Meme Büyütme Nedir?

Meme boyutunu-şeklini, silikon implant (protez) ile istenilen boyutlara ulaştırmak amacıyla yapılan ameliyata “meme büyütme (göğüs büyütme) ameliyatı” (Breast Enlargement) denir. Sıklıkla meme ucu müdahalesi olmaz, bazı hastalarda tercihlerine bağlı olarak yağ enjeksiyonu uygulaması yaparak da işlem gerçekleştirilebilir. İmplantın yerleştirilme yeri hastanın ve doktorun istişaresiyle meme altından ya da koltuk altından olabilir. Silikon protez cilt meme dokusu açısından bir sorun oluşturmaz, cilt biraz daha gergin hale gelir.

Podcast

Meme Büyütme Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Meme büyütme ameliyatı Yeniben’deki hasta verilerine göre,  kullanılan malzeme, operasyonun büyüklüğüne göre ortalama 40.000 TL ile 60.000 TL arasında değişen ücretlendirme yapılır. Operasyon ilden ile de bütçesel farklılık gösterir.
 

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir ?

Meme büyütme ameliyatı (Breast Enlargement), plastik cerrahlar tarafından mutlaka ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken, genel anestezi ile yapılan bir estetik bir operasyondur ve meme silikonunun meme içine yerleştirilmesiyle gerçekleşir. 

Silikon, meme yapısı içinde ya kas altına ya kas üzerine yerleştirilir. Bazı hekimler hem kas altı hem kas üstü olmak üzere dual yöntem değilen teknikle her iki alanın da kullanılması ile ameliyatı gerçekleştirir.

Meme büyütme ameliyatında silikonun takılabilmesi için giriş yapılabilecek üç yer vardır: Meme altı, meme başı ve koltuk altı. Bunlardan hangisinin tercih edileceği hastanın vücut yapısına ve göğsün ne derecede büyütüleceğine göre değişiklik gösterir. Silikonun yerleştirildiği yer ise kas altı, meme bezi altı ya da iki planlı olabilir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır sorusuna ayrıntılı yanıt alabilmek için tıklayınız

Meme büyütme öncesi - sonrası görselleri için tıklayınız.

Meme İmplantı (Silikonu) Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs silikonları; silikon ve fizyolojik serum bazlı olmak üzere iki farklı içerikte, yuvarlak ve damla modeli (anatomik) olmak üzere iki farklı şekilden oluşur.

Yapısı vücuda en kolay uyum gösteren implant türü olduğu için alerjik reaksiyona sebebiyet vermez.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Meme dokusunun;

 • Tek memede ya da iki memede birden görülebilen gelişim kusuru;
 • Aşırı kilo almak ve vermek;
 • Gebelik ve emzirmeye bağlı hacim kaybı gibi nedenlerle normalden daha küçük bir görünüm alması;

ve benzeri sebeplerle estetik açıdan kişinin yaşam kalitesinin ve psikolojisinin olumsuz etkilendiği bu gibi durumlarda meme büyütme (göğüs silikonu) ameliyatı planlanmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Meme büyütme ameliyatı (Breast Augmentation) sonrası bandajlarınızın çıkacağı gün olan 3-4 gün sonra kişi normal hayatına, işine geri dönebilir. Dinlenme sürecindeki 3-4 gün boyunca kolları zorlamamak, ağır kaldırmamak önemlidir.
 • Ameliyat sonrası hassas olan meme bölgenizin darbe almaması için ekstra dikkat göstermeniz gerekir. Operasyonu takip eden 6. ve 12. aylar arasında meme bölgesinde, kesi yerleri ve civarında hissizlik olması normaldir. 1 yılı aşan durumlarda ise doktorun bilgilendirilmesi gerekir.
 • İlk 2 hafta silikon yerleştirilen memeler olması gerekenden daha büyük ve hacimli olacaktır fakat ödemin azalması ve vücudun da bu süreçte implanta uyum sağlamasıyla memeler olması gereken ebada döneceklerdir.
 • 1 aydan evvel tenis, 6-8 haftadan evvel ağır spor aktiviteleri yapılması önerilmez.

Meme Büyütmede İz Kalır Mı?

Şüphesiz çizgisiz bir işlem olmaz. Ancak son teknoloji araçlarla 4 cm altında bile ince bir çizgi ile bu işlem yapılabilmektedir.

Çizgi zaten kamufle olabilecek bir yerde olduğu için bir süre sonra zor göze gelecektir.Meme Büyütme Benim İçin Doğru Bir Ameliyat Mıdır?

 • 18 yaş üstü, sağlık sorunu olmayan her kadın meme büyütme ameliyatı (Breast Augmentation) planlanabilir.
 • Memelerinde orantısızlık, meme yapısında küçülme olan kişiler için meme büyütme ameliyatı doğru operasyondur.
 • Meme kanseri sonrası memesi alınan kişiler ya da doğuştan gelen bazı meme kusurlarına sahip kişiler için memenin yeniden oluşturulması hedefi ile göğüs silikonu takılması uygundur.
 • Doğum yapmış kişiler için; emzirme süresi sonlandıktan 9 ay sonra meme büyütme ameliyatıı yapılabilir. (Memeden süt gelmiyorsa 3 ay yeterli)

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Doğru Doktoru Nasıl Belirlerim?

Meme büyütme ameliyatı (Breast Augmentation) plastik cerrahlar tarafından yapılır. Güvenebileceğiniz bir plastik cerrahla yol almak öncelikli kriteriniz olmalıdır. İnternet üzerinden araştırma yapmak ve hakkında okuduğunuz referanslara dayanarak bir kaç isim belirlemek ve ardından görüşmelere başlamak idealdir.Meme Büyütme Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

Meme büyütme ameliyatı (Breast Augmentation) genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden ameliyat sırasında bir ağrı, acı hissedilmesi mümkün değildir. Ameliyat sonrasında ise basit ağrı kesicilerle dindirilebilir bir ağrı duyabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Benim İçin Neden Uygun Değildir?

Bu ameliyatların 18 yaş öncesi yani gelişimin tam tamamlanmadığı süreçte eğer tıbbi bir zorunluluk söz konusu değil ise yapılması önerilmez.

Sık kilo alıp veren, kilo alma eğilimindeki kişiler için meme büyütme ameliyatı uygun değildir.

Hamilelik planlanıyorsa meme büyütme ameliyatının hamilelik sonrasına bırakılması daha uygundur. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kişiler için göğüs silikonu ameliyatı yapılmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Süreçleri Nelerdir ?

 A) Ameliyat Öncesi;

Meme büyütme ameliyatı planlanan kişi ameliyata karar verilmeden evvel mutlaka Mamagrofi ve Ultrason çektirmelidir.

Her iki görüntüleme tekniğinin ardından operasyonu gerçekleştirecek plastik cerrahi doktoru ameliyatın sizin için uygunluğu, hangi bölgeden implantın yerleştirileceği ve sağlıklı bir görüntü için yerleştirilecek implantın büyüklüğü, şekli ve operasyon sonrası memenin alacağı form gibi bilgileri size aktaracaktır.

          B) Ameliyat Sonrası;

Ameliyat sonrası aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilebilirsiniz. Ameliyattan çıkıp odanıza alındığınızda üzerinizde sporcu sütyeni olacaktır. Bu sporcu sütyeni memeler nihai şeklini alana kadar 1 yıl boyunca giymeniz gerekecek olan sütyen modelidir.

Ameliyattan sonraki 3-4 gün dinlenmek, ağır ve yorucu hareketlerden kaçınmak önemlidir. Operasyonu takip eden ilk günler ağrı, gerginlik hissedilmesi normaldir. Doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle bu sorun ortadan kalkacaktır. Yine ilk günler vücudunuzda ödem, ameliyat bölgesinde şişlik ve ödem sıkıntısı yaşayabilirsiniz bu durum geçicidir bir iki güne kendiliğinden ortadan kalkar.

Ameliyat sonrası meme bölgenizdeki kesilerin üzeri bandaj ile kapatılır. Bu bandajlar 3-4 gün sonra alınarak dikiş yerleri ısıya dayanıklı bantlar ile kapatılır. Bu işlemin ardından duş alabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Hamile Kalırsam Ne Olur?

Eğer planlanan bir hamilelik varsa ameliyatın sonraya bırakılması daha doğru olur. Ama eğer operasyondan sonra hamile kalırsanız bunun hamilelik ve emzirme sürecine olumsuz bir etkisi yoktur. Koltuk altı ve meme alt çizgisinden yapılan ameliyatlarda süt emzirme kanallarına dokunulmadığı için emzirme ile ilgili de bir sorun yaşanmaz. Bu konu Yeniben Soru&Cevap sayfasında kullanıcılarımızın sık sık sorduğu sorulardan birisidir: “Göğüs büyütme süt bezlerine zarar verir mi?” Bu soruya alanında uzman doktorlarımızdan Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut şöyle yanıt veriyor: “Merhaba. Benim meme büyütme ameliyatı yaptığım hastaların çoğu genç ve bekar . Kas altına ve meme altından protez koymayı tercih ettiğim için, emzirme ve duyu etkilenmiyor, meme başından koymayı önermem” 

Yine “Göğüs büyütme ameliyatını doğum sonrası mı yaptırmalıyım?” sorusuna da uzman doktorlarımızdan Op. Dr. Ebru Şen: “Meme büyütme ameliyatı için doğumları beklemenize gerek yok. Çünkü büyütmede kullanılan protezi kas altına ya da kas zarı(fasya) altına koyuyoruz. Yani meme dokunuzla teması olmuyor sadece alttan iterek büyük görünmesini sağlıyor. Çocuğunuzu besleyebilirsiniz. Memeniz küçük olduğundan zaten sarkmaz hatta protez sarkma ihtimali olsaydı da, bunu azaltır.” şeklinde yanıtlıyor. 

Meme Protezi/ Meme İmplantı (Silikonu) Ne Kadar Kalıcıdır ?

Meme silikonu kalıcı bir çözümdür. Ömürlük bir uygulama olduğu söylense de bazı durumlarda 15-20 yıl sonra yenilemek gerekir. İstenildiği zaman yine cerrahi operasyonla silikonların çıkartılması mümkündür.

Meme büyütme için yağ transferi mi yoksa meme implantlarını mı tercih etmelisiniz? detaylı bilgi için tıklayınız.

Meme Protezi Uygulanan Hastalarda Kaç Yıl Kullanım Olur?

Eğer protez uyumsuzluk yaratmazsa ki bu olasılık oldukça azdır; ömür boyu kullanım olabilir.

Meme Silikonu Kanser Yapar Mı?

Yapılan milyonlarca işlemde ve klinik çalışmalarda böyle bir durum kesinlikle gösterilmemiştir.

Öncesi- sonrası görselleri incelemek için tıklayınız. 

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 26/08/2022

Meme Büyütme Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön