Hülya Alkan tarafından yazılmış, Dr. Ufuk Alatekin tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

Örümcek ağı estetiği son dönemlerin en fazla tercih edilen ameliyatsız cilt germe uygulamalarının başında geliyor. İşlem, medikal iplerin cilt altına yerleştirilerek, zaman içinde kaybolan kolajen, fibroplast ve elastan üretiminin tekrar aktive olmasını sağlayan bir sisteme sahip.
 
 
 
Öncelikle ameliyatsız bir uygulama olması, anestezik krem eşliğinde yapılan işlemle ağrının duyulmaması, tekrarlanabilir, tedavi edici ve en önemlisi ifade kaybı yaşatmıyor olması nedeniylesıkça tercih edilir. 
En başta bireysel ihtiyaçları ele alarak ve en doğal görüntünün elde edilmesi amacıyla tasarladığı örümcek ağı estetiği, artık gençliğin şifresini bireysel çözümlerle deşifre ediyor.
 

Şimdi tekniğin ayrıntılarına ve nasıl uygulandığına bakalım. Son teknoloji medikal ipler yapısal özellikleri açısından örümcek ağının liflerine benzer özellikler taşır. Elastiktir, cilt alt dokusuna tıpkı örümcek ağında olduğu gibi, milimetrik olarak işlenebilir. Tekniğe bu sebeple Örümcek Ağı Estetiği denmektir.
 
 Cildimiz ise, aldığı her darbeye antikorlar göndererek, iyileşme süreci başlatır, kolajen üretimini fazlalaştırarak, hasar alan alanda lif yapısı oluşturur. İnce uçlu iğneler vasıtasıyla cilt alt dokusuna zerre oya gibi örülen ve örümcek ağına benzer şekilde oluşturulan yapı, Örümcek Ağı tekniğinin temelini oluşturuyor.
 
 Bu ağ yapısını örmek örümceğe biyolojik olarak bahşedilmiş bir özellikken, insanoğlunda ise, anatomi bilgisi, el becerisi ve tekniğin ustası olma durumuyla açıklanabilir.
Örümcek ağı estetiğinde medikal ipler, iplerin cilt altına ağ gibi örülmesini sağlayan ince uçlu iğneler ve el becerisi kullanılıyor.
 
 Aslında tekniğin prensibi son derece basit. İpleri cilt altına iğneler vasıtasıyla ağ gibi örülüyor. Cilt yüzeyinde herhangi bir kesi olmadığı için iz kalmıyor. Lifting etkisi yaratan ipler, cildin toparlanmasını sağlarken, iplere reaksiyon veren cilt, aksiyona geçiyor. Bu sayede biyolojik fibroplast yani doğal lif üretimi başlıyor ve yavaşlayan kolajen üretimi hızlanıyor.

Cilt alt dokusunda bir silsile gibi devam eden süreç içerisinde, cildin kendini toparladığını, eski elastik ve gergin yapısına tekrar ulaştığını, canlandığı gözlemleniyor. Çalışan bu mekanizma sayesinde günden güne ciltte belirgin bir değişiklik fark ediliyor. Yerleştirilen ipler 6 ay içinde kendiliğinden kayboluyor ve cilt hiçbir zaman eski haline dönmeden tazelenme sürecine devam ediyor.

30 yaşında bu tekniği cildinize uyguladığımızı varsayarsak, siz 35 yaşına geldiğinizde hala 30 yaşınızdaki cildinizle, 40 yaşınıza geldiğinizde 35 yaşınızdaki cildinizle aynalarda buluşuyorsunuz. Kısaca cildiniz her zaman yaşınızın gerisinde takipte kalıyor.
Örümcek ağı estetiği, en çok yüz bölgesinde tercih edilse de, üst ve alt bacak, karın, boyun, meme gibi farkı vücut bölgelerinde de son derece etkin bir uygulama olarak kullanılıyor.
 
Örümcek ağı estetiği diğer pek çok estetik operasyonla birleştirebilir, tekniği yardımcı ve tamamlayıcı bir eleman gibi de kullanılabilir. Genital gençleştirme, burun estetiği, meme estetiği, karın germe ameliyatları gibi pek çok operasyonda tıpkı bir asistan gibi çalışır.
Herkesin kendine özgü bir yüz ifadesi vardır ve gençleştirme uygulamalarında bu ifadenin korunması ve doğal optimum sonuçları elde etmek için kişiye özel tedavi planlaması yapılmalıdır.
 
 Noktasal ve hastanın profiline göre yapılandırılan uygulamalarla ve doğru noktaları bularak ilerleyen tedavilerle gençleştirme çalışmalarının yapılması gerekir. Her kişide bu noktalar farklı şekilde şifrelenmiştir.
 
 Bu şifreler çözülünce güzellik ortaya çıkacaktır. Önemli olan her bireyde farklılık arz eden doğru noktaları bulmaktır. Aslında örümcek ağı estetiğinin mucizesi de biraz da buradan geliyor. Doğru estetik cerrah, doğru planlanmış tedavi ve doğru uygulanan örümcek ağı estetiği…

Yayınlanma tarihi: 14/08/2017

-

Son Güncellenme: 28/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön