Ece Yalçın tarafından yazılmış, Op. Dr. Ebru Şen tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Meme Dikleştirme Nedir?

Yağ ve süt bezlerinden oluşan meme dokusu; yaş alma, doğum, emzirme, sık kilo alıp verme, hatalı sütyen kullanımı ve yer çekimine bağlı olarak sarkar. Meme Dikleştirme Ameliyatı, memelerde zamanla bir çok farklı nedene bağlı oluşan sarkma sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yapılan cerrahi işleme verilen addır.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı ile memenin eski formunun yeniden kazandırılması, dik, diri ve konik formuna kavuşturulması hedeflenir.

Ayrıca Meme Dikleştirme ameliyatı ile varsa iki meme arasında yapısal farklar, asimetrik görünüşler de düzeltilebilir. Bunlara ek olarak areola dediğimiz meme başı çevresindeki koyu renkli alan da düzeltilir.

Podcast

Meme Dikleştirme ameliyatı ortalama 40.000 TL ile 90.000 TL fiyat aralığında gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme ameliyatının fiyatlarına etki eden en önemli faktörler:

 

  • Meme deformasyon derecesine bağlı olarak seçilen ameliyat yöntemi,

  • Seçilen doktorun ameliyat ücreti

  • Ameliyatın gerçekleştirileceği hastanenin ameliyathane, oda, anestezi gibi alanlardaki ücretlendirmesidir.

Ayrıca Meme Dikleştirme ameliyatı fiyatları, ilden ile, ilçeden ilçeye bölgenin sosyo ekonomik durumuna göre de farklılık gösterir.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı; sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yaşlanma ve hatalı sutyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik formunu kaybetmiş 18 yaş üzeri, sağlıklı tüm kadınlar için doğru ameliyattır.

Fakat hamile ve emziren kadınlara uygulanmaz. Emzirme sonlandırıldıktan sonra en az 6 ay beklenir, süt kanalları küçüldükten ve süt üretiminin durduğuna emin olduktan sonra ameliyat yapılır.

Meme Dikleştirme, hastane ortamında genel anestezi altında ortalama 2 ile 4 saat aralığında gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası mutlaka 1 gece yatış verildikten sonra kişi taburcu edilir.

Memede meydana gelen deformasyon 3 derece ile tanımlanır. Bu dereceler aynı zamanda meme dikleştirme ameliyatının hangi teknikle yapılacağını da belirler.

Birinci Derece, hafif sarkmanın söz konusu olduğu meme form kayıplarına verilen addır.

İkinci Derece, diğer bir deyişle orta derecede sarkma gözlemlenen memelerde, meme başı meme altı çizgisinin 1 ila 3 cm aşağısına kadar inmiştir.

Üçüncü derece yani ileri derece meme sarkmasına sahip memeler, normalden aşırı büyük ve meme başı seviyesi meme altı katlantının 8 cm.den fazla altındadır

Birinci derece sarkmanın söz konusu olduğu Meme Dikleştirme ameliyatında, meme başı çevresindeki koyu renkli alan yani areola çevresinden fazla deri dokusu çıkarılarak ameliyat gerçekleştirilebilir.

Yine birinci derece meme sarkması olan kişilere, meme altına konulan bir meme protezi ile de Meme Dikleştirme sağlanabilir. Bu ameliyat yöntemi meme büyütme ameliyatı ile aynı işlem adımlarına sahiptir. Her iki yöntem de doktorunuz tarafından değerlendirilecek ve sizin için en uygun olan tedavi yöntemi planlanacaktır.

İkinci derece sarkmalarda, planlanan Meme Dikleştirme ameliyatı, areola yani meme başı etrafındaki kahverengi alanı çevreleyen alandan başlar, aşağı doğru tıpkı bir lolipopu andıran kesi ile meme toparlanır, bu Vertikal hatlı kesi ile yapılan meme dikleştirmedir. Ya da buna ek olarak meme altı katlantıyı içeren kesi de açılır, fazla deri çıkarılır, meme başı ve areola yeni yerine taşınır.

Son olarak meme dokusu meme başı ve çevresinde birleştirilerek memenin yeni formu kazandırılarak kesi kapatılır, bu Ters T hatlı kesi ile yapılan Meme Dikleştirme ameliyatıdır. Bu ameliyat yöntemi meme küçültme ameliyatı ile benzer adımlara sahiptir. Küçültmede deriye ek olarak meme dokusu ve fazla yağ dokusu da çıkarılır.

Üçüncü derece sarkmalarda yapılan dikleştirme yöntemi, ikinci derece sarkmalarda yapılanla benzerdir.

Meme Dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası genellikle 1 gün hastane yatış verildikten sonra kişi taburcu edilir. Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası hemen soğuk kompress uygulanmaya başlanır. Sporcu sütyeni diye bilinen cerrahi sütyen kullanımına başlanır.

Bu sütyen 4 hafta süresince devamlı giyilmelidir. Ameliyat sırasında dren kullanımı da yine işlem yapılan memeye bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan sonra duş alınabilir. Dikişlerin kendisi erir, alınmasına gerek yoktur.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası ilk hafta meme bölgesinde şişlik ve eser miktarda morluk gözlemlenebilir. Morluklar ve şişlikler 7-10 gün içinde kendiliğinden kaybolur.

Giydirilen medikal sütyen ağrı oluşumunu ve ödemi engellemek için kullanılır. Meme Dikleştirme ameliyatı, ameliyat sonrası dönemde ağrı ya da sızı, doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası ilk hafta ev istirahati önerilir. Kişi drenler çekildikten sonra duş alabilir. Duşun soğuğa yakın ılık olması tercih edilir.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası dikişler 10-12. günler civarında iyileşir, estetik dikiş uygulandığından dikiş almaya gerek olmaz.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası; 1 ay boyunca kolları zorlamamak, ağır kaldırmamak, itme-çekme hareketi yapmamak önemlidir. On yüzden 4-6 hafta kadar sportif aktiviteleri kısıtlamanızı öneriyoruz. 1 aydan evvel tenis, 6-8 haftadan evvel ağır spor aktiviteleri yapılması önerilmez. Yürüyüş gibi hafif sporlar yapabilirsiniz.

Ameliyat sonrası hassas olan meme bölgenizin darbe almaması için ekstra dikkat göstermeniz gerekir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum geçicidir ve genellikle 6 hafta, maksimum 6 ay içinde kaybolur.

Meme Dikleştirme ameliyatı sonrası erken dönemde memeler, ameliyat ödemi ile birlikte daha dik ve yukarıda durur. Nihai görünüm 10-12 hafta civarı kendini gösterir.

Türkiye sağlık turizmde en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Hastaların operasyon ile ilgili tecrübelerini ve doktorların tecrübelerini öğrendikten sonra kendiniz için en uygun doktora karar verebilirsiniz. 

Türkiyedeki estetik operasyonlarının en büyük avantajı maliyetlerin Avrupa ve ABDye göre daha düşük olmasıdır. Birçok kaliteli klinik, operasyon yaptırmaya karar verdikten sonra sizin için havaalanı transferi ve bir tercümanla birlikte konaklama imkanı da sunmaktadır.

İstanbul, Türkiyenin en kalabalık ve en popüler şehridir. Meme dikleştirme ameliyatı İstanbulda yaptırmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunların başında çok sayıda tanınmış yetenekli cerrahın bu şehirde hastalarını tedavi ediyor olması gelmektedir.

Meme dikleştirme, İstanbulda en popüler ve en yaygın uygulanan estetik işlemlerden biridir. Ayrıca İstanbulun tarihi ve doğal mekanlara sahip olması ve bir çok farklı kültürü ve lezzeti barındırıyor olması şehrin avantajlarından bir diğeridir.

Yayınlanma tarihi: 15/10/2018

-

Son Güncellenme: 07/09/2022

Meme Dikleştirme Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön