Meme Küçültme Nedir?

Normalden iri, büyük, sarkmış meme boyutunu -şeklini, istenilen ölçülerde yeniden şekillendirmek amacıyla gerçekleştirilen ameliyata “meme küçültme (göğüs küçültme) ameliyatı” (Reduction Mammoplasty) denir. 

Meme küçültme ameliyatı, en yaygın plastik cerrahi ameliyatlarından birisidir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler ya da bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçüleri ile uyumsuz, büyük ve sarkma sorunu yaşayan memeler; estetik görünüm bozukluğu dışında kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkiler. Olması gereken boyutlardan daha iri memeler, sırt ve boyun ağrılarına; kamburluk, kollarda uyuşma, meme altında egzama ve pişik gibi fiziki; utanma, güvensizlik, uygun kıyafet seçiminde sıkıntı gibi ruhsal; rahatsız gece uykuları, hareket etmede zorluk gibi günlük aktivitelerde kısıtlanma gibi bir çok etkilenmeye neden olur. 
 
Yeniben Soru-Cevap sayfasında yayınlanan “Bu ameliyat sonrası boyun-omuz ağrıları geçer mi?” sorusu genellikle bu ameliyatı olmak isteyen kullanıcılarımızın genel problemini içeriyor. Doç. Dr. Süleyman Taş bu soruya şöyle yanıt veriyor: “Merhabalar, meme küçültme sonrasında azalan yük miktarı ile baş boyun ve sırt ağrıları geçmektedir. Memelerin küçültme miktarı muayene esnasında karar verilmektedir. Sağlıklı günler.” 

Podcast

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır?

Türkiye’de göğüs küçültme ameliyatında fiyatlar, Yeniben’deki hasta verilerine ve araştırmalarımıza göre kullanılan malzeme, operasyonun büyüklüğüne göre ortalama 30.000 TL ile 80.000 TL arasında değişen ücretlendirme yapılır.
 
 

Meme Küçültme Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Meme küçültme ameliyatı estetik içerikli ameliyat kapsamına girmesine rağmen SGK kapsamında devlet hastanelerinde yapılabilmektedir. Bunun nedeni, ameliyatın estetik faydaları olmasına rağmen, kas-iskelet sistemi için rahatlatıcı olması, sırt, boyun ve omuzdaki kronik ağrıları gidermek gibi tıbbi faydaları da vardır. 

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme (göğüs küçültme) ameliyatında (Reduction Mammoplasty) yağ, meme dokusu ve deri fazlalığı alınarak büyük memeler daha küçük, daha hafif ve aynı zamanda daha sıkı hale getirilir. Genel anestezi altında 2-2,5 saat içinde yapılan ameliyat kişinin durumu değerlendirilerek 17-18 yaşlarından itibaren planlanabilir.

Meme küçültme ameliyatı “Vertikal Kesi” ve “Ters T Hatlı Kesi” olmak üzere iki farklı kesi yöntemiyle gerçekleştirilmektedir.  Ameliyat öncesinde cerrahın hangi yöntem ve tekniği uygulayacağı memenin büyüklüğü ve hedeflenen küçültme boyutuna göre değişiklik gösterir. 

Meme Küçültme Benim İçin Doğru Ameliyat mıdır?

18 yaş üstü, sağlık sorunu olmayan her kadına meme küçültme ameliyatı planlanabilir. 

Meme küçültme ameliyatı yaşı da kullanıcılarımız tarafından sıkça sorulan sorulardandır.   Yeniben Soru-Cevap sayfasında bu konuda sorulan soruya doktorlarımız şöyle yanıt veriyor:

“17 yaşındayım ve 95 beden sütyen giyiyorum göğüs küçültme ameliyatı en erken ne zaman olabilirim?”

Op. Dr. Bilgehan Çağdaş Sonbahar : “Ameliyat olabilirsiniz, ortalama 1 haftada yaralarınız iyileşir, tüm dikişleri estetik dikiş olarak atıyoruz fakat tabiki bir miktar iz kalacaktır.

Doç. Dr. Süleyman Taş: “Merhabalar, meme estetiği ameliyatları için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında detaylı planlama yapılmalıdır. Meme küçültme ameliyatlarında yapılan kesiler dikkatli bakıldığı zaman neredeyse belli olmayacak şekilde iyileşecektir. Kesi yapılan her yerde iz kalmaktadır.”

Meme küçültme (göğüs küçültme) ameliyatı, meme yapısının iri olması durumunda ya da orantısız ve sarkık memelere yapılabilir. 

“Meme küçültme ameliyatı hangi durumlarda yapılır” sorusuna yanıt olarak Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut’un açıklamalarını dinleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=uG8DAUT5eZM

Doğum yapmış kişiler için; emzirme süresi sonlandıktan 9 ay sonra meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Yeniden hamile kalmak, emzirme fonksiyonunu kaybetmek istemeyen kişilerin bu durumu doktorları ile konuşması gereklidir. Meme küçültme ameliyatında bazı durumlarda emzirme fonksiyonunun sonlandırılması gerekebilir.

Yeniben Soru-Cevap sayfasında meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme ile ilgili kullanıcılarımız sık sık soruyor: Meme küçültme ameliyatı oldum sonra bebeğim oldu ama emdikçe memede morarma var

Bu soruya uzman doktorlarımızdan yanıtlar geldi:

Prof. Dr. Önder Tan
: Emzirme sırasında meme ucunda soluklaşma yada morarma gibi renk değişiklikleri olması doğaldır. Emzirme işleminden sonra rengi yine doğal pembe rengine geliyorsa sorun yok. Kalıcı bir renk değişikliği varsa hekiminize başvurmanız uygun olacaktır. Geçmiş olsun.  

Op. Dr. Serhat Tuncer
: “Merhabalar Ameliyat ile ilgili b iş r sıkıntı değil emzirme den dolayı oluşan hassasiyetten.”

Op. Dr. Yücel Sarıaltın: “Merhaba meme küçültmede süt bezleri ve kanalları zarar görebilir. bu bezlerden süt dışarı çıkamadığı için ağrı ve şişlik yapabilir. Şişlikte baskı yaptığı için morarma yapabilir ama geçici olması lazım geçmiyorsa kontrol edilmesi gerekir”

Meme Küçültme Ameliyatı Benim İçin Neden Uygun Değildir?

Meme küçültme ameliyatlarının 18 yaş öncesi yani gelişimin tam tamamlanmadığı süreçte eğer tıbbi bir zorunluluk söz konusu değilse yapılması önerilmez. Nadir vakalarda kişinin sosyal yaşantısını etkileyen, psikolojik ve fiziksel sorunlar sebebiyle 18 yaş altında da ameliyat planlanabilir.

Hamilelik düşünülüyorsa meme küçültme ameliyatının hamilelik sonrasına bırakılması daha uygundur. Aşırı büyük ve iri memelerin küçültülmesi sırasında emzirme fonksiyonunun memeden çıkarılması gerekebilir. Bu durumda hastanın yaşı ve hamilelik planına uygun ameliyat yönteminin seçilmesi ya da ameliyatın ertelenmesi kararlaştırılmalıdır. 

Meme küçültme ameliyatına karar verilmeden evvel; memede kitleye rastlanması, hormonal bozukluk nedeni ile memedeki büyümenin devam etmesi, ailede meme kanseri öyküsü gibi sağlık sorunlarına sahip kişiler ancak gerekli tetkiklerin ardından meme küçültme ameliyatı için uygun aday haline gelir. Hormonal bozukluklar tedavi edilmeden ameliyat planlanmaz. 

Meme Küçültme Ağrılı Bir Ameliyat mıdır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden ameliyat sırasında bir ağrı, acı hissedilmez. 

Ameliyat sonrasında ilgili bölgeye baskı yaratacak hapşırma, öksürme gibi nedenler ve hareket etmeye bağlı olarak ağrı gelişebilir. Zaman zaman kişilerin ağrı ataklarından şikayetçi oldukları da bilinmektedir.

İyileşme sürecinde gelip giden keskin ağrı atakları yaşanabilmektedir. İlk menstruasyon (adet) döneminde memelerde şişme meydana gelebilir ve bu şişmeye bağlı ağrı gelişebilir. Doktorunuz tüm bu ağrı öyküleri için size ağrı kesici önerisinde bulunacaktır. Ağrıların dozu ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir düzeydedir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında tamamen iyileşmek için 6-8 hafta arasında zamana ihtiyaç vardır. 

  • Meme küçültme ameliyatı sonrası ilk günler istirahat etmek önerilir, kişi 5-6 gün sonra iş, okul ya da sosyal yaşantısına geri dönebilir. 
  • Ameliyatı takip eden 1 ay boyunca kolları zorlamamak, ağır kaldırmamak, itme-çekme hareketi yapmamak önemlidir. 
  • Ameliyat sonrası hassas olan meme bölgenizin darbe almaması için ekstra dikkat göstermeniz gerekir.
  • Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum geçicidir ve genellikle 6 hafta içinde kaybolur.
  • 1 aydan evvel tenis, 6-8 haftadan evvel ağır spor aktiviteleri yapılması önerilmez. Yürüyüş gibi hafif sporlar yapabilirsiniz. 
  • Hasta 6 – 8 hafta sporcu iç çamaşırı kullanır. Ameliyattan sonraki erken dönemde görülebilen şişlik, hissizlik ve morluk gibi sorunlar çok kısa bir süre içinde ortadan kalkar.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kanama: Meme küçültme ameliyatı sonrası kanama nadir olarak görülür. Ameliyat sırası ya da sonrası dönemde görülebilir.  Ameliyat sonrası, dren yerleştirilmesi ile bu risk azaltılırken, ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaç ve gıda alımının sonlandırılması da risk faktörünü önemli derecede azaltır

Yara iyileşmesinde gecikme:
Meme derisi ya da meme başında bazı bölgelerin tamamen iyileşmesi, normal iyileşme süresinden daha fazla zaman alabilir. Sık pansuman yapılması gerekebilir. Nadir de olsa görülebilen bu duruma sigara alışkanlığı olanlar kişilerde daha sık rastlanır. 

Emzirme Fonksiyonlarının Kaybı:
Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme eyleminin devam edip edemeyeceği önceden tayin edilmesi zor bir konudur. Ameliyat sırasında süt kanallarının tamamen ya da kısmen çıkarılması zorunluluğu ortaya çıkabilir.

Belirgin Ameliyat İzleri:
Cerrahi tüm operasyonlar iz bırakarak iyileşir. İzlerin niteliğinin nasıl olacağını önceden belirlemek zordur. Bazı kişilerde izler fark edilmezken, bazı kişilerin deri ve derin dokular içinde nedbe oluşabilir. Hatta nadiren cerrahi düzeltme ya da alternatif tedavilerin planlanması gerekebilir.

Meme başı ve deri duyarlılığında değişme: Ameliyatlı bölgede kısa süreli, geçici olarak meme başı ve deri duyalığında değişme ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon:
Meme küçültme ameliyatının hemen başında koruyucu antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu nedenle enfeksiyon görülme riski yok denilecek kadar azdır

Meme hastalıkları: Meme hastalıkları ya da meme kanseri kişinin hayatının herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Sorun meme küçültme ameliyatından bağımsız bir gelişmedir. Kişi ameliyat olsun veya olmasın düzenli meme kontrollerini yaptırmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kesilerim İleride Nasıl Gözükecek?

Meme küçültme ameliyatında ya ters ya da düz lolipop benzeri bir kesi açılır. Giriş kesisi denilen bu kesi zaman içinde ince beyaz bir çizgiye dönüşecektir. Ancak belli belirsiz bir iz mutlaka kalır. Ters T şekli de denilen ameliyat tipindeki izler diğer ameliyat tipine oranla daha belirgindir.  

Meme Küçültme Ameliyatı ve Meme Dikleştirme Birlikte Planlanabilir mi?

Meme küçültme ve dikleştirme amacıyla uygulanan ameliyatlar, memeye doğal bir görünüm kazandırır ve kişinin yaşamı kolaylaştırır.Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 28/07/2022

Meme Küçültme Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön