Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Metin Kerem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Kol Germe Nedir?

Kol Germe (Arm lift ya da Brachioplasti adıyla anılır), kolun özellikle üst bölgesinde meydana gelen, genellikle yağlanma ve deri sarkmasıyla ortaya çıkan deformasyon sorunlarının giderilmesi amacıyla yapılan cerrahi bir uygulamadır.   
 

Kolun üst bölgesi arka ve iç kısımlarında yer alan deri ve deri altı doku tabakası vücudun diğer bölgelerine oranla daha gevşektir.

Genetik nedenler, sık kilo alıp vermek, yaş alımı gibi nedenler; mide küçültme ameliyatı gibi operasyonlar sonrası hızlı kilo kaybı gibi faktörlere bağlı olarak bu bölgedeki deri ve deri altı doku tabakası daha hızlı deforme olur, gevşer.

Başlangıç aşamasında egzersiz ve farklı uygulamalarla bölgede sıkılaşma sağlanabilirken ilerleyen zaman ve daha ağır vakalarda müdahalenin mutlaka “Kol Germe” ameliyatı ile  yapılması gerekir.  

Kol germe ameliyatı fiyatları, ameliyatın hacmine, yapılacak işlemin kombine mi tekil mi olacağına, ameliyatın yapılacağı il, ilçe gibi lokasyon özelliklerine, hastane ve hastanenin otelcilik hizmetine, ameliyathane giderlerine ve benzeri etkenlere göre farklılık gösterir.

Ortalama olarak kol germe ameliyatı 20.000 TL- 40.000 TL fiyat aralığında yapılır. 

Kol germe ameliyatı, hastane ortamında, genel anestezi altında ortalama 1 ila 3 saat aralığında yapılır. 
 

Kol germe ameliyatı öncesi, kol bölgesindeki yağ dokusunun yoğunluğu ve deri sarkıklığının derecesi belirlenir. Kol germe Ameliyatı 2 farklı kesi yöntemiyle yapılır.

Eğer deri fazlalığı enine hat üzerinde uzanıyor ise o zaman koltuk altından yapılan kesi ile ameliyat yapılır, bu şekilde kol germe ameliyatı izleri koltuk altında kalır ve estetik açıdan sıkıntı yaratmaz. 

 

Eğer deri fazlalığı boyuna hat üzerinde uzanıyor ise o zaman deri fazlalığı boyuna yapılacak kesi ile alınır bu durumda kol germe ameliyatı sonrası iz görünmesi kaçınılmazdır. 


Kol germe ameliyatı sırasında eğer sadece deri fazlalığı alınmayacak, aynı anda yağ dokusu yoğunluğu da azaltılacak ise o zaman liposuction yöntemi ile önce yağın tahliyesi sağlanır sonradan deri fazlalığı alınır. 
 

Kol germe ameliyatı kolun iç ve arka kısmında sarkma olan bölgenin elips şeklinde bir kesi açılmasıyla başlar. Deri fazlalığının ve fazla yağ dokusunun alınmasının ardından kol kesi yeri içeriden iki hat halinde dikilir.

Kol germe ameliyatı sonrası genellikle içeride oluşabilecek kan ve vücut sıvılarını toplamak için dren konulur. 24-48 saat sonra dren çıkarılır. 

 

Kol germe ameliyatı sonrası kişi genelde bir gece hastanede yattıktan sonra ertesi gün taburcu edilir. Bu süre bazı durumlarda ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak 2 güne kadar uzayabilir. 

Kol germe ameliyatı sonrası, ameliyat bölgesinde oluşabilecek şişme, ödem ve kanamaları azaltmak amacıyla bandaj sarılır. Ortalama 3 gün sonra bandaj çıkarılarak 3 hafta süresince takılacak kol korsesi uygulamasına geçilir. 
 

Kol germe ameliyatı sonrası, ağrı ve gerginlik şikayetleri oluşabilir. Ağrılar bir kaç gün içinde ortadan kaybolur, bu süreçte uygun ağrı kesiciler doktorunuzca önerilecektir. 
 

Kol germe ameliyatı sonrası kişinin antibiyotik kullanımı doktoru tarafından reçete edilecektir. 
 

Kol germe ameliyatı sonrası ilk hafta evde istirahat önerilir. Bu süreçte kolu yüksekte tutmak şikayetlerin azalmasına yardımcı olacaktır. 
 

Kol germe ameliyatı sonrası; ilk hafta ameliyat bölgesini ıslatmayacak yarım duş, ikinci haftadan itibaren ise tam duş yapabilirsiniz. 
 

Kol germe ameliyatı sonrası 10. Gün dikişler iyileşir. Genellikle eriyen dikiş kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur. 
 

Kol germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde kişi ilk haftanın sonunda günlük aktivitelerine geri dönebilir. Ancak sportif faaliyetlerden, ağır egzersizler ya da kolu zorlayacak ağır işlerden ilk 1 ay uzak durulmalıdır.  
 

Kol germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde ilk ay havuz ve denize girilmesi sakıncalı olup, sauna, solaryum, buhar banyosu gibi nemli ortamlardan da 6 hafta uzak durulmalıdır. 

Kol germe ameliyatı 18 yaş üzeri 65 yaş altı genel sağlık durumu iyi, kadın erkek herkese yapılabilir bir ameliyattır.

65 yaş üstü kişiler ancak genel sağlık durumlarında bir sorun yoksa kol germe ameliyatı olabilirler. Hamile ve emziren kişilere Kol Germe ameliyatı yapılmaz. 

 

  • Kol üst bölgesinde, yarasa kol da denilen sarkma problemi olan kişiler, 

  • Genellikle aşırı kilo kayıpları sonrası kol bölgesinde deri fazlalığı sorunu olan kişiler, 

  • Egzersiz ve diyete rağmen kol bölgesinde yağ kaybı ve sıkılaşma yaşayamayan kişiler, 

  • Genetik faktörlere bağlı kol üst bölgesinde sarkma olan kişiler kol germe ameliyatı için uygun adaylardır. 

Kol germe ameliyatı öncesi özellikle kişinin ideal kilosuna ulaşmış olması önemlidir. Bu tüm deri fazlalığı ameliyatları öncesi olmazsa olmazlardandır. Ayrıca kişinin ölçümlerinin yapılmasının ardından ağır diyetler sonlandırılmalı ve kişi mevcut kilosunu korumalıdır.
 
Kol germe ameliyatı öncesi sigara kullanımı da sonlandırılmalıdır. Ameliyattan 4 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonrasına kadar sigara içilmemesi önemlidir. Sigara kullanımı iyileşme sürecine olumsuz etki etmektedir.
 
Kan sulandırıcılar, E Vitamini kullanımı ve kan pıhtılaşması üzerinde negatif etkili vitamin, gıda ve içecekler de kol germe ameliyatı öncesi en az iki hafta öncesinden sonlandırılmalı ve ameliyat sonrası da doktorunuzca ön görülen tarihe kadar kullanılmamalıdır.

Her ameliyat gibi kol germe ameliyatı da bazı riskler taşır. Kol germe ameliyatı sonrası erken ve ileri dönemde gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır;
 
Çok nadir olmakla birlikte kanama, enfeksiyon, hematom, seroma ve yara ayrışması ameliyatı takip eden günlerde görülebilir.

Doktorunuz bu semptomların oluşmaması için gerekli önlemleri alacaktır. Dren yerleştirmesi ile kanama ve hematom önlenirken, enfeksiyon gelişmemesi için kol germe ameliyatı sonrası antibiyotik kullanmanız istenilecektir. 
  
Yara ayrışması çok nadir görülmekle birlikte özellikle sigara kullanmaya devam eden kişilerde zaman zaman karşılaşılabilmektedir.

Bu durumu önlemek için doktorunuzun sizden istediği şekilde yaşantınızı şekillendirmek komplikasyon riskini en aza indirecektir.
  
Kol germe ameliyatı sonrası ileri dönemde görülebilen bazı riskler de vardır. Ameliyat izinin beklenen şekilde iyileşmemesi, iz yerinde kızarıklık, kabarıklık oluşması, kaşıntı görülmesi gibi…

Kol germe ameliyatı sonrası ameliyat izlerinin 1-2 yıl içinde iyileşmesi beklenir. 

Ameliyatsız olarak kol germe plasma ya da radyofrekans enerjisiyle çalışan bazı cihazlar yardımıyla yapılabiliyor.

Bu cihazlar ya radyofrekans enerjisini içi boş bir kanüle yönlendirmek için basınçlı argon gazı ya da plasma kullanıyor.

Bir liposuction kanülüne benzer şekilde hareket ettirilen cihaz, deri altı kolajen matrisinin küçük bölümlerine erişiyor.

Bu ısı, kolajenin saniyenin kesirleri içinde güçlü bir şekilde kasılmasını sağlayarak lif uzunluğunda %40-50'lik bir azatıyor bu da uygulandığı bölgede sıkılaşmaya vesile oluyor.

Doku içinde yeni kolajen geliştikçe cilt tonu bir yıl boyunca iyileşmeye devam ediyor. Araştırmalar, tedavinin %36'ya kadar ölçülen cilt yüzey alanı daralmasını sağlayabildiğini gösteriyor.

Yayınlanma tarihi: 03/11/2017

-

Son Güncellenme: 16/09/2022

Kol Germe Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön