Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Yuliya Doster tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Kızlık Zarı Onarımı (Kızlık Zarı Diktirme)
Memnuniyet %100
Ortalama Fiyat 5000
Tedavi Genel ya da lokal anestezi
İyileşme Süresi 7-10 Gün

Kızlık Zarı Onarımı (Kızlık Zarı Diktirme) Nedir?

Latince kökenli Hymen (kızlık zarı) ve estetik ameliyatı anlamına gelen “-plasty” kelimelerinin birleşiminden oluşan Genital Bölge Estetik operasyonlarından “kızlık zarı onarımı” "kızlık zarı dikimi" diğer adıyla Himenoplasti, kızlık zarının bütünlüğünü eski haline getirmek için yapılan operasyona verilen addır.
 
Kızlık zarı, birçok toplumda sosyal anlamda önemsenen bir yapıdır. Sağlık açısından zorunlu olmayan kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) estetik bir uygulamadır. Ameliyat “Kadın Doğum Uzmanları” tarafından yapılır. 

Podcast

Kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) fiyatları; ameliyatın tekniğine, alınacak anestezinin tipine, ameliyatı yapan doktor, klinik ya da hastanenin fiyat politikasına, bulunduğu şehir hatta semte göre göre farklılık gösterir.
Kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) ameliyatı, tercihe ve ameliyatın kapsamına göre hem genel hem de lokal anestezi altında, hastane ya da klinik ortamında uygulanabilen yaklaşık 30 dakika süren bir operasyondur. Kızlık zarı onarımı, yaygın olarak Flep Yöntemi ve eğer beraberinden vajina daraltma gibi operasyonlar da planlanıyor ise mikrocerrahi yöntemi ile yapılır.
  
Flep yöntemi aynı zamanda “Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı” diye de adlandırılır. Bu yöntemle kızlık zarının tamamen onarımı yapılır. Flep yönteminde normal vajen mukozası açılarak hymen dokusu oluşturulmaya çalışılır,  “Geçici Kızlık Zarı Onarımı”na oranla daha uzun süre kalıcıdır, süre sınırlaması yoktur, gerçekleşecek ilk ilişkiye kadar sağlamlığını korur. Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı, cinsel ilişkiden en az 4-6 hafta önce yapılabilir. İyileşme süresince cinsel ilişkiden uzak durulmalı ve doktor tarafından önerilen prosedürler dikkatlice yapılmalıdır.
  
Daha kısa sürede sonuç almak istenilen durumlarda, “Geçici Kızlık Zarı Onarımı” yapılabilir. İlişkiden 1 gün ila 10 gün öncesine kadar yapılabilen geçici kızlık zarı ameliyatında mikrocerrahi yöntemi tercih edilir. Ameliyat süresi flep yöntemine oranla daha kısadır. Tercihen lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İyileşme süresi yoktur. Bu yöntemde amaç bölgenin mikroskobik ölçekteki ipler ile dikilmesiyle de ilk ilişki sırasında kanamanın sağlanmasıdır.   
Kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) ameliyatı, 18 yaş üzeri, kızlık zarı bir şekilde yırtılmış tüm kadınlara uygulanabilen bir ameliyattır. Kızlık zarı, sadece cinsel ilişki sırasında bozulmaz. Vajina bölgesine; bir cisim girmesi, hatalı muayene, kendini tatmin ya da şiddetli bir darbe alınması, spor kazaları ya da daha birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir.
 
Sebebi her ne olursa olsun, erken ya da geç dönemde, eğer halen kızlık zarına ilişkin doku bulunabiliyor ise kalıcı kızlık zarı onarımı  (kızlık zarı diktirme) yapılabilir. Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, çok sayıda doğum yapmış kişilerde kızlık zarı kalıntılarını bulmak mümkün olmayacağı için kızlık zarı onarımı ameliyatı yapılamaz. 
Kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) ameliyatı, 2 farklı yöntemle uygulanır. Kalıcı kızlık zarı onarımı sonrası iyileşme süreci geçici kızlık zarı onarımı sonrasına göre daha uzundur. Geçici kızlık zarı uygulaması genellikle cinsel ilişkiden bir kaç gün evvel planlandığı için dikkat edilmesi gerekenler ilişkiye kadar olan süreci kapsar. Oysa kalıcı kızlık zarı onarımı iyileşme süreci ve dikkat edilmesi gerekenler için süre daha uzundur. Burada amaç onarılan dokunun uzun yıllar boyunca sağlıkla varlık göstermesi üzerine kuruludur.
  
 Kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) ameliyatı sonrası, ilk hafta boyunca fiziksel pek çok aktivite sınırlandırılmalıdır. Spor yapmak, ağır egzersizler, ağır kaldırmak, bacakları açmayı gerektirecek jimnastik, bale gibi faaliyetlere 7-10 gün aralığında ara vermek, mümkün olduğunca istirahat önerilir. Ameliyatı takip eden 7 günün sonunda, doktor kontrolüne bağlı olarak hafif egzersizlere başlanabilir.
  
 Kızlık zarı onarımı(kızlık zarı diktirme) ameliyatı sonrası, doktorunuz tarafından önerilecek bakım ve temizlik önerilene harfiyen uymak iyileşme sürecinin sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır. 
Kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) yorumlarında en çok merak edilen soruların başında, ameliyat sonrası operasyonun anlaşılıp anlaşılamayacağı gelmektedir. Kızlık zarının onarıldığı, ilişki öncesi ve sonrasında kesinlikle anlaşılamamaktadır. Ancak bir uzman muayenesinde anlaşılabilir. İlişki yaşanan partnerin kızlık zarı onarımı ameliyatı geçirildiğini anlaması mümkün değildir.
 
Kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) yorumlarında merak edilen bir diğer soru; Tamir edilen kızlık zarı % 100 başarı ile sonuç verir mi? Yani onarılan kızlık zarı kanar mı? Evet, konusunda uzman bir doktorlar tarafından yapılan kızlık zarı onarımı sonuçlarında başarı oranı %100’dür ve kanama gerçekleşir.
 
Kızlık zarı yorumlarında yanıt arayan bir diğer soru da kürtaj sonrası ya da regl kanaması döneminde kızlık onarımı ameliyatının yapılıp yapılamayacağıdır. Kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) yapılabilmesi için işlem anında kanama olmaması gerekir. Bu nedenle kürtaj işleminden 10 gün sonra ya da bir sonraki adet bitiminde kızlık zarı onarımı işlemi yapılabilir. Kızlık zarı onarımı ameliyatı her ne sebeple olursa olsun hijyen koşullarının tam sağlanabilmesi için mutlaka adet kanamasının olmadığı dönemlerde yapılmalıdır.
 
Kızlık zarı kontrolünde, kızlık zarının ne sebeple zarar gördüğünü öğrenmek mümkün müdür? Kızlık zarının neden zarar gördüğü söylenemez, kontrol sonrasında sağlam olup olmadığı belirlenebilir.
 
Kızlık zarı yorumlarında sıklıkla merak edilen bir diğer soru da kızlık zarının kendi kendine iyileşebilir bir yapıda olup olmadığı… Cevabı net olarak Hayır’dır. Bozulan kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi söz konusu değildir. Tek tedavi, kızlık zarı onarımı (kızlık zarı diktirme) ameliyatıdır. Herhangi bir ilaç ya da merhem ile kızlık zarı onarımı yapılamaz.

Yayınlanma tarihi: 09/02/2018

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön