Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği ameliyatı, estetik ve plastik cerrahi ameliyatların en zor olanlarından biridir. En iyi ellerde dahi yapılsa, burun estetiği ameliyatı, burnun karışık anatomisi ve iyileşme süreçlerinin kapsamlı aşamalarına bağlı olarak istenilen sonuçlara sizi ulaştırmayabilir. Burun estetiği sonrası bir takım deformiteler ya da nefes alma sorunları oluşabilir. İşte tam da bu noktada ikinci bir burun estetiği ameliyatının gerekliliği söz konusu olur. Burun estetiği revizyon ameliyatı, - beklentileri karşılamayan ve sorunların devam ettiği burun estetiği ameliyatı sonrası- tekrar ameliyat olması gereken kişilere uygulanan operasyon veya operasyonlara verilen addır. 
 
Revizyon burun ameliyatı, çoğu durumda, mevcut alınan sonuçtan estetik olarak daha hoş bir görünüm elde etmektir. Bazı durumlarda ise revizyon ameliyat; burun tıkanıklığı ve/veya solunum problemleri gibi fonksiyonel nedenlerle gerçekleştirilir.
 
Revizyon burun ameliyatı, kişinin bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak planlanır. Revizyon ameliyat; revizyon burun ucu estetiği (burun ucunun değiştirilmesi), iç yapıya destek kıkırdak eklenmesi ya da kıkırdağın traşlanması, burun deri yapısının düzeltilmesi gibi destek operasyonları içerebilir. Revizyon burun ameliyatı, özellikle revizyon ameliyatlarda deneyimli estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılması gereken, teknik olarak oldukça zor ve kompleks bir prosedürdür. 

Podcast

Revizyon Burun Ameliyatı Fiyatları 

Revizyon burun ameliyatı fiyatları, yapılacak revizyon ameliyatının kapsamına göre farklılık gösterir. Ücret üzerinde belirleyici ana kalemlerin başında revizyon ameliyatının kapsamı gelse de doktor seçimi, ameliyatın yapılacağı hastane gibi unsurların da revizyon burun ameliyatı fiyatlarına etkisi büyüktür. Ortalama 80.000 TL ile 300.000 TL fiyat aralığında yapılan revizyon burun ameliyatları şehirden-şehire; doktordan doktora değişkenlik gösterir. 

Revizyon Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Revizyon burun ameliyatı, hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat, burun içinde veya burnun dibinde, burun delikleri arasında küçük bir dış kesikten (kesi) yapılabilir. Revizyon Burun Ameliyatı, kişinin ihtiyaçlarına göre burun kemiği ve kıkırdağının yeniden şekillendirilmesi ve burnun solunum fonksiyonunun sağlanması ya da korunması gibi değişiklikler yapıldıktan sonra, doktorunuz burun derisini ve dokusunu geri yerleştirir ve burnunuzdaki kesileri diker. 

Revizyon burun estetiği ameliyatı, ameliyatın kapsamına göre 2-3 saat aralığında yapılır. Tıpkı burun estetiği ameliyatında olduğu gibi revizyon ameliyatta da bir gece hastanede yatış yaptıktan sonra ev istirahatine geçilir. 

Revizyon Burun Ameliyatı Sonrası 

 
Revizyon burun ameliyatı sonrası, kanamayı ve şişmeyi azaltmak için başınız göğsünüzden daha yüksek bir şekilde yatakta dinlenmeniz gerekir. Burnunuz şişlik nedeniyle veya ameliyat sırasında burnunuza yerleştirilen atellerden tıkanabilir. Burun içi pansumanlar revizyon ameliyattan sonra 1-7 gün sürecinde yerinde kalır.
 
 Doktorunuz ayrıca koruma ve destek için burnunuza bir atel de yerleştirebilir. Bu süreç genellikle yaklaşık bir hafta sürer. Revizyon sonrası ameliyatı takip eden bir kaç gün içinde ya da pansumanlar çıktıktan sonra hafif kanama ve mukus görülmesi normaldir. Kanama, morarma ve şişlik riskini en az seviyeye indirmek için doktorunuz size önerilerde bulunacaktır. 
İyileşme sürecinin ilk haftaları için öneriler; 
  • Aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçının, 
  • Burnunuzda bandaj varken duş almak yerine banyo yapın, 
  • Sümkürmeyin, 
  • Kabızlık, ameliyat bölgesine baskı uygulayarak gerilmesine neden olabilir. Bu nedenle meyve ve sebze gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. 
  • Yüz mimiklerini optimumda tutun. Gülümsemek veya kahkaha atmak gibi aşırı yüz ifadelerinden kaçının.
  • Üst dudağınızın hareketini sınırlamak için dişlerinizi hafifçe fırçalayın.
  • Düğmeli giysiler giyin. Gömlek veya kazak gibi kıyafetleri başınızın üzerinden çekerek çıkarmayın. 
  • Burun üzerinde baskı oluşmaması için revize ameliyatından sonra en az dört hafta boyunca gözlük veya güneş gözlüğü kullanmayın.  
  • Dışarı çıkarken mutlaka en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucu kullanın. Çok fazla güneş ışığına koruyucu olmaksızın maruz kalmak  burun cildinde kalıcı, düzensiz renk bozulmasına neden olabilir. 
  • Sodyum içerikli gıdaların azaltılması şişkinliğin daha hızlı azalmasını sağlayacaktır, tuzdan uzak durun. 

Revizyon Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci ve burunun nihai şeklini alması yaklaşık 1 yıl içinde tamamlanır. Bu süreçten önce görünen sonuçların yanıltıcı olmasından dolayı revizyon ameliyatına karar verilmemelidir. Burun estetiği revizyon ameliyatı için en ideal zaman burun estetiği ameliyatından 1 yıl sonradır. Eğer ilk operasyonun ardından eğrilik ya da burun ucunda düşüklük gibi sorunlar gözlemleniyor ise o zaman doktorunuz size 3 aylık iyileşme sürecinin ardından revizyon ameliyatı önerebilir. 

Revizyon Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatı için alt yaş sınırı kızlar için yaklaşık 15 veya 16 yaşında, erkekler için 17 veya 18 yaştır. Revize ameliyatlar, (ikinci ameliyat olarak da adlandırılır) bu alt sınırı takip eden yaş dönemi itibariyle planlanabilir. 

Revizyon Burun Ameliyatı Benim İçin Uygun Ameliyat Mıdır?

Eğer yaş ile ilgili koşulları sağlıyor, genel sağlık durumunuz ameliyat olmak için uygun ve yapılmış olan burun estetiği ameliyatının sonuçlarından memnun değilseniz,  revizyon rinoplasti için iyi bir aday olabilirsiniz. İkincil burun estetiği ameliyatına girmeden önce ilk prosedürden sonra en az bir yıl beklemeniz gerekecektir.

Revizyon Burun Ucu Ameliyatı Nedir?

Revizyon burun ucu ameliyatı, önceden burun estetiği ya da burun ucu estetiği ameliyatı geçirdiği halde burun ucunda estetik veya kozmetik sorunları devam eden kişilere yapılan ikincil ameliyata verilen addır. Revizyon burun ucu ameliyatı, bölgenin önceden işlem görmüş olmasından dolayı daha komplike bir prosedürdür.  

Revizyon Burun Ucu Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Revizyon burun ucu ameliyatı için de tıpkı revizyon burun ameliyatında olduğu gibi 1 yıl beklenmesi ve nihai sonucun alınması gerekir. Yapılacak olan işin kapsamına göre iyileşme süreci farklılık gösterse de revizyon burun ucu ameliyatı sonrası tam sonuç için 12-14 ay geçmesi gerekir. 

Sadece burun ucu revizyon ameliyatı planlanmış ise operasyon sonrası genellikle çok az veya hiç morarma yoktur. Şişlik ve morarmaların çoğunluğu 2-4 hafta boyunca giderek azalır.

Dış dikişler (varsa) 4-6 gün içinde alınır. İç dikişler kendiliğinden çözülür. Erken sonuçlar 3 ayda nihai sonuçlar 12-14 ay içinde ortaya çıkar. Hassasiyet veya uyuşma alanları yavaş yavaş çözülecektir; burnun ucu sert hissedilecek ve bu ilk birkaç ay içinde düzelecektir. Diğer geçici durumlar arasında bir miktar hava yolu veya sinüs tıkanması, burun drenajı, topaklar ve düzensizlikler olabilir. 

Yayınlanma tarihi: 04/05/2020

-

Son Güncellenme: 09/05/2023

Revizyon Burun Ameliyatı Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön