezite günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından biri olarak değerlendirilebilir. Günlük yaşamı olumsuz etkilemesinin yanında pek çok ciddi sağlık probleminin direkt kaynağı obezitedir. Yaşam kalitesini düşüren ve depresyona kadar ulaşan psikolojik sorunları da beraberinde getiren hastalıkla savaşmak için mevcut olan bariatrik cerrahi sürekli gelişmektedir.

Ülkemizde bu alanda son teknoloji ürünü cihazlar ve en modern yöntemler kullanılmaktadır. Bu şekilde obez hastaların tedavisinde başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Tamamen kapalı olarak gerçekleştirilen ameliyatlardan sonra hastalar 10 gün içinde günlük yaşamlarına ve işlerine geri dönebilirler.

Başarılı geçen ameliyatları sayesinde bir yıl içinde fazla kilolarının büyük kısmını vererek sağlıklı bir yaşama başlayabilirler. Bununla birlikte çeşitli nedenlerle zaman içinde bu ameliyatların tekrarı gerekebilir.

Bariatrik cerrahide revize edilebilecek ameliyatlar şöyle sıralanabilir:
  • Mide bandı (mide kelepçesi)
  • Tüp mide ameliyatı
  • Gastrik by-pass
  • Mide katlama ameliyatı
Yukarıda listelenen ameliyatlar, cerrahların hastanın durumuna göre verdiği karar doğrultusunda başka yöntemlerle yenilenebilir, kombine edilebilir ya da yine aynı yöntemin tekrarı yapılabilir. Revizyon ameliyatlarının etkinliği yüksektir. 

Yayınlanma tarihi: 01/06/2021

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön