Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Güray Yeşiladalı tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Ortalama Fiyat 60000
Tedavi Genel anestezi

Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi Nedir?

Meme rekonstrüksiyonu diğer adıyla meme onarımı, meme kanseri cerrahisi- mastektomi sonrası veyahut doğuştan gelen meme deformitelerin düzeltilmesi amacıyla, bir veya iki memeyi normale yakın şekle, görünüme, simetriye ve boyutuna geri getirmeyi amaçlayan cerrahi uygulamadır. Memenin yeniden yapılması genellikle aşamalar halinde gerçekleştirilen birden fazla tedaviyi ve cerrahiyi içerebilir.

Podcast

Meme rekonstrüksiyonu için bir estetik cerrah seçerken, cerrahın deneyiminin ve ona duyacağınız güvenin cerrahinin maliyeti kadar önemli olduğunu unutmayın. Uygulanacak olan tekniğe göre değişkenlik gösteren mastektomi sonrası estetik fiyatları ortalama 35 bin TL ile 100 bin TL arasındadır.
Meme rekonstrüksiyonu cerrahisini yaptırmak diğer estetik cerrahi tedavilerinde olduğu gibi kişisel bir karardır. Başkalarının arzularını yerine getirmek veya çevresinde oluşmuş ideal imaja uymaya çalışmak için değil, bunu sadece kendisi için yapmalıdır. İyileşmeyi bozabilecek ek tıbbi bir durumunuz veya başka bir hastalığınız yoksa; meme ve vücut imajınızı eski haline getirmek için olumlu bir bakış açınız ve gerçekçi hedefleriniz varsa mastektomi sonrası rekonstrüksiyon cerrahisi yapılabilir.
Aşağıda sayacağımız maddeler konusunda olumsuz bir düşünceniz varsa ve bunları kabul edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, mastektomi sonrası estetik sizin için uygun bir operasyon olmayabilir:
 
Meme rekonstrüksiyonu, memeyi onarabilse de, sonuçları kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Yeni yapılan meme, eski memenizle aynı his veya duyarlılığa sahip olmayabilir. Görünür kesi izleri, ister rekonstrüksiyondan ister mastektomiden dolayı oluşmuş olsun fark etmez, memede her zaman mevcut olacaktır. Bazı cerrahi teknikler donör bölgesinde de kesi çizgileri bırakacaktır.
Mastektomi sonrası estetik yaptırmaya karar verdiyseniz, ilk aşama doktorunuzla görüşmek ve sizin için hangi rekonstrüksiyon cerrahisinin iyi olacağını kararlaştırmak olacaktır. Birçok farklı meme rekonstrüksiyon tekniği vardır. Meme rekonstrüksiyonu seçenekleri:

  • Mastektomi sonrası silikon ameliyatı

Mastektomi veya radyasyon tedavisi sonrasında göğüs duvarında, meme silikonunu örtmek ve desteklemek için yeterli doku olan hastalarda implant eşliğinde meme rekonstrüksiyonu yapılabilir. Göğüs duvarında yeterli dokusu bulunan hastalar veya implant istemeyenler içinse yeni bir meme şekli oluşturmak için yağ transferi tekniği kullanarak yeniden meme tasarımı yapılabilir. Mastektomi sonrası silikon ameliyatında, implant kas altına ya da kas üstüne yerleştirilebilir.

  • Kas üstü silikon yerleştirme ve meme rekonstrüksiyonu

Bu tedavi mastektomi ameliyatıyla birlikte ya da daha sonra yapılabilir. Meme cerrahı tarafından mastektomi yapıldıktan sonra, plastik cerrah aynı operasyonda, kas üstüne meme implantını yerleştirir. Bu prosedürle, göğüsteki kas yükselmediği için iyileşme daha hızlıdır. Ayrıca meme implantı, mevcut kasın kasılmasından etkilenmez.

  • Kas altı silikon yerleştirme ve meme rekonstrüksiyonu

Bu prosedür mastektomi ile aynı operasyonda yapılabilir. Kesi genellikle mastektomi bölgesinden yapılır. Mastektomi tamamlandıktan sonra, plastik cerrah pektoralis majör kasını kaldırır ve normal göğüs pozisyonunun alt kısmında bir cep oluşturur. Meme implantı kasın altına yerleştirilir.

  • Doku genişletici kullanılarak yapılan geç meme rekonstrüksiyonu

Bu prosedürde meme cerrahı standart bir mastektomi cerrahisi yapar ardından plastik cerrah göğüs duvarı kasının alt kutbunu böler, göğüs duvarı kasını ve yan göğüs kasını birlikte alarak köprücük kemiğine doğru yukarı kaldırır. Bunu yaptıktan sonra, alttaki kas ve dokuyu birlikte kaldırılarak, meme tabanındaki veya meme altı kıvrımındaki meme genişletici için cep oluşturulur ve genişleticiyi ekler. Doku genişlemesi genellikle hastanın toleransına göre haftalık olarak gerçekleşir. Buradaki amaç dokuyu genişleterek, yerleştirilecek silikon için yer açmaktır. Dokunun genişlemesi için yerleştirilen genişleticiye, operasyondan 2 hafta sonra 3-4 gün arayla serum fizyolojik verilerek cep şişirilir. Hedeflenen cep büyüklüğü oluşunca 2. operasyonla meme impantı yerleştirilir.

  • Latissimus dorsi kası kullanılarak anında meme rekonstrüksiyonu

Bu prosedür, mastektomi sırasında hemen ikincil bir operasyon olarak veya radyasyondan sonra da yapılabilen bir uygulamadır. Latissimus kası, kolun tabanında bulunan, omuz başını geçerek koldan göğüs üzerine uzanan ve omuriliğe yakın konumda çok büyük bir vasküler kastır.  Latissimus flebi, yumuşak doku miktarı sınırlı olduğunda, pektoralis kası olmadığında, kısmen çıkarıldığında veya radyasyona bağlı olarak hasar gördüğünde kullanılan bir tekniktir. Mastektomi ile boşalan bölgeyi doldurmak için bu fleb ön göğüs içine alınır. Kas göğüs duvarına yerleştirilir ve dikilir. Daha sonra bu kanadın arkasına ve memenin önüne bir implant yerleştirilir. Bir doku genişletici de kullanılabilir Latissimus flebi, sıklıkla halihazırda mastektomi ve radyasyon geçirmiş hastalara önerilir. Bu flebin en büyük avantajı, yayılan alana yeni kan akışı ve cildi sağlıklı hale getirmesidir. Çok zayıf ve flep rekonstrüksiyonu için sınırlı seçenekleri olan hastalara da önerilir.

  • Flep rekonstrüksiyonu

 Bazen mastektomi veya radyasyon tedavisi göğüs duvarında meme implantını örtmek ve desteklemek için yetersiz doku bırakır. Bu durumlarda, meme rekonstrüksiyonu genellikle otolog rekonstrüksiyon ile yapılır. Bu teknikte, bir meme şekli oluşturmak için hastanın alt karın derisi gibi bir donör alan ve hastanın kendi yağı kullanılır. Aynı şekilde memeye silikon da yerleştirilebilir. Bu donör doku kullanıldığında, dokunun alındığı yerde bir kesi izi olacaktır. Ayrıca cerrahınız vücudunuzdaki başka bir alanı donör doku olarak da seçebilir.
 
Ayrıca TRAM flep, Pediküllü TRAM flep, delay ve supercharge flep, serbest TRAM flep, DİEP flep, gluteal tabanlı flep teknikleri kullanılarak meme rekonstrüksiyonu yapılabilir. Bu tekniklerin birbirinden farkı, alınan donör dokunun yerlerinin farklı olmasıdır.
Mastektomi sonrası estetik ameliyatından evvel doktorunuz sizden bazı laboratuvar testleri ve kanser tedavinize ait tıbbi değerlendirme yazısı isteyebilir. Kanamayı artırabileceğinden aspirin, antienflamatuvar ilaçlar ve bitkisel takviyeler kullanmayı ve yara iyileşmesini etkileyeceği için sigara içmeyi en az 2 hafta evvel bırakın. Meme rekonstrüksiyon ameliyatı hastane ortamında gerçekleştirilir ve genel anestezi altında yapılır. Bu sebeple yanınıza, gerekli giysiler almalısınız ve 12 saat evvelinden yeme ve içmeyi bırakmalısınız. Mastektomi sonrası estetik ameliyatından önce neler yapmanız gerektiği hakkında doktorunuzun vereceği talimatlara uymanız önemlidir.
Mastektomiyi takiben ya da aynı anda yapılan meme rekonstrüksiyonunun nihai sonuçları, yaşanılan fiziksel ve duygusal travmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu sebeple yaşanacak olan ağrı kişiden kişiye değişse de alınacak sonuçtan dolayı, yaşanan ağrı ve sıkıntıların hepsini unutturacaktır. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla kontrol altına alınan ağrılar, günden güne azalır, meme kanseri sebebiyle alınan memenin tekrar var olması, büyük bir güven ve mutluluk verecektir.
Meme rekonstrüksiyonu cerrahisi genel anestezinin yapılmasıyla başlar. Memeye flep teknikleri uygulanacaksa, göğüs tümseğini oluşturmak veya kapatmak için donör alandan doku alımı yapılır. Mastektomi sonrası silikon ameliyatı yapılacaksa eğer, meme implantına yer açmak için doku genişletme yapılır. Genişletme sürecinin tamamlanması için sıklıkla implant yerleşimi için 2. operasyona ihtiyaç duyulur. Eğer hasta uygunsa kas altı ya da kas üstü modeline karar verilerek, sadece meme implantı yerleştirilebilir. 
 
Estetik cerrahınız sizin için en iyisinin ne olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Tek başına bir implant ile rekonstrüksiyon cerrahisinin yapılabilmesi pek mümkün değildir çünkü genellikle doku genişlemesi tekniğinin uygulanması gerekir.
 
En son adımda gerekiyorsa meme ucu ve areola yeniden şekillendirilir. Hastaya bir meme ucu şeklini oluşturmak için cilt katlanarak meme ucuna benzer bir tümsek oluşturulur. Meme areolasının oluşturulması içinse üç boyutlu meme ucu dövme çalışmasından faydalanmak mümkün. Bu dövme işlemi sıklıkla cerrahi iyileşme döneminden sonra yapılır.
 
Meme areolasının oluşturulması için yapılan bu dövmeyle ilgili olarak ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.
 
Meme rekonstrüksiyon cerrahisi meme implantıyla yapıldığında ortalama 1-2 saat, flep tekniği kullanılarak yapıldığında ise 4 ila 10 saat arasında sürebilir.
Meme silikonu kullanılarak yapılan rekonstrüktif cerrahide hastanın durumuna göre 1 ya da 2 gece yatış, flep dokusu kullanılarak yapılan meme rekonstrüksiyonlarında ise yine hastanın durumuna ve ağırlığına göre ortalama 2 ya da 3 gece yatış gerekebilir.

Flep teknikleriyle ya da diğer tekniklerle yapılan meme rekonstrüksiyonu ameliyatının ardından kesilere gazlı bez veya bandaj uygulanır. Elastik bir bandaj veya destek sütyeni şişliği en aza indirecek ve onarılmış memeyi destekleyecektir. Mastektomi sonrası sütyenden farklı olan bu cerrahi giysiler, ödem oluşumunun yaşanmamasını sağlar.Fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için deri altına geçici olarak küçük, ince bir tüp, diren konulabilir.
İyileşme sürecinde zamanla, meme derisine bir miktar his geri gelebilir ve tamamen kaybolmasa da yara izleri iyileşir, silikleşir. Kendi kendine yapılacak elle muayene ve diğer tarama, teşhis teknikleri yoluyla meme sağlığının dikkatle izlenmesi, uzun vadeli sağlığınız için çok önemlidir. Eve gittiğinizde nefes darlığı veya olağandışı kalp atışları yaşarsanız, derhal doktorunuzu aramalısınız.  Doktorunuzun talimatlarına uymak, ameliyat sonrası başarının anahtarıdır. İyileşme sürecinde cerrahi kesilere doktorunuzun önerisiyle bakım yapmalı, varsa ilaçlarınızı aksatmadan almalı ve bir süre ağır kaldırmamalısınız. Eğer diren konulduysa, çıkarıldığı zaman banyo yapabilirsiniz. Flep cerrahisi yapıldıysa, donör alanda hassasiyet hissetmeniz çok doğaldır, 1 hafta içerisinde büyük bir miktarda geçecektir. Tam manasıyla iyileşmeniz ise 1 ayı bulabilir.
Plastik cerrahınız ve veya personeli, ameliyatla ilgili riskleri ayrıntılı olarak sizinle paylaşacaktır. Meme rekonstrüksiyonunu, meme kanserinin tekrarlaması riskini artıran bir cerrahi değildir. Meme rekonstrüksiyonunun olası riskleri arasında, cerrahiden kaynaklanan kanama, enfeksiyon, kesilerin zor iyileşmesi ve anesteziye bağlı risklerdir ve hepsi geçicidir. Ayrıca flep cerrahisinde hem verici hem de rekonstrüksiyon bölgesinde his kaybı yaşanma riski vardır. Mastektomi sonrası silikon ameliyatında ise, kapsül kontraktürü olasılığı mevcuttur. Meme implantları meme sağlığına zarar vermez. Pek çok bağımsız araştırma grupları tarafından yürütülen bilimsel araştırmalarda, meme implantları ile otoimmün veya diğer sistemik hastalıklar arasında kanıtlanmış bir bağlantı bulunamamıştır.

Yayınlanma tarihi: 01/10/2020

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön