Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Soner Tezcan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Genellikle genetik faktörlere bağlı, doğuştan gelen, hatta anne karnında dahi teşhis edilebilen dışa doğru kıvrık ya da kulakların öne olma durumunun düzeltilmesi amacıyla yapılan yapılan ameliyata Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasty) adı verilir. Plastik cerrahlar çocuk yaşında bu duruma sahip hastalarda kulak kepçesinde küçültme işlemi uygularlar. Kepçe kulak ameliyatı sonrasında hasta normal yaşantısına geri döner.
 

Kepçe kulak ameliyatı; ortalama 15.000 TL ile 30.000 TL arasında değişen fiyatlarla planlanır. SGK, 18 yaş altı bireylerde ameliyat masraflarını karşılar, 18 yaş üzeri için aynı haklar söz konusu değildir.
 
Kepçe kulak ameliyatı, estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bir ameliyattır. Hastanın yaş grubuna göre farklı anestezi seçenekleri uygulanır. Çocuklar genel anestezi altında yetişkin bireyler ise lokal anestezi ya da sedasyon yöntemi ile uyutulur. Kepçe kulak ameliyatı mutlaka hastane ortamında ve ameliyathanede yapılmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatında, kulağın arka kısmından açılan kesiden girilerek, kulak kıkırdağının alması gereken şekil kulağa verilir. Nihai şekline ulaşan kulak yapısı iç dikişlerle sabitlenir. Operasyonun ortalama süresi 45 dakika ile 1 saat arasındadır. Uygulanan anestezi seçeneğine göre aynı gün ya da ertesi gün kişi taburcu edilir.
Evet, son yıllarda tercih edilen bir yöntem olan iple kepçe kulak estetiği” kepçe kulak ameliyatına alternatif tedavi yöntemlerinden biridir. İple kepçe kulak ameliyatı uygulamasında kulağın üst kıkırdak dokusuna iğne yardımıyla medikal bir ip yerleştirilir. Kulak sayvanı ile kafa arasındaki geniş açı, bu ipler yardımı ile istenilen formu alana kadar çekilir. İğnenin girdiği alanlar ufak bantlarla kapatılır.
Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak bölgesi 3 gün boyunca sargı ile kapatılır, sargıların çıkarılmasından sonra olası travmaları önlemek amacıyla 2 hafta boyunca tenisçi bandı denilen bant ile dolaşılması gerekir.

Ameliyattan sonra, kulak bölgesi ve çevresinde şişlik, morluk gibi etkiler gözlemlenebilir. Bu geçici bir durumdur, bir kaç gün içinde kendiliğinden iyileşecektir.

İş ve sosyal yaşantıya dönüş için ideal olan bir haftalık bir istirahat dönemi geçirmektir. Bant ve bandaj kullanımına dikkat etmek kaydı ile kişi 3-5 gün sonra dışarı çıkabilir duruma gelir.
  • Kulak sayvanı ile kafa arasındaki açı normalden daha geniş,
  • Kulak sayvanındaki (kepçesi) kıvrımları belirsiz,
  • Kulak çukuru normalden daha büyük ya da geniş olan,
  • 6 Yaş üzeri, kıkırdak gelişimini tamamlamış kadın-erkek sağlık sorunu olmayan,
her birey kepçe kulak ameliyatı için uygun adaydır. 
Kepçe kulak ameliyatı ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilir. Bu aşamada bazı güçlü ağrı kesiciler de verildiği için ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı hissine pek rastlanmaz. Kişiden kişiye farklı olarak oluşabilecek ağrı basit ağrı kesicilerle geçirilebilir düzeydedir.
Estetik cerrahi alanında, bu konuda uzman bir hekim seçimi önemlidir. Yapılan operasyon sayısı, öncesi ve sonrası görüntüleri ile ilgili bilgi isteyebilirsiniz.
İletişim doktor seçiminde bir diğer önemli konu. Sizin isteklerinizi dinleyip, anlayan; uygulama noktasında sizinle ortak karara varabilen, isteklerinizi makul çerçevede değerlendirebilen bir hekim seçimi önemlidir.
Kepçe kulak ameliyatı hemen her mevsim uygulanabilir, ancak yaz ayları bandaj ve bant kullanımı kişiyi fiziksel olarak rahatsız edeceği için ilkbahar, sonbahar ve kış mevsimlerinden birinde ameliyatı planlamak daha konforludur.
Kepçe Kulak Ameliyatı risk parametresi en düşük ameliyatlardan biridir. Erken dönemde, ödem morluk gibi komplikasyonlara rastlanabilir. Enfeksiyon kapma, dikişlerin atması/açılması ya da kanama çok nadir görülebilen yan etkilerdendir.

Ameliyatın ileri dönemlerinde ise çok düşük yüzdeli olmak kaydı ile kulağın içine, kulağa şekil vermek için konulmuş olan kalıcı dikişler açılarak tekrar Kepçe Kulak Ameliyatının ameliyat öncesi dönem formunu aldığı görülmüştür. Bu nadir rastlanan bir durumdur, böylesi bir sorun tespit edildiğinde ameliyatın yenilenmesi gerekir.
Kepçe Kulak Ameliyatı nihai sonuçlu bir ameliyattır. Bazı özel durumlar dışında kalıcı ve iyi sonuç verir. Kişinin psikolojisi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Zedelenmiş özgüvenin geri kazanılmasını sağlar.

Kepçe kulak ameliyatı olanlar hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
Kepçe Kulak Ameliyatı kesileri tamamen kulak arkasında yer aldığı için görülmez. Estetik dikiş ile tamamlanan operasyonda kesi yerleri zamanla belirsiz bir hal alır. Hem yeri hem de tekniği açısından bakıldığında kepçe kulak ameliyatı sonrası kesi izleri sorun teşkil etmez.

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 28/07/2022

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön