Ece Yalçın tarafından yazılmış, Doç. Dr. Ali Durmuş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Mide Katlama (Gastrik Plikasyon)
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Tedavi Genel anestezi
İyileşme Süresi 7-10 Gün

Mide Katlama (Gastrik Plikasyon) Nedir?

Mide katlama ameliyatı, bariatrik cerrahide kullanılan bir kilo verme yöntemidir. Ameliyatın temeli mideyi küçültmeye dayanır. Bu şekilde gıda alımının kısıtlanmasını sağlayan işlem sırasında vücuda hiçbir medikalalet (mide balonu, mide bandı gibi) yerleştirilmez. Hastaların midesi kendi içine katlanarak dikilir ve bu şekilde midenin hacmi daraltılmış olur. Gastrikplikasyon olarak da bilinen ameliyatın en büyük avantajı, geri döndürülebilir olmasıdır.

Mideye mide balonu ve mide bandı gibi hacim daraltma özelliğine sahip yardımcı aletler konmaması ameliyatı tercih edilir kılan sebeplerden biridir. Obezite tedavisinde mide katlama ameliyatının yaygınlığı ve popülerliği giderek artmaktadır. Minimal invaziv bir yöntem olup etkinliği diğer mide kısıtlama ameliyatlarından çok farklı değildir. Gıda alımını azalttığı ve erken doyma hissi sağladığı için kısa sürede kilo vermeyi destekler.

Mide katlama ameliyatı diğer mide kısıtlama ameliyatlarına göre daha basit bir cerrahi girişimdir. Mideye medikal bir yardımcı alet (mide balonu, mide bandı gibi) yerleştirilmediği için maliyeti o tür ameliyatlara göredaha uygundur. Ayrıca hastaların hastanede kalış süresinin daha kısa olması da ameliyat fiyatına etki etmektedir. Mide katlama ameliyatının fiyatı ameliyatın yapılacağı hastaneye, ameliyatı yapacak doktora ve işlemin gerçekleştirileceği şehre göre değişmektedir.
Mide katlama ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik yöntemle yani kapalı olarak yapılır. Hastanın mide çevresinde açılan 1 cm’den küçük 4-6 kesi vasıtasıyla içeri girilir. Mide duvarı kendi içine katlanarak dikilir. Bu şekilde mide hacmi yaklaşık %70 oranında daraltılmış olur. İşlem süresi 60 dakika civarındadır. Hastalar genellikle hastanede bir gece yatış yapar ve ardından evlerine dönebilirler.
Mide katlama ameliyatından sonra iyileşme süresi kısadır. Kesi yerleri milimetrik olduğu için çabuk iyileşir ve çok az iz bırakır. Hastalar genellikle 7-10 gün içinde normal yaşantılarına devam edebilir, işlerine geri dönebilirler. Tüm mide küçültme ameliyatlarından sonra olduğu gibi bu ameliyat sonrasında da özel bir beslenme rutini takip edilmektedir. Bariatrik cerrahi diyetisyenleri tarafından oluşturulan beslenme programı genellikle ilk iki hafta tamamen sıvı gıda içerir. 

Aşamalı olarak değişen gıda alımı 3.haftadan itibaren sebze ve diğer gıda türleriyle çeşitlendirilir. Yeni mide ölçüleri sayesinde hastaların beslenme programlarıdaha az porsiyonlarda planlanır. Hastalar doyma hissine daha az gıdayla daha çabuk ulaşır ve bu sayede kilo vermeye başlarlar.Mide katlama ameliyatı olanlar, özel diyet programlarının dışına çıkmazlarsa ve bu beslenme şeklini yaşam tarzı haline getirip benimserlerse sorun yaşamadan kilo verip sürdürülebilir bir kiloyla sağlıklı bir bedene kavuşabilirler.
Mide katlama ameliyatının avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Geri döndürülebilir bir ameliyattır
 • Mideye kısıtlayıcı özellikte bir medikal alet (mide bandı, mide balonu gibi) yerleştirilmez, bu sayedeişlem vücut tarafından daha iyi tolere edilir
 • Ameliyattan sonra iyileşme süresi çok kısadır
 • Başarısızlık durumunda farklı ameliyat seçenekleri denenebilir
 • Diğer mide kısıtlama ameliyatlarına göre daha düşük maliyetlidir
Mide katlama ameliyatı karmaşık bir operasyon olmamakla birlikte standart ameliyat riskleri barındırmaktadır. Bu riskler anestezi yan etkileri, ameliyat sırasında emboli riski şeklinde sıralanabilir. Mide katlama ameliyatının ameliyat sonrası kısa dönemde ortaya çıkabilen en yaygın riski, hastanın diyet programına uymaması sonucundamidesinin tekrar genişlemesi ve buna bağlı olarak revizyon ameliyatı gerekliliğinin ortaya çıkmasıdır. Dikiş yerinden kaçak olması ya da dikiş yerlerinin ayrılması gibi riskler karşısında da hastalar yeniden ameliyat edilir. 
Mide katlama ameliyatının erken dönem komplikasyon riski çok düşüktür. Bununla birlikte bu ameliyatın da bir takım dezavantajları bulunmaktadır. Mide katlama ameliyatıyla ilgili dezavantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Ameliyat oldukça yeni bir yöntem olduğu için uzun dönem yan etkileri henüz bilinmemektedir
 • Kilo kaybı diğer mide kısıtlama ameliyatlarından düşüktür
 • Hastaların kendilerine verilen diyet ve egzersiz programını takip etmemesi durumunda mide zaman içinde genişleyebilir ve hastalar tekrar kilo alabilirler, yeni bir ameliyat olmaları gerekebilir 
 • Revizyon ameliyatı gerekmesi durumunda 2. ameliyatın ilkine göre daha zor olduğu belirtilmektedir
 • Laparoskopik yöntemle yapıldığı için bu konuda uzman cerrah sayısı azdır ve ameliyatın başarısı laparoskopik cerrahinin başarısına bağlıdır
 • Ameliyattan sonra ilaçlarla kontrol altına alınması gereken kusma atakları görülebilir 
Mide katlama ameliyatı için uygun adaylar doktorların uzman görüşüyle belirlenmektedir. Tıbbi olarak ameliyat olmasına engel bir hastalık taşımayan kilolu bireylere gastrikplikasyon ameliyatı yapılabilir. VKİ değeri 30-35 arasında seyreden hastalarda ameliyatın başarı yüzdesi daha fazla olabilir. Daha yüksek VKİ değerlerine sahip hastalarda farklı seçenekler tercih edilmektedir. 

Gastrikplikasyon, cerrahi olarak uygunluğunun haricinde bazı hastaların özel tercihi olmaktadır. Bunun başlıca sebebi, yapılan işlemin geri döndürülebilir özellikte olmasıdır. Diğer sebep ise, bazı hastaların vücutlarında yabancı bir cisim bulunmasını istememeleridir. Tercihi bu yönde olan hastalara tıbbi olarak uygun olmaları durumunda diğer mide küçültme ameliyatı seçenekleri elenerek mide katlama ameliyatı yapılmaktadır. 

Yayınlanma tarihi: 01/06/2021

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön