Selin Sezgin tarafından yazılmış, Doç. Dr. Tahsin Görgülü tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Kulak Estetiği Nedir?

Kulak estetiği; kulak boyutunu küçültme, yaşlanmanın belirtilerini önleme veya var olan herhangi bir deformasyonu giderme amacıyla yapılan uygulamaların tamamıdır.
 
Doğuştan sahip olunan veya daha sonradan oluşan problemlerin çözümünde etkin çeşitli estetik ameliyat ve tedaviler vardır. Kulak ve çevresinin istenmeyen görünümü sebebiyle özgüven eksikliği veya mutsuzluk hisseden kişiler kulak estetiklerine sıkça başvurmaktadırlar.

Kulak estetiği fiyatları, yaşanılan rahatsızlık ve seçilen tedavi veya tedavilere göre belirlenmektedir. Ortalama 15.000 TL ile 45.000 TL arasında bir bütçeden söz edilebilir. Doktor, hastane, klinik ve il de fiyatı belirlemede etkilidir.
Kulak estetiği tedavi yöntemleri hastaların istek ve şikayetlerine çare olacak şekilde çeşitlilik gösterir. Kulak şekli, boyutu, görüntüsü veya kulağın çevresi ile alakalı olabilecek pek çok şikâyetin çözümü vardır. Kepçe kulak estetiği, kulak küçültme ameliyatı, kulak dolgusu ve kulak memesi estetiği ise bu tedavilerin başında gelir.

Bunun yanın sıra, kulak küçültme egzersizleri gibi alternatif yöntemlerden söz edilse de faydası kanıtlanmış bir egzersizin bulunduğu söylenemez. Sadece yeni doğan döneminde ilk birkaç ay uygulanan yöntemlerin sonuç verdiği bilinmektedir.

Cerrahi, medikal, kalıcı veya kalıcı olmayan tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgilere rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Otoplasty, şeklinden ötürü halk arasında kepçe kulak olarak tarif edilen kulak deformasyonun en etkili çözümüdür. Pek çok insanda görülebilen kepçe kulak, doğuştan sahip olunan ve genellikle genetik bir deformasyondur. Kepçe kulakta sorun kulağın boyutu değil baş ile yaptığı açının normalden geniş olmasıdır. Ortaya çıkan görüntü sebebiyle kişilerin özgüvenini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Kepçe kulak estetiği, estetik ve plastik cerrahlar tarafından ameliyathane ortamında yapılan cerrahi bir operasyondur. Sağlık engeli olmadığı sürece her yaştan hastaya uygulanabilen bir tedavidir. Genel veya lokal anestezi altında yaklaşık 1 saatte tamamlanır ve kalıcı sonuçlara sahiptir.

Kulak küçültme estetiği, kulağında çeşitli şekil bozuklukları olan veya kulağının boyutundan memnun olmayan kişilere uygulanan bir ameliyattır. Kulak küçültme operasyonu, plastik ve estetik cerrahi uzmanları tarafından steril bir ameliyathane ortamında yapılabilmektedir. Lokal veya genel anestezi altında uygulanan bu estetikten başarılı sonuçlar alabilmek için tecrübeli bir doktora başvurmak esastır.

Kulak küçültme ameliyatından önce, muayene sırasında hastanın kulak ölçümü yapılıp istek ve şikayetleri dinlenir. Bunun sonucunda kulağın yapısına, ebatlarına ve deforme durumuna göre çizimler yapılarak ameliyata hazırlık tamamlanır. Anestezi verildikten sonra belirlenen kısımlar kesilip çıkarılır ve kesilen kısımların iki ucu birbirine yaklaştırılarak dikilir. Bu sayede kulak küçültülmüş olur. Ancak iki kulağın mümkün olduğunca eşit boyuta sahip olmasına özen gösterilmelidir, aksi takdirde simetrik bozukluk oluşur.

Kulak küçültme estetiğinin uygulanmasındaki tek neden kulak boyutunun normalden daha büyük olması değildir. Kulaklarda rastlanabilen bazı şekil bozuklukları vardır ve bunlar ameliyatla düzeltilerek daha estetik hale getirilir. Örneğin; Stahl kulağı, kulağın üst kısmında sivrilik olması durumudur ve “Mr.Spock” kulağı olarak da adlandırılır. Ameliyat esnasında bu sivri kısım alınarak oval hale getirilir.

Kulak küçültme ameliyatı ne kadar sürede iyileşir sorusunun cevabı ise geçirilen ameliyata bağlıdır. Sorunsuz bir ameliyat sonrasında ilk 1 haftadan sonra normal hayat rutinine dönülebilmektedir. Yaklaşık 10 gün içerisinde şişlikler iner ve kulak yeni görünümüne ulaşır. Dikişler ise 1-3 hafta içerisinde kendiliğinden erir.

Kulak küçültme ameliyatı fiyatları; kulağın durumuna, kullanılan anesteziye, uzman doktorun ücret politikasına, hastaneye ve ile göre değişmektedir.

Dolgu uygulamaları günümüzün en popüler estetik uygulamalarından bir tanesidir ve vücudun neredeyse her bölgesine uygulanabilmektedir. Kulak da bu bölgelerden bir tanesidir ve yüz dolgularıyla birlikte uygulanabildiği gibi ayrı olarak da yaptırılabilir.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıklar, cildin elastikiyetini kaybetmesi ve sarkması gibi sorunlar kulak ve çevresi için de geçerlidir. Kulak dolguları genellikle kulak memesine ve kulak ön çizgilerine yapılmaktadır. “Preauricularlines” olarak da adlandırılan kulak ön çizgileri, yanak bitimi ile kulak arasında kalan kısımda oluşan kırışıklardır.

Kulak dolgusu tedavileri ise şu şekildedir;

  • Medikal Dolgu Uygulaması:Hastanın tercihi ve uzman doktorun görüşüne göre kalıcı veya kalıcı olmayan dolgu malzemeleri kullanılır. Kalıcı olmayan dolgu malzemeleri insan vücudunda halihazırda bulunan hyaluronik asit bazlıdır ve zararsızdır. Hem kulak memesine hem de kulak ön çizgilerine medikal dolgu uygulanabilir. 15-20 dakikalık bir işlemdir ve klinik ortamda yapılabilmektedir.
  • Yağ Transferi: Hastanın vücudunun uygun bir bölgesinden yağ dokusu alınır ve özel bir işlemden geçirilerek kullanıma uygun hale getirilir. Sonrasında bu yağ dokusu kulak memesi veya kulak ön kısmındaki kırışıklık ve çukurlara enjekte edilir. Kısa süreli, risksiz ve ağrısız bir işlemdir ancak kalıcı değildir, bu sebeple etkisi geçtiğinde tekrar edilebilir.

Kulağın en alt bölümü olan kulak memeleri farklı boyut ve şekillerde olabilmektedir. Kulak memeleri genetik sebeplerle yüzle temas edecek şekilde bitişik olabileceği gibi ayrı da durabilir. Kulak memesinin doğuştan sahip olunan boyut ve şeklinden veya belirli sebeplerle sonradan oluşan görünümünden memnun olmayanlar için bir tedavi söz konusudur. Kulak memesi estetiği olarak adlandırılan bu ameliyat hem kadın hem de erkekler tarafından tercih edilebilmektedir.

Kulak memesi estetiğinde ölçülendirme oldukça önemlidir ve hem kulağın kendi boyutu hem de hastanın kafasına oranla kulağın görünümü dikkate alınmalıdır. Kulak memesinin yüz tarafında kalan bölgesine “L” şekli çizilir ve bu kısım kesilerek iki uç birbirine tekrardan dikilir. Böylece fazlalıklar alınmış ve kulak memesi küçültülmüş olur.

Kulak memesi estetiğinden orantılı ve simetrik sonuç alabilmek için tecrübeli bir uzmana başvurmak gerekir. Plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılan bu estetik genellikle 40-45 dakika kadar sürmektedir ve lokal anestezi uygulanması yeterlidir. Ameliyat tek seferlik bir işlemdir ve kendiliğinden eriyen dikiş kullanıldığından daha sonra dikiş alınması gerekmez.

Acısız bir estetiktir ve riskleri oldukça düşüktür. Kulak memesi küçültme ameliyatı olanlar, operasyondan kısa bir süre sonra iş ve sosyal yaşantılarına devam edebilirler. Hastalar, ameliyatın hemen ardından nihai sonucu görebilirler ve bu estetik sonuçları kalıcıdır.

Kulak memesi estetiği fiyatları ise; uzman doktorun seçimi, hastane, anestezi, gerçekleşen il ve bölge gibi değişkenlere göre farklılık göstermektedir.

İhtiyaç duyulan tedavi yöntemine bağlı olmakla birlikte kulak estetikleri genellikle ağrılı değildir. Operasyon sırasında anestezi kullanıldığından işlemler hasta tarafından hissedilmez. Sonrasında ise kesi uygulanan bölgelerde hafif ve orta derecede ağrı hissedilmesi olasıdır. Maksimum birkaç gün sürebilecek bu ağrılar için doktorun uygun gördüğü ağrı kesiciler çözüm olacaktır.

Kulak estetikleri, seçilen tedaviye göre değişmekle birlikte genellikle kısa sürede iyileşme göstermektedir. Genellikle aynı gün taburcu olunan operasyonlardan sonra 2 ila 7 gün içerisinde günlük yaşama dönülebilir. Sadece ilk günlerde kesi bölgelerinde morluk veya kızarıklık görülebilmektedir.

Estetik operasyonun ardından birkaç gün boyunca başı yıkamamak ve kulaklara su değdirmemek gerekir. İlk haftalarda saç bandı takılması da doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kulağın daha çabuk iyileşmesi ve herhangi bir şekil bozukluğu oluşmaması açısından bir süre ameliyatlı bölgelerin üzerine yatılmamalı, sırt üstü veya yüz üstü uyku pozisyonu tercih edilmelidir.

Yayınlanma tarihi: 07/09/2020

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön