Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon göz çevresi hariç vücudun her bölgesine uygulanabilen, hedef bölgedeki istenmeyen kıl köklerinin cilt yüzeyine zarar vermeyen lazer ışınları ile yok edilmesidir.

Klinik ortamında, uzman doktor tarafından, kişiye özel planlanmış seans sayı ve seans aralıkları ile düzenlenen lazer epilasyon tedavisi; kıl kökü üretme görevi üstlenen papila isimli hücrenin lazer ışınları ile tahrip ve en nihayetinde yok edilmesi esasına dayanır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyon uygulamasında kullanılan lazer epilasyon çeşitlerini aşağıda bulabilirsiniz. Aynı zamanda hangi tüy kalınlığına hangi lazer etkilidir sorusunun da yanıtınız sizler için derledik: 
 

1. Ruby; çok beyaz tenli kişiler için tercih edilir. Melanin (pigment) emilim düzeyi güçlüdür

2. IPL; tüm cilt tipleri ile uyumlu çalışır. Acı hissi düşüktür. Açık renkteki tüylerde dahi etkilidir. Çene, bıyık, koltuk altı, göğüs gibi küçük alanlarda kullanımı etkin sonuç verir. 

3. Alexandrite Lazer Epilasyon; koyu cilt tipleri hariç diğer tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. 

4. Diode Buz Lazer Epilasyon; “ütüleme” adıyla da bilinir ve koyu renkli cilt tipine sahip kişilere lazer epilasyon yapılmasına olanak tanımasıyla tanınır. Yüksek hızla uygulanır ve böylece daha geniş alanlı bölgelerde hızla yol alınmasını sağlar. 

5. Nd YAG Lazer; açık tenli, kalın ya da ince yapılı, siyah, koyu kahverengi tüyler üzerinde etkili bir lazerdir. Açık renkli tüy ve koyu cilt yapısına sahip kişiler üzerinde etkin değildir. 

Lazer Epilasyon Fiyatları Ne Kadardır?

Ortalama tüm vücut lazer epilasyon fiyatı: 2.500 ile 10.000 TL arasında değişirken, 50-100 TL aralığında fiyatlara kaş arası gibi küçük bölgelere yapılabilir. 

Zaman zaman lazer epilasyon kampanyalarıyla, daha uygun fiyatlara da yaptırmak mümkün olabilir.

Lazer epilasyon fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon tedavisine karar verilmesiyle birlikte, uygulamanın yapılacağı bölge ve/veya bölgeler belirlenir. Her bir bölge için, ilgili alandaki tüylerin durumu etüt edilerek kaç seanslık bir tedavi planlanacağına karar verilir.

https://lh6.googleusercontent.com/Z8eqowGEC6jg4xfH9eT-VpcNfutMrGIM0C81MxoARuCk9OB8B6Cl8w5o0fK_3UuYHvcPY8o0ZFTrUd8PCEM-IjKG972-zXr7shotpoCRjNmzgV7sqCNO5xjTLgYxPv8ELkQ6m5q6
Çene, bıyık gibi küçük alanlar 2-3 dakikada tamamlanırken sırt, komple bacak gibi daha geniş alanlı bölgelerin seans süresi 1,5 saate kadar uzar. 
 
Tedavi sırasında kişinin göz gölgesi lazer ışınlarından korunmak için kapatılır. Epilasyon yapılacak bölge alkol ile temizlenir ve farklı ışın dalga boylarına sahip lazer cinslerinden biri ile bölge taranır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar. 
 
Lazer epilasyon nasıl uygulanır konusunda daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Uygulama, kıl kökünün içinde var olan hücrelerin lazer ısı işlemi ile tahrip edilmesidir. 

Zarar gören kök hücresi kıl köklerini besleyemediği için birkaç seans uygulamanın ardından kıl gelişimi gecikmeye, daha zayıf ve daha az çıkmaya başlar, uygulama kıl kökünün üretici hücresi Papila’ya ulaştığında da kıl gelişimi son bulur. 

Lazer Epilasyon Hangi Vücut Bölgelerinde Yapılabilir?

Bu konuyla ilgili kullanıcıların aklına gelen soruları ve başlıkları şu şekilde sıraladık: 
 

 • Lazer Epilasyon Her Bölgeye Yapılır Mı? 

 Lazer epilasyon, genital bölge dahil, göz çevresi hariç vücudun her bölgesine uygulanabilir. Tedavinin süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Lazer epilasyon uygulanacak bölge, kişinin ten rengi, kılların renk ve yapısı, lazer epilasyon aletinin marka/modeli gibi unsurlar tedavinin başarısı ve süreçleri üzerinde etkilidir. 
 

 • Yüz Bölgesine Lazer Epilasyon

Yüz bölgesi lazer epilasyonda en zor uygulama alanlardan birisidir. Diode lazerler bu kullanıma çok daha uygun olup Alexandrite lazerler yüz bölgesi için çok tercih edilmez. Bunlar daha çok genital ve ve koltuk altı için uygundur. 
 

 • Genital Bölgeye Lazer Epilasyon 

https://lh5.googleusercontent.com/Q70MfygSCgKZnMPOX_06gFLj-_pyKC8akISwx0T2XvKrrauj6EoNFCx8Hvh2jGMpcY4zoRC1kHSA3cJ3c4_icph8i8KIN22D2ik4WX2fOz1spHa2Owrv22WnblPMdGRszYGvwqSO
Genital bölgeye lazer epilasyon yapılır mı? Bu en çok akla gelen sorulardan birisidir Evet, genital bölgede lazer epilasyon oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Lazer epilasyon kıl kökünü hedef alır o yüzden genital bölgeye herhangi bir zarar vermez. Ortalama 6 seans uygulaması sonrasında istenilen hedefe ulaşılabilmektedir. 
 
Genital bölgeye uygulanan lazer epilasyonda etki alanı cilt ile sınırlı olup genital bölgede üst kısımlarda çok iyi sonuçlar vermektedir. Ama labium alanı daha zor bir bölgedir. 

Lazer Epilasyon Seans Süreleri ve Seans Aralıkları Ne Kadardır?

Lazer epilasyon tedavisine karar verilmesiyle birlikte, uygulamanın yapılacağı bölge ve/veya bölgeler belirlenir. Her bir bölge için, ilgili alandaki tüylerin durumu etüt edilerek kaç seanslık bir tedavi planlanacağına karar verilir. Lazer epilasyon tedavisinin birden çok seanslarda planlanmasına etki eden en önemli unsur kişiden kişiye farklılık gösteren kılların büyüme evreleridir. 
 
Genellikle lazer epilasyon fiyatları paket şeklinde hazırlanır. Her bir paket belirli seans sayı ve süresini kapsar.

https://lh3.googleusercontent.com/AvXLwPxHfOJszyiCOH5V170ZLaSLrnVOhtQMvw4n67HgYiMXMki7YQlhmEX3mm2uHGqSGbuHLYZPiQZfZDw3bVCd-RuAHMZrp7-JEEn0Jbd8RuN13DUESaSi1VsYYKocAw1nXwV2
Lazer epilasyon kaç seanstır sorusuna kesin yanıt vermek zor olsa da, lazer epilasyon kadınlarda 4-6, erkeklerde 6-10 seansta tamamlanır. Yüz bölgesi biraz daha farklıdır. 8-10 seans gerekebilmektedir. Seans aralıkları ise vücutta 6-8 hafta, yüz bölgesinde ise 4-6 hafta denilebilir. 

Lazer Epilasyonu Uygulaması İçin Doğru Doktoru Nasıl Bulurum?

Uygulamalar dermatolog, cildiye ve/veya plastik cerrahi gibi mutlaka cilt alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Lazer epilasyon merkezlerinde doktorun olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. 
 
Lazer epilasyon doktorlarının daha önceki uygulamalarını görmek ve daha sonrasında randevu almak görüşme sırasında kullanılan teknoloji hakkında bilgi almak ve bu teknolojinin size uygunluğu gibi konularda aydınlatılmak bu sürecin aşamalarıdır. Ayrıca doktorunuza ulaştığınızda başarılı işlem sayısı, sahip olunan sertifikalar gibi detayları da sorgulayabilirsiniz. 

Lazer Epilasyonun Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için öncelikli olarak uzman hekimlerin gözetiminde olması önemlidir. 
 
Ayrıca sonucu etkileyen birçok faktör vardır: 

 

 • Tercih edilen cihaz: Doğru cihaz sonucu doğrudan etkileyen faktörlerdendir.Cildin yapısına göre tercih edilmelidir. 

 • Cilt rengi: Cildin açık renk olması bu uygulamada önemlidir. 

 • Kıl rengi: Kalın kıllarda etkinlik genellikle daha fazladır. Kıl yapısı da sonucu etkileyen faktörlerin başında gelir.

 • Cinsiyet: Kadınlar erkeklere göre lazer epilasyon uygulamasında daha avantajlıdır. Erkeklere göre kadınlarda daha başarılı sonuçlar görülmektedir.

Lazer Epilasyon İçin En Doğru Zaman Nedir?

Lazer epilasyon uygulamaları için yazın güneşe maruz kalındığı için kış aylarında tercih edilen bir uygulamadır. Özellikle kişinin ergenliğini tamamladığı süreçte yapılması gerekmektedir. 
 
Vücut bölgelerinde ortalama 6-10 seansa kadar çıkılabilen bir uygulama olan lazer epilasyonun seans aralıkları da önemlidir. 
 
Lazer epilasyonun yapılacağı zamanın iyi planlanması gerekmektedir. 

Lazer Epilasyonun Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer epilasyon hazırlık sürecinde öncelikli olarak doğru doktoru bulmak gerekir. Uygulamayı doktor kontrolünde bir klinikte yaptırmak çok önemlidir. 
 
Güzellik merkezlerinde lazer epilasyon uygulamalarıyla ilgili olumsuz vakalara rastlamak mümkündür. 
 
Uygulamadan en yüksek oranda fayda sağlamak için lazer epilasyon öncesi ve lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilecekler: 

 

 • Güneşten Koruyucu Krem Kullanın: Cilt renginizin açık tüylerinizin koyu olması uygulamanın başarısı için önemlidir. Tedavi uygulanacak bölgelere en az 15 koruma faktörüne sahip güneş koruyucu bir krem sürün. 

 • Ağda ve Tüy Sarartıcı Kullanmayın: Uygulamadan en az 2-4 hafta öncesinden ağda yapmayı bırakın ve tüy sarartıcı ürünler kullanmayın. 

 • Uygulama Bölgesini Tıraş Edin: Lazer uygulaması için görüştüğünüz doktorunuzun önerdiği şekilde uygulanacak bölgedeki tüyleri tıraş edin. Genellikle uygulamanın yapılacağı gün kliniğe gelmeden evvel ilgili bölgenin tıraş edilmesi istenilecektir. 

 • Kozmetik Malzeme Kullanmayın: Krem, deodorant ve benzeri kozmetik malzemelerini uygulamanın yapılacağı gün kullanmayın. 

 • Tüylerin Rengini Sarartmayın: Lazer epilasyon öncesi tüyleri sarartacak uygulamalardan kaçının. 

https://lh3.googleusercontent.com/6rbSNol16cJQdgekWTEpdLuzWcrxXYldgnItExwZNn-7nmZp_CmD2dmZWhSOYFXyqzZRVFoeZ_QV4jjSfgjyiIb0kFXXnR-N7OngCDShS6Yet2g_256S4YHXv-B-NR8CT7oLTkl6

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilecekler:  

 

 • Kızarıklık ve Şişliklere Dikkat: Lazer epilasyon sonrasında oluşabilecek kızarıklık ve şişliklere kesinlikle dokunulmaması o bölgeyle oynanmaması önemlidir. 

 • Nemlendirici Önemli: Lazer epilasyon yapılan bölge için nemlendirici kullanmak önemlidir. Kurutucu sabunlardan mutlakaa kaçınmak gerekir. 

 • Güneşten Korumaya Devam: Yüz bölgesi için daha öncelikli olmak üzere lazer epilasyon yapılan bölgeyi güneşten korumak önemlidir. Güneş kremi kullanılmalıdır. 

 • Aşırı Sıcak Suya Dikkat: Duş alırken suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. 

Lazer Epilasyon Tedavisi Kimler için Uygundur, Kimler için Uygun Değildir?

Lazer epilasyon uygulamasının kimler için uygun olduğunu en iyi uygulayacak olan hekim karar verir. 

 • Lazer Epilasyon Tedavisi Kimlere Yapılır?

 Lazer epilasyon uygulaması konusunda en çok merak edilen yaş kriterinin olup olmadığıdır. 
 
Bu konuda  kullanıcımızın “Lazer epilasyonu kaç yaşından itibaren uygulanabilir ?” sorusuna doktorumuz Op. Dr. Altuğhan Cahit Vural “Lazer epilasyon bayanlar için regli döneminden sonra yapılabilir” şeklinde yanıt vermiştir. 
 
18 yaş üzeri, lazer uygulaması yapılmasına yönelik sorunu olmayan sağlıklı kadın erkek herkese tedavi uygulanabilir. Açık tenli, koyu renk kıllara sahip olan kişilerde tedavinin etkinliği açık renkli tüylere sahip kişilere oranla daha yüksektir. 

 

 • Lazer Epilasyon Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

 Lazer epilasyon uygulaması kimlere yapılmaz diye sorduğumuzda yaş faktörü karşımıza çıkar. Henüz ergenlik çağına girmemiş kişiler bu gruptadır. Ayrıca yine hamileler için de ris oluşturmaması açısından önerilmemektedir. Aynı zamanda bebek emzirme döneminde olan kadınlarda lazer epilasyon tedavi süreci ertelenir. 
 
Ayrıca son 6 ay içerisinde akne tedavisi gören kişiler için de lazer epilasyon tedavisi tercih edilmez. Yine en doğru kararı uzman hekiminin vereceği bir durum ise fazla bronzlaşmanın var olmasıdır. 

Lazer Epilasyon Tedavisi Sonuçları Nelerdir? Nasıl Bir Sonuç Beklemeliyim?

Tedavinin üzerinizdeki etkisi 3-4 seans uygulamanın ardından görülmeye başlanır. İlk seans sonrası büyük beklentiler içinde olmamak sizi hayal kırıklığından uzak tutacaktır. 
 
İlerlemenin adım adım kaydedildiği uygulamanın nihai sonuçları 4 ile 6 seans arası gerçekleşmesi beklenir. Bazı durumlarda seans sayısı artabildiği gibi bazı durumlarda da azalabilir. 

Lazer Epilasyonda Ten ve Tüy/Kıl Rengi Ne Kadar Önemlidir?

Lazer epilasyon uygulamasında ten ve kıl renginin sonuçlara etkisi vardır. Açık renk cilt ve koyu renk kıl yapısına sahip kişiler bu uygulamada daha hızlı sonuç alır. 
 

 • Hangi Ten Rengine Hangi Lazer Daha Etkilidir?

 Ten renginize göre lazer epilasyon yöntemleri de farklılık göstermektedir. Esmer bir ten rengine sahipseniz ve aynı zamanda kalın tüyleriniz varsa Diode marka lazer epilasyon sizin için daha uygun olacaktır. Hızlı sonuç veren ve yanık riskinin de düşük olduğu bir yöntemdir. Esmer tenlerde ve kalın tüylerde fazlasıyla etkili diğer bir yöntem ise Nd:YAG Lazer Epilasyondur.
 
Alexandrite Lazer Epilasyon ise daha önce de kısaca bahsedildiği üzere daha çok açık tenli kişiler için uygundur. Ayrıca koyu renkli kalın tüyler bu yöntem için idealdir. Yüzde kullanım için de bu yöntem pek tercih edilmez. Çünkü bu şekilde lekelere sebep olabilmektedir. 
 
Buz Lazer Epilasyon ise daha çok yüz için uygun bir yöntemdir.  Bir diğer bilinen yöntem ise Ruby Lazer Epilasyondur ama Açık ten ve koyu renkli tüyler üzerinde etkili olduğu biliniyor ama kökleri derinde olan kıllara etkisi diğer ürünlerden daha azdır. 

https://lh3.googleusercontent.com/g7quCpKF5t4ZvDTpfWlAqq1JeWM33Nh0c9pKydIKt81k1cqInYgLDhAWyZup4g-degN2GbLUHjZmEj50zUuu5vngk4AeYl3PG-suEq_CMZ7VpNX4CaGbcnoj-OlGeNsAFEdvYwPC

 

 • Cilt Tipine Göre Lazer Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 Daha önce de lazer türlerinden söz edilmişti. En bilindik lazer türlerini ve hangi cilt tipine göre olduklarını aşağıda sizler için derledik:
 

1. Diode: Açık ve koyu ciltler için etkilidir. 

2. Alexandrite: Çok koyu olmayan ten ve koyu renk kıllarda etkilidir.

3. Nd: Yağ Lazer: Bronz cilt dahil tüm cilt tiplerinde güvenle kullanılabilir.

Kadınlarda ve Erkeklerde En Sık Uygulanan Bölgeler Nerelerdir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için başvurulan lazer epilasyon hem kadınlar hem de erkekler için uygundur. Fakat uygulanan bölgeler ve sonuçları farklılık göstermektedir. Sırt bölgesinde aşırı tüylenme erkeklerde daha çok istenmeyen bir durum iken bikini bölgesinde uygulanan lazer epilasyon daha çok kadınlar tarafından tercih edilmektedir. 
 
Yüz bölgesi lazer epilasyon konusunda en kritik bölgelerden birisidir. Yüze lazer epilasyon yapılırken çok dikkat edilmelidir. Genellikle hormonal nedenlerle ortaya çıkan bu kıllanma için ayrıca hormon tedavisi de başlatmak gerekebilir.

 

Kadınlarda Lazer Epilasyon


Kadınlarda lazer epilasyon sonuçları erkeklere göre daha başarılı sonuç verdiğiniz daha önce de belirtmiştik.
 
https://lh3.googleusercontent.com/FhI56r9d5N0TAD8F-wdn-JaImaCjyCPNqmBOSykPU5P54GnB9wVwtJPf-oP7t6xGpk6sA0n-1rbWDc3qfPND06fw09RGORs5yU38VOMiC5CYK24aVFougRB_vGlEZbfNNsVct_87 

 • Koltuk altı Bölgesi: Koltuk altı bölgesi hem sonuçları itibariyle hem de bölgenin özelliklerinden dolayı çok tercih edilmektedir. Ortalama 6 seans kadar sürmektedir. Burada en çok merak edilen konulardan birisi de lenf bezleridir. Lazer epilasyonun bu bezlere zarar verip vermediği akla gelen sorulardandır. Böyle bir sonuca rastlanmamaktadır. Başarılı sonuçlar alınan bölgelerdendir.

 • Genital Bölge: Kadınların özellikle tercih ettiği bölgelerdendir. Klasik yöntemler ve tıraş zorlayıcı olduğundan ve sonuçları da oldukça başarılı olduğundan kadınlar lazer epilasyona yönelmişlerdir. 

 • Bikini Bölgesi: Bikini bölgesi kadınlar tarafından yoğun talep gören bölgedir. Sonuçları da oldukça başarılıdır.  6 seansta genellikle sonuca ulaşılır. 

 • Bıyık Bölgesi: Kadınlarda en çok tercih edilen bölgelerdendir. Bu bölgede çıkan ince tüyleri kadınlar asla istemezler. Yüz bölgesinde tercih edilen Diode lazerler burası için uygundur. Uygulama süresi de 10 seansı bulabilmektedir. 

 • Kol Bölgesi: Kadınlar genellikle bu bölgeden özellikle siyah kılların görünmesini istemezler. 

 • Ense Bölgesi: Bu bölgede kadınlarda da kıllanma olabilmekte ve böyle durumlarda lazer epilasyona başvurmak en ideal çare oluyor. 

 • Bacak Bölgesi: Buradaki tüylenme yüzdeki gibi hormonal değil genetik kaynaklıdır. Alt bacaklarda çok daha fazla etkili olan bu uygulama ile iki bacak toplamda 1-2 saate yakın sürede tamamlanır. Kalıcı bir çözüm için özellikle tercih edilen lazer epilasyon 6 seans sonrası tamamlanır. En çok bu bölge için uygun yöntemler: Alexandrite ve Diode lazerlerdir.

Erkeklerde Lazer Epilasyon

Erkeklerde en çok tercih edilen lazer epilasyon bölgelerini aşağıda sizler için sıraladık:


https://lh4.googleusercontent.com/4ScuffY8zCBxim87YuSw2Ovt1Vpeerd9hLkrQmyEByo2VYGgQmMRBQ6FjwoI1BVsNGW_p7xuHVILPpqTEZ9QeO7e65Jp8ghBPYw787etbGxlXGFFJg5vLbUqmT-kBysjOINLnSpy 

 • Sırt Bölgesi: Sırt bölgesinde çıkan kılların yok edilme süreci lazer epilasyon harici yöntemlerde oldukça zor ve zahmetlidir. Sırtta çıkan kılların yapısı daha sert ve kalın tüyler olduğu için bu bölgede en etkili yöntem Diode lazerle sağlanmaktadır.

 • Göğüs Bölgesi: Burada uygulanan yöntem genellikle Diode lazerlerdir. Ama kişi açık bir tene sahipse o zaman Alexandrite de tercih edilebilir. 

 • Kol Bölgesi:  Bu bölgedeki kıllardan hem kadınlar hem de erkekler kurtulmak ister. Genelde ince yapılı tüylerin ağırlıkta olduğu bu bölgede Diode lazer tercih edilmektedir. 

 • Ense Bölgesi: Erkeklerde de bu bölge rahatsız edici olabilmektedir ve buradaki tüylenme için ise Diode tercih edilmesi doğru olur. 

 • Sakal Üstü Bölgesi: Yine Diode lazer epilasyonun tercih edildiği bu bölgede erkekler daha net bir görüntüye ulaşmak isterler. 

 • Boyun Bölgesi: Erkekler için de sivilcelerin ve kıl dönmelerin fazlaca olduğu bu alanda traş sırasında sorunlar oluşmaktadır o yüzden lazer epilasyon idealdir.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

Lazer epilasyon uygulamasının kalıcı olup olmadığı uygulamayı yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Kalıcı olabilmesi için ancak 6-9 seans uygulanmalıdır. Daha az sayıda seans ile uzun süreli sonuçların alınması zordur. 
 
Ayrıca lazer epilasyonun kökten çözüm mü sorusu da lazer epilasyon yaptırmak isteyenler tarafından sıkça sorulan sorulardan birisidir. Lazer sonrasında tüy köklerinin çoğu yok olduğu için yeniden çıkması mümkün olmaz. Özellikle son teknolojik cihazlar sayesinde neredeyse %90 bir oranla tekrar bu sorunla karşılaşılmadığı görülmektedir. 

Lazer Epilasyon Zararlı Mıdır? Yan Etkileri Var Mıdır?

Lazer epilasyon zararları ya da yan etkilerine bakıldığında nadir olsa da karşılaşılabilen en sıkıcı yan etkilerden biri uygulamanın yapıldığı cilt yüzeyinde meydana gelen yanıklardır ya da lazer sonrası kaşıntıdır. 
 
Lazer epilasyon sonrası yanık problem genellikle güneş ya da çeşitli bronzlaşma yöntemleri ile ciltte melanin birikmesine bağlıdır. Yine nadir olarak hiperpigmentasyon yani koyu renkli pigment artışı ya da hipopigmentasyon yani deri yüzeyinde renk açılmalarının yaşanması söz konusu olabilir. 
 
Lazer epilasyon uygulaması sonrası kaşıntı ile ilgili olarak Yeniben Soru-Cevap sayfasında yer alan sorulardan birisi şöyle: 

“Merhaba ben lazer epilasyon yaptırıyorum uygulamadan sonra bacaklarda kabarıklık kaşıntı oluyor iki gün geçmiyor ne yapabilirim ne kullanmamı tavsiye edersiniz, teşekkürler.” 
 
Bu soruya doktorlarımızda Dr. Birgül Erden şöyle yanıt verirken: “Bazı bünyelerde ilk gün lazer etkisiyle geçici kızarıklık kaşıntı kabarıklık olabilir. Bu gibi durumlarda antihistaminik krem kullanılmasını tavsiye ediyoruz.” , İzmir lazer epilasyon tedavisi uygulayan doktorlarımızdan  Dr. İbrahim Tanju Adalı: “Lazer Epilasyon sonrası 2-3 gün sürebilen perifolliküler ödem ve kaşıntı beklenen bir reaksiyondur. Soğuk su ile masaj iyi gelebilir çok dayanılmaz bir kaşıntı ise bir doktora görünerek medikal destek alabilirsiniz” şeklinde yanıt verdi. 

https://lh6.googleusercontent.com/A6nA84wLD7xfgJNVXH-JxjaOaH_oT6N2-pd0Lrj6MoD-xwLxNFNxqJke8n1UyHry59Z837UZ9bx3Or2hW53tfnKc8xsMO7kyPfEKbN1vrzOicC6W8CPus25c5JSxkQj0NK7FT1km
Uygulamanın hemen ardından kısa sürede iyileşme gösterecek olası diğer yan etkiler; 

1. Ağrı 

2. Şişkinlikler 

3. Kızarıklık 

4. Uygulamanın yapıldığı bölgenin su toplaması 

5. Bazı yaraların açılması 

6. Herpes gibi viral bir rahatsızlığın oluşması 

7. Nadir vakalarda kıl üretiminde artış yaşanmaktadır. 
 

 • Lazer epilasyon kansere yol açar mı? 

 Lazer epilasyon zararları var mıdır araştırmasını yapan birisinin aklına ilk gelebilecek sorulardan birisi de lazer epilasyonun kansere yol açıp açmadığıdır. Lazer epilasyon daha önce de bahsedildiği üzere cildin hücrelerinden geçip  sadece  derinin üst tabakasına etkindir. En çok merak edilenlerden birisi olan yumurtalık kanserine yol açar fikri de yanlış bir bilgidir.  Böyle bir vaka tespit edilmemiştir.
 

 •  Lazer epilasyon kısırlığa yol açar mı?

Yine bu soru da lazer epilasyon zararları ya da yan etkileri araştırması yapan kişilerce çok sık sorulan sorulardandır. Lazer epilasyon cihazlarının çalışma sisteminde enerji gücü doku altında yalnız kıl folekülünün olduğu katmana kadar inebildiği için böyle bir sonuç söz konusu değildir.

Lazer epilasyonun zararları ve yan etkileri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyonun güvenli şekilde yapılabilmesi için klinik ortamını önersek de günümüzde evde lazer epilasyon uygulamasını tercih edenler de bulunuyor. Klinik ortamında lazer epilasyon uygulamalarında ortalama bir lazer epilasyon seans aralıkları 4-6 ve lazer uygulama süresi ve dozu ise kişinin kıl yapısı ve cilt renk tonuna göre kararlaştırılır. Bu tedavi planı evde lazer epilasyon uygulamalarında 6 ile 8 seansa kadar uzayabilmektedir. 
 
Evde lazer epilasyon için evde lazer epilasyon aleti kullananların lazer epilasyon yorumlarına bakılarak lazer epilasyon sonuçları değerlendirilebilir. 

 

 • Evde Kullanabileceğiniz En İyi Lazer Epilasyon Aletleri Nelerdir? 

https://lh6.googleusercontent.com/3SgYuZDUNBqzzQ9_LLyMtwcWTExxqdJJuSnjQLgoZWiy_rNk0hcGxT-21bo6Qdv44Rxz6QC0fI6LneahwybML_Y3P_BVT0IkwECuxtUtZKmlqmdjQ7zeLmiH0Ry37MfCZ8LcBXPE

Evde lazer epilasyon kullanan kişilerin en iyi lazer epilasyon aleti ve lazer epilasyon yorumları ve deneyimleri araştırılarak hazırlanmış lazer epilasyon aleti listesini sizinle paylaşıyoruz: 

1. Philips Lumea Prestige IPL (BRI953/00)

2. Philips Lumea Advanced IPL (SC1997)

3. Philips Lumea Advanced (SC1999/00)

4. Remington IPL6750 i-Light Prestige

5. Braun BD3001 Silk Expert 3 IPL

6. ROWENTA EP9600 IPL Instant Soft Epilasyon Aleti

7. Xiaomi Inface ZH-01D Ipl Epilasyon Aleti

8. Fakir IPL 200.000+ Satinskin Pro IPL Lazer Epilasyon Aleti

9. Babyliss G947E Homelight Golden Edition

10. Arzum AR5043 Pure Touch Pro IPL Tüy Alma Sistemi

 
En çok tercih edilen bu lazer epilasyon aletleri ve fiyatları konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

Kaynaklar

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 28/07/2022