Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Parmak Ucunda Yürüme (İdiopatik Ayak Yürüyüşü) Nedir?

Parmak ucunda yürüme tıbbı adıyla idiopatik ayak yürüyüşü, yürümeye yeni başlayan çocuklarda oldukça yaygındır. İlerleyen yaşlarında çoğu çocuk bu durumu normal yürüyüş haline getirir. Bazı çocuklar bunu devam ettirir ve alışkanlık haline getirir. Çocuklar normal bir şekilde büyüyüp geliştiği sürece, parmak ucunda yürümenin endişe kaynağı olması olası değildir.

Fakat parmak ucunda yürüme bazen serebral palsi, kas distrofisi ve otizm spektrum bozukluğu gibi belirli koşullardan da kaynaklanabilir.

Ayak parmaklarının üstünde yürüyen ve topuğunu yere değdirmeden adım atma durumunda parmak ucunda yürüme teşhisi konulur. Eğer çocuk 2 yaşından sonra hala parmak ucunda yürüyorsa, bu konuda uzman bir doktora görünmek gerekir. Çocukta ayrıca sıkı bacak kasları, aşil tendonunda sertlik veya kas koordinasyonu eksikliği varsa mutlaka doktor kontrolü gereklidir.

Parmak ucunda yürüme, çocuk yürümeyi öğrendiğinde gelişen bir alışkanlıktır. Birkaç durumda, parmak ucunda yürümenin altında yatan başka bir durum olduğu düşünülebilir:

Kısa Bir Aşil Tendonu

Aşil tendonu, alt bacak kaslarını topuk kemiğinin arkasına bağlayan bir yapıdır. Çok kısa olduğunda topuğun yere değmesini engelleyebilir.

Serebral Palsi

Ayak parmaklarında yürüme, olgunlaşmamış beynin kas fonksiyonunu kontrol eden bölümlerindeki yaralanma veya anormal gelişmenin neden olduğu hareket, kas dokusu veya duruş bozukluğundan kaynaklanabilir.

Kas Distrofisi

Ayak parmaklarında yürüme bazen, kas liflerinin olağandışı bir şekilde hasar görmeye ve zamanla zayıflamaya meyilli olduğu kas distrofisi olarak geçen, genetik bir hastalıkta meydana gelir. Çocuk parmak ucuyla yürümeye başlamadan önce normal bir şekilde yürüdüyse, bu tanı daha olası olabilir.

Otizm

Ayak parmaklarında yürümek, bir çocuğun başkalarıyla iletişim ve etkileşim kurma yeteneğini etkileyen otizm spektrum bozuklukları ile bağlantılı olabilir.

İdiyopatik ayak parmağı yürüyüşü olarak da bilinen bu alışkanlık çocuğun düşme riskini artırabilir. Aynı zamanda sosyal bir damgalanma ile sonuçlanabilir. Uçarak gibi yürüdüğü için arkadaşları tarafından alay konusu olabilir.

Fizik muayene sırasında bu durum anlaşılacaktır. Bazı durumlarda, doktor yürüyüş analizi veya elektromiyografi (EMG) olarak bilinen muayene yapabilir. EMG sırasında bacaktaki bir kas içine elektrotlu ince bir iğne sokulur.

Elektrot, etkilenen sinir veya kastaki elektriksel aktiviteyi ölçer. Doktor, ayrıca serebral palsi veya otizm gibi bir durumdan şüphelenirse, nörolojik muayene veya gelişimsel gecikmeler için test önerebilir.

Eğer çocuk bunu alışkanlıktan dolayı yapıyorsa tedaviye gerek yoktur. Alışkanlığı aşması muhtemeldir.

Ayak parmaklarında yürümeye neden olan fiziksel bir sorun varsa, tedavi seçenekleri şu şekildedir:

Parmak Ucunda Yürüme İçin Fizik Tedavi

Bacak ve ayak kaslarının nazikçe gerilmesi çocuğun yürüyüşünü iyileştirebilir. Bacak atelleri bazen normal bir yürüyüşe teşvik etmeye yardımcı olabilir. Fizik tedavi veya bacak destekleri yardımcı olmazsa, doktor ayak parmaklarını kaval kemiğine getirme yeteneğini aşamalı olarak geliştirmek için bir dizi diz altı alçı denemeyi önerebilir.

Parmak Ucunda Yürüme İçin Botoks

Baldır kaslarına yapılan botox enjeksiyonlari bazen normal bir yürüyüşün desteklenmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Parmak Ucunda Yürüme İçin Ameliyat

Konservatif tedaviler başarısız olursa, doktor alt bacağın arkasındaki kasları veya tendonları uzatmak için ameliyat önerebilir.
Parmak ucunda yürüme serebral palsi, otizm veya diğer problemlerle ilişkiliyse tedavi altta yatan duruma odaklanır. Bu durumda da bir psikiyatristten yardım alınmalıdır.

Yayınlanma tarihi: 09/06/2022

-

Son Güncellenme: 30/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön