Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Evrim Aksoy tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Pubis Estetiği
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Ortalama Fiyat 12000
Tedavi Lokal anestezi

Pubis Estetiği Nedir?

Pubis estetiği, “mons pubis” adı verilen ve halk arasında “venüs tepesi” ya da “bikini bölgesi” diye de adlandırılan bölgede meydana gelen deformitelerin düzeltilmesi işlemidir. Mons pubis, karın altı (kasık) ile dış genital dudaklar (kilitoris) arasında kalan üzeri tüylerle kaplı, üçgen formundaki alandır. Hem kadın hem erkek anatomisinde bulunan bu bölgenin ana rolü; cinsel ilişki sırasında kasık kemiğini korumak olmakla birlikte bazı araştırmalar bu bölgenin cinsel çekicilikte de etkili olduğu yönündedir.

Mons Pubis bölgesi çoğu durumda, kadınlarda erkeklere göre daha belirgindir. Özellikle bikini, tayt ve benzeri kıyafetlerin kullanımında dikkat çekici oranda hacimli görüntüsüyle estetik olarak kötü bir profil çizebilirler. Bu bölge iki temel dokunun varlığıyla oluşur; yağ ve kıllı deri. Hormonal değişiklikler, kilo alımı-kilo kaybı gibi etkenlere bağlı olarak yağ dokusu bozulabilir ve bölgenin aşırı yağlanmasına dolayısıyla da daha belirgin hale gelmesine neden olabilir.

İşte tam da bu aşamada genital estetik dallarından “Pubis Estetiği (monsplasty)” ile şişkinliğe neden olan yağ dokusu liposuction (liposakşın) yardımı ile küçültülür, deri fazlalığı söz konusu olursa mini karın germe ameliyatı planlanarak bölge kusursuz görünümüne kavuşturulur.

Pubis estetiği ortalama 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan, uygulama sonrası kişinin günlük hayatına hızlıca dönebileceği küçük ölçekli operasyonlardan biridir. İşlem sırasında çıkarılacak yağ dokusu miktarına bağlı olarak sedasyon ya da lokal anestezi tercih edilirken; çoklu ameliyat planlamasının yapıldığı durumlarda genel anestezi altında tüm işlemler bir arada yapılabilir. 
 
Pubis estetiği operasyonu; anestezi uygulamasının ardından sezaryen ameliyatlarının yapıldığı sezeryan dikiş bölgesinde açılan milimetrik kesilerle başlar. Bu kesilerden ince kanüller yardımıyla yağ dokusuna ulaşılarak negatif basınçlı enjektör aracılığı ile yağın aspire edilmesi (çıkarılması) sağlanır. İşlem ortalama 80-200 cc yağın çıkarılmasıyla tamamlanır. Kişi operasyon sonrası evine dönebilir, hastanede yatış yapmasına gerek olmaz.  
 
Pubis estetiği cerrahi olmayan cihazlarla da seanslar halinde yapılabilir. Soğutarak yağları çözme esasına dayanan cool sculpting gibi cihazlar da bu estetik alanında kullanılabilen yöntemler arasındadır. 
 
Pubis bölgesindeki yağ dokusu artışına deri fazlalığı, deri sarkması gibi sorunların eşlik ettiği durumlarda; pubis estetiği operasyonu mini karın germe ameliyatı ile birlikte planlanır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu ikili operasyon sonrası kişinin bir gece hastanede kalması öngörülür. Operasyon süresi ortalama 60 dakikadır. 
Pubis estetiği fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Doktor seçimi, ameliyatın yapılacağı hastane, işlemin tek mi yoksa diğer estetik ameliyatlarla birleştirilip birleştirilmeyeceği, hastanede kalış süresi gibi koşullar pubis estetiği fiyatları üzerinde etkilidir. Pubis Estetiği fiyatları; cerrahi tedavilerde 15.000 TL ve 20.000 arasındadır. Soğuk lipoliz ile yapıldığında ise seans ücreti ortalama 3.000 TL’dir. Kişinin durumuna göre birden fazla seans gerekebilir.  
Pubis estetiği, kozmetik cerrahi uygulamalarındandır. SGK ve özel sigortalar tarafından ameliyat giderleri karşılanmaz. 
Pubis estetiği erkek-kadın, mons pubis bölgesinde aşırı kabarıklık (yağ tepesi, şişkinlik) yapan aşırı yağlanma sorununa sahip 18 yaş üzeri herkese uygulanabilir. Mons pubis estetiği yaptırmayı düşünen kişiler için öncelikli kriter kilo verme sürecinin tamamlanmış olmasıdır.  
 
Mons pubis bölgesinde görülen form bozuklukları hem kadın hem erkeklerde hormon düzenlerindeki değişiklikler, obezite, aşırı kilo alma ve verme gibi fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişir. Ergenlik ile birlikte gençlerde sık rastlanabilen bir durumdur. Psikolojik yönden özgüven eksikliği, utanma, rahatsız olma, kendini beğenmeme, çekici bulmama gibi birçok duyguya neden olur. Mons pubis bölgesindeki yağlanmanın psikolojik olarak olarak negatif etkilediği kişiler pubis estetiği için doğru adaylardır. 
 
Hamilelik, lohusalık ve menopoz gibi hormon değişimleri; yaş alımı, kilo gibi nedenler mons pubis bölgesinde kabarıklık, katlanma, sarkma gibi estetik kusurlar yaratabilir. Orta ve ileri yaşlarda sıklıkla görülebilen bu durumdaki kişiler pubis estetiği için doğru adaylardır. 
Mons Pubis estetiği operasyonunda herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, enfeksiyon, kanama, dokuda gamzeleşme gibi komplikasyon riskleri vardır. Ağrı, ameliyat sonrası gözlemlenebilen bulgular arasındadır. Bu komplikasyonların hepsi kısa süre içinde bir müdahaleye gerek olmaksızın kendiliğinden geçecektir. 
 
Pubis estetiğinde çıkarılacak yağ oranı, eşlik eden mini karın germe işleminde ise ilgili bölgedeki sarkmaların giderilmesi için germe işleminin ne boyutta uygulandığı önemlidir. Bu aşamada kişinin gerçekçi beklentiler içinde olması, olası bir ikinci ameliyat riskinin önüne geçecektir. Mons pubisin germe işlemi sırasında aşırı derecede yukarı çekilmesi genital bölge organlarının (büyük dudaklar, küçük dudaklar ve klitoris) da yukarı doğru çekilmesine neden olacaktır. Bu durum cinsel ilişki açısından bir sıkıntı oluşturmamakla birlikte estetik açıdan genital bölgenin kusurlu görünmesine sebebiyet verecektir. 
 
Pubis estetiğinde bölgeden çıkarılacak yağ oranının önemli olduğunu söylemiştik. Aşırı miktarda yağın aspire edilmesi, ciltte sarkmalara neden olmaktadır. Bu durum germe işlemi ile düzeltilebilir. 
 
Pubis estetiği sonrası kesi yerleri zaman içinde belirgin rengini kaybetse de yara izi mutlaka kalır. Bölge giysilerle gizlenebildiği için estetik açıdan bir sorun yaratmaz. 
Mons Pubis estetiği konforlu operasyonlar sınıfında yer alır. Sedasyon ya da lokal anestezi altında yapıldığı için işlem sırasında ağrı ya da acı hissedilmez. İşlem sonrası yaşanabilecek ağrılar, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir boyuttadır.
Pubis estetiği sonrası iyileşme süreci en çok 1 hafta sürer. Ancak egzersiz ve fiziksel aktivitelerden 6 hafta uzak durulması önerilir. İşlem sonrası kişilerin hastanede kalış yapması gerekmez ancak bir kaç gün evde dinlenmek, yağ çıkarılan bölgeye hafif pansuman uygulamak, doktorunuzca önerilen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları düzenli olarak almak önemlidir. Pubis estetiği sonrası kanüllerin girdiği kesi yerlerinde kanama görülebilir, olası bu durumda doktorun bilgilendirilmesi gerekir. 
 
Mini karın germe ameliyatının eşlik ettiği publis estetiğinde ise ilk birkaç gün diren takılması gerekebileceğinden istirahat süresi uzayabilir. Her iki işlemde de uygulamanın yapıldığı bölgede 1-2 gün için orta derecede şişme, morarma gözlemlenebilir. Pubis estetiğini takip eden 1-2 gün sonra duş alınabilir. Nihai sonuç morluk ve ödemin geçmesiyle ortaya çıkar. 

Yayınlanma tarihi: 09/02/2018

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön