Ece Yalçın tarafından yazılmış, Op. Dr. Gülay Boztosun tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Meme Ucu Estetiği
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Ortalama Fiyat 7000
Tedavi Lokal anestezi
İyileşme Süresi 3-4 Hafta

Meme Ucu Estetiği Nedir?

Meme estetiği içinde ayrı bir yeri bulunan meme uçları, bazı durumlarda doğal görünümden uzak ve istenmeyen bir halde olabilirler. Genellikle genetik nedenlere bağlı olan bu durumlar, kimi zaman da hormonlara bağlı değişimler ya da ilaç kullanımının sonucu olarak ortaya çıkabilir.
 
Hem kadınlarda hem de erkeklerde rastlanabilen bu estetik kusurlar, meme ucunun yeniden yapılandırıldığı basit ve etkili ameliyatlarla giderilebilir. Meme ucu estetiği ameliyatları, genellikle diğer meme ameliyatlarıyla bir arada yapılsa da, bazı durumlarda tek başına meme ucu düzeltmek için uygulanır. Büyük titizlik isteyen meme ucu estetiği ameliyatları, deneyimli plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir.
 

Meme ucu estetiği, başka estetik operasyonlarla birlikte yapılmadığı takdirde lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır. Meme ucu estetiği fiyatını belirleyen etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Meme ucu estetiğinin türü
 • Meme ucu sayısı
 • Plastik cerrah
 • Klinik ya da hastanenin yeri
 • Anestezi şekli

Yukarıdaki etkenlere bağlı olarak 4.000TL-10.000TL arasında değişen meme ucu estetiği fiyatlarının ülke ortalaması 5.000TL’dir.
 • Areola Büyüklüğü veya Asimetrisi: Meme ucunu çevreleyen Areola isimli koyu renkli halka, ortalama 5cm çapındadır. Ancak bazı durumlarda, (özellikle emzirme dönemi sonrasında) olması gereken boyutların dışına çıkarak estetik olarak kötü görünebilir. Kimi zaman da hastalar doğuştan geniş areolaya sahip olabilir. Kadınlarda daha sık rastlanan bu durum, erkek hastalarda da görülebilir. Estetik açıdan oldukça önem verilen bu bölgedeki deformite, eğer tek başına düzeltilecekse, ameliyat lokal anestezi altında yapılır. İzlerin minimum seviyede olması için kesi areola çizgisinin çevresine yapılır ve gerekli küçültme işleminden sonra dikiş atılarak işlem tamamlanır. Asimetrik areola durumunda ise, areola çapları birbirinden farklı olabilir. Bu durumda büyük olan areola küçültülerek meme uçlarında simetri sağlanır. İşlem tek memeye uygulanır ve kombine bir tedavi yoksa, lokal anestezi ile yapılır.

 • Meme Ucu Çöküklüğü: Meme ucu çöküklüğü, süt kanallarının kısa olması sebebiyle doğuştan gelen bir sorundur.  Bazen hamilelik ve emzirme dönemi sonrası da görülebilir. Bunun dışında, sonradan meme ucu çöküklüğü yaşandıysa, genellikle altında bir sağlık sorunu bulunmaktadır ve mutlaka doktora bildirilmelidir. Meme ucu çöküklüğünün üç farklı seviyesi vardır:

Seviye 1 :  Elle düzeltilebilen meme ucu çöküklüğünün tedavisinde bazen sadece masaj yeterli olabilir. Masajla düzelmeyen durumlarda meme başının arkasına atılan kalıcı dikişle meme ucu dışarı doğru sabit hale getirilir ve işlem sırasında süt kanallarına dokunulmadığı için operasyon emzirmeye engel değildir. Bu seviyedeki hastaların meme ucu çöküklüğü sorunu, bazen cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, emzirme dönemi sonrasında kendiliğinden çözülür.

Seviye 2: Elle düzeltilse de hemen geri dönen meme ucunun tedavisinde süt kanalları belli ölçüde kesilerek düzeltme yapılır ve bu durumun sonucunda hasar alan süt kanalları bazen emzirmeye engel oluşturabilir. Ancak işlemin yapılmasından önce de süt veremeyecek durumda olan kanallar, bazen bu işlem sonrasında çalışmaya başlayarak emzirmeyi mümkün kılabilir.

Seviye 3: Yalnızca cerrahi müdahale ile düzeltilen bu seviyede, süt kanalları tamamen işlevsizdir. Ne operasyon öncesinde, ne de operasyondan sonra emzirme mümkündür ancak ameliyat sonrasında meme ucu istenen görünüme kavuşur.

 • Büyük Meme Ucu:Estetik açıdan beğenilmeyen meme ucu problemlerinden biri de büyük meme uçlarıdır. Kadınlarda daha sık rastlanan bu durum, bazen erkek hastalarda da estetik kusur sayılacak boyutta olabilir. Lokal anestezi altında yapılan işlemle meme ucu normal boyutlara gelecek şekilde küçültülür ve eşlik eden asimetri problemi varsa, düzeltilir.
 • Aksesuar Meme:Doğuştan gelen ve genellikle tıbben bir sorun yaratmayan fazla meme uçları, hastalara estetik açıdan ciddi rahatsızlık verebilir. Bu durumda lokal anestezi yardımıyla fazla meme uçları alınır.
 • Meme Ucunun Olmaması:Kanser tedavileri sonrasında, bazı hastalıklara bağlı olarak ya da yanma ve yaralanmalar sonucu meme ucu yok olabilir. Bazen de doğuştan gelen bu durum için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Hastanın vücudunun uygun bölgelerinden seçilen doku transferiyle oluşturulan meme uçlarının areola tabakası için medikal dövme kullanılır. Hasar tek memede oluşmuşsa, diğer meme ucundan doku transferiyle de meme ucu oluşturulabilir. En uygun yönteme, detaylı muayene sonrasında cerrah karar verir. İşlemler birden fazla bölgede kesi ve dikiş gerektirdiği için genel anestezi tercih edilir.
 • Düşük Meme Uçları:Bazı kadın ve erkeklerde genetik olarak normalden daha aşağıda duran düşük meme uçları görülebilir. Meme yapısında bir sorun olmamasına rağmen, estetik açıdan kusur sayılan bu durum, meme ucunun uygun yere taşınması ile çözülür. İlerleyen yaşa ya da kilo alıp vermeye bağlı olarak meme sarkması ile gelişen durumlarda ise, meme estetiği ameliyatıyla birlikte yapılır. Her iki durumda da genel anestezi kullanılır ve operasyon sonrasında areola bölgesinin çevresinde soluk bir iz kalır.
 • Meme Ucu Büyütme:Daha çok Batı toplumlarında tercih edilen bu işlemde cerrahi müdahale gerekmez. Meme uçlarına çeşitli dolgu maddeleri enjekte edilerek dolgun meme ucu görünümü sağlanır ve işlemin kalıcılığı 6-12 ay arasındadır.

Meme ucu ameliyatları, eğer başka meme ameliyatları ile kombine edilmeden tek başlarına yapılıyorsa, çoğu durumda lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında:

 • Hastalar aynı gün taburcu edilir.
 • Ameliyatı takip eden 3-4 hafta boyunca özel cerrahi sutyenler kullanılır.
 • Ameliyat sonrasında ilk 10 gün cinsel birliktelik önerilmez.
 • İlk hafta ameliyat bölgesinde ağrı ve hassasiyet görülmesi normaldir.
 • Ameliyatı takip eden bir ay boyunca ağır sporlar yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Yaralar iyileşene kadar ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.
 • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Kalıcı ameliyat izleri
 • Kanama
 • Ameliyat bölgesinde şişme ve kızarıklık
 • Enfeksiyon
 • Ameliyat bölgesindeki sinirlerin hasar görmesine bağlı his kaybı
 • Ameliyat esnasında süt kanallarının kesilmesi sonucu süt üretiminin durması ve emzirmenin artık mümkün olmaması

 • İyileşme süresinin kısa olması
 • Meme ucu estetiği problemlerini ortadan kaldırarak özgüven sağlaması

Yayınlanma tarihi: 02/02/2018

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön