Selin Sezgin tarafından yazılmış, Doç. Dr. Tahsin Görgülü tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Lipödem Nedir?

Ağrılı yağlanma sendromu olarak da isimlendirilen lipödem, çoğunlukla kadınlarda oluşan bir hastalıktır. Bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından uygulanan kontrollü bir tedavi ile aşılabilir.  Genellikle kalça ve bacak, bazen de kol bölgelerinde simetrik biçimde oluşan anormal şişliklerle kendini gösterir. Derinin hemen altında bulunan kılcal damarların gerektiği gibi çalışmaması sonucu oluşur. Bu kılcal damarların etrafında yağ hücreleri vardır, alınan ve yakılamayan kaloriler burada birikir. Depolanan yağ hücreleri hastalığa sahip olmayan bireylerde egzersiz ve diyetle giderilebilirken lipödem hastalarında süreç böyle işlemez. Çünkü kılcal damarlar yağ hücrelerini tanıyamadığı ve geriye emişte bozukluk söz konusu olduğu için alınan tüm kaloriler basen ve bacaklarda birikir.

Lipödem tedavisinde fiyat konusu genellikle özneldir ve her hastaya göre değişkenlik gösterir. Hastanın yaşı, lipödemin evresi, uygulanacak tedaviler, gerçekleşecek ameliyatın boyutu, gerekli malzemeler, hastane ve lokasyon benzeri pek çok öğe bütçeyi belirlemede esastır.
 
Ortalama olarak lipödem tedavisi fiyatları 25.000 TL ile 60.000 TL aralığında ücretlendirilir.
  • Bacak ve kalçalarda aşırı yağlanma,
  • Bölgenin egzersiz ve diyete tepkisizliği,
  • Günden güne artan şişlikler,
  • Ciltte oluşan portakal kabuğu görünümü,
  • Şiş bölgelere baskı uygulandığında hissedilen ağrılar,
  • Farkına varmaksızın oluşan morluklar.
 
Daha önce de söz ettiğimiz gibi hastalık kadınlarda görülür ancak nadir de olsa literatüre geçen erkek hastalar vardır. Yapılan araştırmalar kadınların %10 ve üzeri oranlarda bu hastalığa sahip olduğunu göstermektedir. Genetik bir hastalıktır ve lipödem tanısı koyulan kadınların uzak veya yakın akrabalarında çoğunlukla bu hastalık görülür. Hatta aynı çekirdek ailede birden fazla kadında da rastlanabilir. Kadınlık hormonlarının en üst seviyede çalışarak birtakım değişikliklerin yaşandığı dönemlerde ortaya çıkmaya başlar. Bu dönemler; adet başlangıcı ile birlikte ergenliğe giriş, gebelik ve doğum, düşük yapma, yoğun stres ve menopoz olarak sıralanabilir.
 
Herkes bu rahatsızlıktan aynı derecede muzdarip olmaz çünkü farklı evreleri vardır. İlk evrede bacaklardaki yağlı görünümden başka semptoma rastlanmaz. İkinci evrede şişlik artar ve ciltte pürüzler oluşmaya başlar. Bu süreçte oluşan acının sebebi deri altındaki damarların sinirlere baskı uygulamasıdır. Üçüncü evrede diz etrafı ve bacaklarda nodüler yağ birikimleri oluşup şekil bozukluğu fazlalaşır. Dördüncü evrede lenf damarlarında sorunlar başlar ve hastalık lipolenfödeme dönüşür. 
Lipödem çoğu zaman obezite, selülit, yaşlanmaya bağlı doğal kilo artışı ve lenfödem ile karıştırılır. Üstelik bu yanlış anlaşılma sadece halk arasında değildir ve bu hastalığın tanısal farkındalığı azdır. Hatalı teşhislerde genellikle diyet ve egzersiz önerilir. Hastanın kilo vermesi durumunu hafifletse dahi geçerli bir çare olmaz ve vücudun alt bölgesinin şiş görünümü engellenemez. Böylelikle hastalık ilerlemeye ve bireyi daha büyük oranda rahatsız etmeye başlar. Eğer bahsi geçen belirtilere sahipseniz mutlaka bu konuda tecrübeli bir uzman doktora başvurmalısınız.
Uzmanlar tanıyı genellikle fizik ve öykü muayenesi yaparak hastanın anlattığı belirtilerin de uyuşması ile koyabilir. Ancak bazı doktorlar “dopler ultrason” yöntemini de kullanmaktadırlar.
Çok yakın özelliklere sahip olan bu iki hastalık vücutta benzer bölgelerde görülür ve kimi fiziksel etkileri birbirinin aynıdır. Bu sebeple çokça karıştırılır. Üstelik bazı hastalar ikisine birden sahip olabilirler ve bunun literatürdeki adı “lipolenfödem”dir. Lenfödem oluşmasının genel sebepleri lenf bezlerinin doğru çalışmaması veya geçirilen bir ameliyat sonrası bu bezlerin zarar görmesidir.
 
Hangi hastalığa sahip olunduğunun anlaşılabilmesi için lenfödemin lipödemden farklı özelliklerine bakılabilir. En belirgin şekilde ayrımı sağlayanlar ise şu şekildedir;
 
  • Hastanın ayakları da durumdan etkilenir ve şişlikler gözlenir.
  • İleri evrelerde derinin rengi değişip koyulaşabilir.
  • Hastalık simetrik değildir ve lipödemden farklı olarak sadece tek bir kol veya bacağı etkileyebilir.
Lipödem tedavisinde cerrahi veya konservatif şekilde iki ana yöntem söz konusudur. Hastalığın evresi, belirtiler, hastanın şikayetleri ve beklentilerine göre yönteme karar verilir. Tedavi sürecinde; manuel lenfatik drenaj gibi fizyoterapik yöntemler, egzersiz, kilo kontrolü, komplet dekonjestif terapiler ve ameliyat kullanılabilir. Cerrahi açıdan bakılacak olursa izlenebilecek iki farklı yol vardır. Biri liposuction olarak adlandırılan ameliyatla yağ alma, diğeri ise doku çıkarıcı ameliyat.

Liposuction Ameliyatı
 
Genellikle estetik amaçlarla yapılan bu ameliyata, hastanın bulunduğu evreye göre lipödem tedavisinde de sıklıkla başvurulur. Ancak sadece fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan liposuctiondan farklı yapılması gerekir. Ameliyat kesinlikle lipödem konusunda deneyimli cerrahlar tarafından donanımlı merkezlerde gerçekleştirilmelidir. Farklı türleri olan bu ameliyat yönteminin lipödem hastaları için en yaygın kullanılanı “vaser liposuction”dır. Ameliyatta büyük miktarlarda yağ alımı gerçekleşir. Bu esnada oluşabilecek komplikasyonlar sebebiyle ekstra hazırlıklar yapılmalı ve özel liposuction kanülleri kullanılmalıdır. Ameliyat, uygun olmayan hastalara uygulandığında lenf damarları zarar görebilir ve hastalık “lipolenfödem”e evrilebilir.
 
Doku Çıkarıcı Ameliyat
 
İleri evrelere ulaşmış ve yürüme konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan hastalara uygulanır. Temeli, aşırı yağlanma oluşan bacaklarda biriken dokuların alınmasıdır. Böylece hasta günlük aktivitelerini daha rahat yerine getirebilir. Deneyimli ekipler tarafından yapılmalıdır. Hastanın lenfödemi de varsa iyileşme süresi uzar ve birkaç hafta hastanede müşahede altında kalması gerekebilir.
 
Kılcal Damar Tedavisi
 
Kullanılan en sık yöntemlerden biri olmasa da bu tedaviyi tercih eden uzman ve hastalar bulunur. Lipödem hastalığının baş gösterme sebebi olan kılcal damar bozukluğu tedavi edilirse artık yağ hücreleri orantısız şekilde deri altında birikmez ve yöntem bu konuda etkilidir. İşlem yaklaşık 1.5 saat sürer ve hastanın durumuna göre sayısı belirlenen seanslar şeklinde gerçekleştirilir. Damar tedavisinde dört adım uygulanır.
 
1.    Micro plus tedavisi ile dokuların uyarılıp harekete geçmeleri sağlanır.
2.    Vakum yöntemi ile kapalı ve tıkalı damarlar açılır.
3.    Biorezonans ile damarlardaki elektrik sistemi düzeltilir.
4.    Oksiplazma yapılarak onarıcı enzimler kandan alınıp iğne ile gerekli bölgelere enjekte edilir.
Bu tedaviden sonra hasta dilerse kilolarını kontrol altında kendisi verebileceği gibi liposuction ameliyatı da gerçekleştirilebilir.
Hastalığı ilk evrelerde keşfedilmiş kişiler için su içi egzersizleri ve yüzme de tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Çoğunlukla lipödemi tamamen tedavi etmeyecek olsa da ek olarak önerilir. 
Tedaviye ek olarak atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesi de bu süreci sağlıklı yaşam tarzıyla desteklemektir. Tedavi tek başına bir çözüm oluşturmaz ve hasta mutlaka doktor kontrolü ile diyet ve egzersizlerini düzenli olarak yapmalıdır. Kişinin metabolizması, hastalık derecesi ve kilosu gibi unsurlara göre değişmekle birlikte; özellikle de düşük karbonhidrat, yetecek kadar protein ve bol miktarda yağ mantalitesine sahip diyetler uygundur. Liposuction ameliyatından sonra bası kıyafetleri doktorun önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Öğrenilen manuel masaj teknikleri de belirli aralıklarla evde tekrar edilebilir. Düzenli yürüyüşle birlikte sorunlu bölgenin çalışmasını sağlayacak egzersiz ve sporlar da çok yardımcı öğelerdir. Ancak unutulmamalıdır ki yüksek enerji harcanan, görece zorlayıcı etkinlik ve egzersizler ağrı ve motivasyon düşüklüğüne yol açabilir.
Tedavi sonrasında çoğu hasta fark edilir şekilde fiziksel bir değişim geçirir. Hastalığın evresi ve bölgesel şişlik durumlarına göre bu fark çok veya az olabilir. Yaşanan değişimden sonra hastalarda genellikle özgüven artışı görülür ve kendilerini hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda daha iyi hissetmeye başlarlar. Sitemizdeki hasta deneyimlerinden birinde geçen cümleler bunu kanıtlar niteliktedir.
 
“Aynaya korkmadan bakabiliyorum, arkadaşlarımla görüşüyorum... Hastayken evden çıkmak istemezdim. Bu hastalıkta başarılı ameliyat önemli kendimi iyi hissediyorum, mutluyum sağlığım kilom psikolojim düzeldi, eşim çocuklarım mutlu. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum.”
 
  Deneyimin detayları için tıklayınız.

Yayınlanma tarihi: 08/10/2019

-

Son Güncellenme: 01/07/2022

Lipödem Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön