Popo Kaldırma Nedir?

Popo kaldırma cerrahi uygulamalarla gerçekleştirilen, zamanla sarkmış, düzleşmiş, formu bozulmuş, normal ebadından daha küçük popolara ideal şeklinin kazandırılması için yapılan işlemler bütünüdür. 
 
Bu ameliyatta, bölgenin şekillendirilmesi için liposuction, lipoenjeksiyon ve cerrahi yöntemlerden (protez ya da yağ transferi ) biri veya birkaçı bir arada planlanır.
 
Protez (implant) ve yağ transferi olmak üzere 2 tip popo kaldırma ameliyatı çeşidi vardır.

Popo Kaldırma Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Ameliyatın fiyatını belirleyen temel başlıklar; doktorunuzun ameliyat ücreti ve ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin koşullarıdır…
 
Buna ek olarak ameliyatın silikon protezlerle mi, liposuction yöntemi ile mi yapılacağı ya da her iki yöntemin bir arada kullanılıp kullanılmayacağına göre ücretler farklılık gösterir.
 
Bu kriterler eşliğinde ortalama 25.000 TL ile 80.000 TL arasında değişen ücretlendirme yapılır.

Popo Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Popo kaldırma ameliyatı, plastik cerrahlar tarafından mutlaka ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken estetik bir operasyondur. Genel anestezi ile yapılır. Ortalama 1-1,5 saat sürer.
               A) Protez (İmplant) ile Popo Kaldırma 
Ameliyat, protez ya da implant diye adlandırılan silikon maddenin kas içi, kas kılıfı altı ya da cilt altına yerleştirilmesiyle yapılır.
Ameliyatta kullanılan protezler, meme operasyonlarında kullanılanlara oranla daha sert silikonlardır. Bu nedenle ameliyatı takip eden 10 gün oturma, kalkma ve hareket ederken sıkıntı yaşanması normaldir. Hissedilen ağrıyı dindirmek için ağrı kesici, hissedilen rahatsızlığı minimize etmek için istirahat önerilir.
               B) Yağ Transferi ile Popo Kaldırma
Yağ toplanacak bölgeden (sırt, bel, basen vb.) liposuction yöntemi ile toplanan yağlar, popoya enjekte edilerek (lipoenjeksiyon yöntemi) ameliyat tamamlanır.

Brezilya popo estetiği hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Popo Kaldırma Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterecek olmakla birlikte 4-6 ay içinde popo öngörülen formuna kavuşacaktır. Her iki ameliyat seçeneği sonrasında 1 gece hastanede kalınması gerekir.
 • Ameliyatın ardından giydirilen varis çorabı ya da tıbbi korse 4-7 hafta süresince, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılacaktır.
 • Ortalama 10 gün yatak istirahati gerçekleştirilmeli, yatış pozisyonu olarak yüzüstü yatılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 10 gün yatak istirahatinin ardından kişi iş ve sosyal yaşantısına geri dönebilir.
 • Ameliyatı takip eden 3’üncü, 5’inci ve 20’nci günlerde doktorunuz tarafından operasyonun başarısını izlemek için randevu organize edilecektir.
 • 3. gün yapılacak pansumanın ardından banyo yapmanızda sakınca yoktur.
 • Ilk hafta şişlik ve morluklar görülmesi normaldir. Genellikle 1 hafta içinde kendiliğinden düzelecektir.
 • Liposuction ile gerçekleştirilen popo kaldırma ameliyatlarında iyileşme süreci daha kısadır. Çürük ve ödemler 3-4 günde düzelirken sosyal hayata dönüş 2-3 gün içinde gerçekleşebilir.
 • Her iki ameliyat türünde de ağır fiziksel aktiviteler için en az 1 ay beklemek gerekir. Bu süre içinde yürüyüş gibi hafif sporlar yapabilirsiniz.

Popo Kaldırma Benim İçin Uygun Ameliyat mıdır?

 • 18 yaş ve üzeri, fiziksel gelişimini tamamlamış kadın-erkek herkes
 • Genetik, zayıflık, aşırı kilo alıp vermek, gibi faktörlere bağlı nedenlerle popo bölgesi düz, belirsiz, bel ile popo arasındaki açı geniş kişiler,
 • Kilo verme sürecini tamamlamış, ideal kilosunu korumak hedefinde olan kişiler,
 • Genel sağlık sorunu olmayan, operasyon ile ilgili gerçekçi beklentiler içindeki kişiler,
ameliyat için uygun adaylardır.


Popo Kaldırma Ağrılı Bir Ameliyat mıdır?

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden ameliyat sırasında bir ağrı, acı hissedilmesi mümkün değildir.

Ameliyat sonrasında oturma, kalkma, hareket ederken zorlanma gibi şikayetler ilk 10 gün görülebilmektedir. Ameliyat sonrası dinlenme için verilen 10 süresinde ağrı ve rahatsızlığı en aza indirmek için önerilen ağrı kesicileri kullanmanız ve yüzüstü yatarak bol bol dinlenmeniz önemlidir.

Popo Kaldırma Ameliyatı İçin Doğru Doktoru Nasıl Belirlerim?

Güvenebileceğiniz bir plastik cerrahla yol almak öncelikli kriteriniz olmalıdır. İnternet üzerinden araştırma yapmak ve hakkında okuduğunuz referanslara dayanarak bir kaç isim belirlemek ve ardından görüşmelere başlamak idealdir.

Görüşme esnasında doktorunuzdan daha önce yaptığı popo kaldırma ameliyatlarının öncesi ve sonrası görüntülerini hasta mahremiyeti çerçevesi içinde görmeyi talep edebilir, aynı şekilde doktorunuzun bu ameliyatları ne kadar zamandır yaptığı, tüm yöntemlere hakim olup olmadığını da sorgulayabilirsiniz.

Popo Kaldırma Ameliyatı Benim İçin Neden Uygun Değildir?

 • 18 yaş altı, fiziksel gelişimini tamamlamamış,
 • Hamile ve emziren anneler,
 • Sık kilo alıp veren kişiler,
 • Obezite tanısı konmuş ve aşırı kilo sorunu olan kişiler,
 • Şeker hastaları, kalp-damar problemi olan kişiler,
 • Kanser tanısı konmuş, kanser tedavisi gören kişiler,
ameliyat için uygun aday değildirler.


Ameliyatı Kesilerim İleride Nasıl Gözükecek? 

Popo kaldırma ameliyatında kesi kuyruk sokumunda açılır. İz kalır ama bu iz bulunduğu bölge itibariyle estetik açıdan bir sorun oluşturmaz.

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 28/07/2022

Popo Kaldırma Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön