Labioplasti Nedir?

Kadınlarda, dış genital bölge (vulva) iç ve dış dudaklarının yaşlılık,doğum vb gibi etkenlere bağlı olarak normalden iri, sarkmış, a-simetrik, kırışık ya da geniş olması sebebi ile yapılan ameliyata Labioplasti denir.

Podcast

Labioplasti Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Bu ameliyatta fiyata etki eden en önemli unsur doktor ücretidir. Operasyonun yapılacağı il, hastane, alınacak anestezi gibi faktörler de fiyata etki etmektedir. Ortalama bir ameliyatın fiyatı 10.000 TL ile 20.000 TL arasında farklılık gösterir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deforme olmuş iç dudaktaki deri fazlası, dış dudaklar arasından sarkmayacak oranda gerekli görüldüğü kadarıyla ameliyatla küçültülür. Kendinden eriyen ameliyat ipleri ile operasyon tamamlanır böylece iplerin alınması için ikinci bir işleme gerek kalmaz. İpler 10 gün içinde kendiliğinden düşer.

Labioplasti İçin Uygun Zaman Ne Zamandır?

Bu ameliyat kişinin mensturasyon (adet) tarihlerine bağlı olarak planlanır. İdeal zaman; adet bitimi ile bir sonraki adet dönemine 1 hafta kalana kadar olan zaman dilimidir.

Labioplasti Kesilerim İleride Nasıl Gözükecek?

Genital bölgede iyileşme süresi diğer bölgelere oranla çok hızlı ve sorunsuzdur. Ameliyata bağlı kesi ve dikiş izleri zaman içinde belirsiz bir görünüm kazanır.

Labioplasti Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyatı sonrası kişi sosyal hayatına hızla dönebilir.
 • Nemli ortamlar bakteri üremesine neden olacağı için iyileşme döneminde ameliyatlı bölgenin kuru ve hijyenik kalmasına dikkat etmek gerekir,
 • Şişlik ve ağrı gözlemlenebilir bu durum geçicidir yaklaşık bir hafta içinde azalarak yok olur. Ameliyatı takip eden sürede hissedilen ağrı için doktorunuz uygun bir ağrı kesici önerecektir. Ayrıca enfeksiyon gelişimine karşı antibiyotik de kullanmanız gerekebilir.
 • Ameliyat sonrası aynı gün ayaktan duş alınabilir. Küvette oturmamak ve duş süresini kısa tutmak önemlidir. Hamam, havuz, sauna için en az 2 hafta beklemeniz gerekir.
 • 4 haftadan evvel cinsel ilişki önerilmez ayrıca en az 10 gün tampon da kullanılmamalıdır.
 • 1 ay süresince bisiklet, motorsiklet gibi bölgeye baskı uygulayabilecek araçlara binmemek önemlidir. Darbe alınmasına neden olacak fiziksel aktiviteler ve sporlardan uzak durmak gerekir.
 • Labioplasti Ameliyatı sonrası 10 gün kadar lekelenme tarzında kanama gözlemlenebilir.

Labioplasti Benim İçin Doğru Ameliyat Mıdır?

 • Genel sağlık durumu iyi
 • Gerçekçi beklentiler içinde olan
 • Fiziksel gelişimini tamamlamış
 • 18 yaş üzeri
 • Dış genital bölge deformasyonuna sahip,
 • Estetik ve/veya fiziksel rahatsızlık yaşayan,
herkes bu ameliyatı yaptırabilir.

Vulva bölgesinde yapılan bir ameliyat olduğu için daha önce cinsel ilişkiye girmemiş kişilere de yapılması uygundur, bekaret zarı zarar görmez.

Labioplasti Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

Ameliyat genel anestezi ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve operasyon sırasında ağrı hissedilmez. Ameliyatı takip eden 1 haftalık süre içinde bazı kişilerce ağrı hissedilmektedir. Ağrının derecesi doktorunuz tarafından önerilecek ağrı kesicilerle geçirilebilir orandadır. 1 hafta içinde azalarak yok olur.

Labioplasti İçin Doğru Doktoru Nasıl Belirlerim?

Bu ameliyat, hem estetik ve plastik cerrahlar hem de jinekolog operatör doktorları tarafından gerçekleştirilir. Görüştüğünüz hekimin daha önceden kaç ameliyat yaptığı, yapılan ameliyatlara ait öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmek size operasyon ile ilgili bilgi verecektir.

Labioplasti Ameliyatının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Bu ameliyatın yan etkileri yok denecek kadar azdır. Nadir olarak kanama, enfeksiyon ve ödem şikayetleri ile karşılaşılabilir. Kanama ve ödem şikayetleri geçicidir genellikle kendiliğinden iyileşme görülür. Enfeksiyon durumunda antibiyotik tedavinizin tekrarı istenecektir.

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 28/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön