Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Esat Olgun tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Liposuction (Yağ Aldırma)
Memnuniyet %100
Ortalama Fiyat 60000
Tedavi Lokal veya genel anestezi
İyileşme Süresi 1-2 hafta

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?

Uzun süreli yapılan diyet, egzersiz ve benzeri uygulamalarla kilo vermesine rağmen belli bölgelerde toplanmış inatçı yağ dokularından kurtulamayan kişiler için uygulanan operasyona verilen addır.

Podcast

Liposuction ameliyatlarında ücretlendirme; çekilecek yağ oranı, belirlenecek ameliyat türü, işlemin yapılacağı bölge ya da bölgeler, seçilecek anestezi türü, işlemi gerçekleştirecek doktor gibi faktörlere göre değişiklik gösterir.

Ortalama liposuction fiyatları 30.000 TL ile 100.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

 

Liposuction ameliyatları, lokal veya genel anestezi altında yapılır. Liposuction ameliyatlarında kanüllerin gireceği 3-4 mm boyunda kesiler açılır.

Bu aşamadan sonrası liposuction ameliyat çeşitlerine göre uygulama farklılıkları içerir. Yöntem ne olursa olsun liposuction ameliyatlarından sonra mutlaka korse giyilir.

Lazer Liposuction uygulamasında en fazla 5 litre/5000 cc yağ emilimi yapılabilir. 5000 cc üzerinde yağ emilimi  hastane ortamında, ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır.

Liposuction (yağ aldırma) vücudun farklı yerine uygulanabileceği gibi farklı metotlara da sahiptir.

Liposuction ameliyatları; bel, göbek, kalça, uyluk gibi bölgeler başta olmak üzere kollar, boyun, bacak ve hatta ayak bileğine uygulanabilir.

Liposuction ameliyatları; Klasik Liposuction Ameliyatı, Enjektörlü Liposuction Ameliyatı, Ultrasonik-Vaser Liposuction Ameliyatı, Lazer Liposuction ve Lazer Lipoliz Uygulaması teknikleri ile gerçekleştirilir.

Ameliyathane ortamı dışındaki liposuction ameliyatlarında hastaya yatış verilmez hasta aynı gün içinde evine dönebilir ama doktorun öngördüğü istirahat programını mutlaka uygulamalıdır.

Liposuction operasyonu sonrası, şişlik ve morluklar görülebilir. Genelde 2 hafta içinde kendiliğinden geçer.

Liposuction ameliyatı sonrası hasta, 2-3 gün içinde normal yaşantısına geri dönebilir. Hafif fiziksel aktiviteler yapılabilir ancak 4 haftadan önce ağır egzersizlerden kaçınmak gereklidir.

Liposuction ameliyatı sonrası deniz ya da havuza girmek için en az 3 hafta beklemek gerekir. İdeal zaman 4-5 hafta sonrasıdır.

Liposuction ameliyatı yaptırmadan önce liposuction yaptıran hastaların deneyimlerinden de yararlanabilirsiniz.

18 yaş üzeri sağlık sorunu olmayan, özel durumu bulunmayan herkes Liposuction ameliyatı yaptırabilir. Liposuction uygulaması bedenen sağlık problemi olmayan kişilere yapılır.

Şeker hastaları, kalp-damar problemi olan hastalar, kanser tanısı konmuş ya da obezite sorununa sahip kişiler için liposuction ameliyatı risklidir, yapılamaz.

Liposuction ameliyatlarının; kilosu normalin biraz üzerinde, sağlıklı beslenen, düzenli egzersiz yapan yine de bölgesel yağ yakımında başarılı olamamış kişilere uygulanması önerilir. Bu özellikler operasyondan beklenen başarı oranını arttırır.

Kadınların liposuction yaptırmadan önce akıllarına takılan sorulardan biri de ameliyattan önce mi yoksa sonra mı hamilelik yaşamaları gerektiğidir.

Eğer göbek ve bel bölgenizi kapsayan bir liposuction ameliyatı geçirdiyseniz iyi haber hamilelik sonrası tekrar liposuction ameliyatının size kazandırdığı fit görünüme hızla kavuşacaksınız.

Bazı durumlarda hamilelik sürecinde eğer hedef kilo değerinin üzerinde (11-13 kg idealdir) bir kilo alımı söz konusu olduğunda bu sefer vücudun umulmadık bölgelerinde yağ artışı gözlemlenir.

Eğer bebek sahibi olmayı düşünüyor ve aynı zamanda da liposuction ameliyatı planlıyorsanız ideal olan önce bebek sahibi olmak sonrasında liposuction yaptırmaktır.

Liposuction sonrası korse kullanımı gerektiğinden ameliyatların yaz aylarında tercih edilmemesi önerilir. Aşırı sıcak havalarda korse kullanımı sıkıntı yaratacaktır.

Bahar mevsimi ve kış ayları liposuction ameliyatları için ideal zamandır.

Enfeksiyon riski, yağ embolisi ve hatalı oranda yağ emilimine bağlı bazı komplikasyonlar gözlemlenebilir. Simetri sorunu, cilt yüzeyinde meydana gelen lekelenme ya da pürüzlü cilt yüzeyi, görsel yan etkilerdendir.

  • Liposuction alanında uzmanlaşmış bir doktor seçin.

  • Doktorunuzun tüm liposuction tekniklerine hakim bir doktor olması önemlidir, böylece ihtiyacınız olan tedavi en doğru şekilde planlanır.

  • Rahat iletişim kurabildiğiniz ve sorularınıza yanıt alabildiğiniz bir doktor seçin

  • Ameliyat geçmişi, sayısı ve başarı referanslarını araştırın. 

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 01/12/2022

Liposuction (Yağ Aldırma) Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön