Ece Yalçın tarafından yazılmış, Op. Dr. Gülay Boztosun tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Kaş Kaldırma
Memnuniyet %100
Ortalama Fiyat 15000
Tedavi Lokal Anestezi ya da Genel Anestezi

Kaş Kaldırma Nedir?

Kaşlar, yaş aldıkça cildin esnekliğini yitirmesi sonucunda belli oranda düşer. Bazen de doğuştan düşük yapıda olabilirler. Bu durumda yüzde belirgin bir yorgunluk ifadesi, hatta kimi zaman mutsuz bir görünüm ortaya çıkabilir. Kaş kaldırma estetiği, kaşlara eski formunu kazandırıp yüzü genç ve canlı bir görünüme kavuşturmak için kullanılan, farklı uygulama teknikleri olan etkili bir işlemdir.

Kaş kaldırma ameliyatları birden fazla şekilde yapılmaktadır. Her bir hastanın durumuna göre işlem süresi ve anestezi şekli değişmekte ve bunlar ücreti etkilemektedir. Ayrıca, ameliyatı yapan doktor, ameliyatın yapıldığı hastane ve hastanenin bulunduğu il, ilçe ve semt detayları fiyatı etkilemektedir. Örnek olarak, endoskopik yöntemle yapılan kaş kaldırma ameliyatı fiyatı küçük şehirlerde ortalama 3.000TL’ye yapılabilirken, ülke çapında tanınmış doktorların büyükşehirlerdeki lüks kliniklerinde bu rakam 30.000TL ve üzerine çıkabilmektedir.  
Kaş kaldırmak için cerrahi yöntemler uygulanabileceği gibi, ameliyatsız uygulamalarla da kaş kaldırma estetiği yapılabilmektedir. Kaş kaldırmada seçilecek yöntem, hastanın yaşına, cilt durumuna ve kaşının düşüklük seviyesine bağlı olarak değişir. Plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen işlemde, detaylı yüz muayenesinin ardından hastanın yüz yapısına ve isteğine en uygun yöntem seçilir.

 • Endoskopik Kaş Kaldırma: Bu yöntem, etki süresi en uzun olan ve en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Hemen her yaşta hasta için uygundur. Ameliyathane ortamında, sedasyon destekli lokal anestezi ya da genel anestezi altında uygulanır. Saçlı deride açılan minik kesiler yardımıyla deri altına girilerek bölgedeki dokular serbest bırakılır ve yukarı doğru gerilerek sabitlenir. Başka bir yüz estetiği ile kombine edilmediyse yaklaşık olarak 2 saat içinde tamamlanan ameliyat sonrasında hastalar aynı gün evlerine dönebilirler. Ciltteki yaşlanma ve sarkma süreci devam ettiği için sonuçlar her hastada farklı kalıcılıktadır ve yeni kaş yapısı uzun süre korunur. İşlemin dezavantajı, bazen saçlı deride saç ya da his kaybı oluşabilmesidir.

 • Klasik Kaş Kaldırma Ameliyatı: Uzun yıllardır kullanılan en eski yöntemlerden biri olan kaş kaldırma ameliyatı, daha çok cilt sarkması ileri seviyede olan hastalar için kullanılır ve sıklıkla alın germe ve göz kapağı ameliyatları ile birleştirilir. Endoskopik yönteme göre yapılan kesiler daha geniştir ve kalıcı izlere sebep olabilir. İyileşme süreci endoskopik yönteme göre daha uzun olan uygulamada, açılan kesinin içinden fazla deri dokusu çıkartılır ve cilt gerilerek dikilir. Bu işlemin en büyük dezavantajlarından biri, uzun vadede ameliyat bölgesinde esneme olacağı için saçsız derinin görünümünün belirginleşebilmesidir.

 • Kaş Askısı:Diğer yöntemlere göre son derece basit olan bu işlemin en büyük dezavantajı, askının tutmama ya da kısa sürede gerginliğini yitirme ihtimalleridir. Saçlı deri dokusu içine açılan küçük bir delikten geçirilen iple kaş gerdirilerek sabitlenir. İşlem lokal anestezi altında yapılır ve sonuçların kalıcılığı genellikle 12 aydır.
 • Kaş kaldırma ameliyatı sonrası genellikle aynı gün taburcu olunur.
 • Ameliyat bölgesinde şişme ve nadiren morarma görülebilir.
 • Şişliklerin tamamen geçmesi, yapılan işlemin büyüklüğüne göre değişmekle beraber genellikle 2 hafta sürmektedir.
 • Ameliyat sonrası 3-10 gün arasında işe geri dönülebilir.
 • Ameliyattan 2 ay sonra yoğun spor aktivitelerine devam edilebilir. Öncesinde basit egzersizler önerilmektedir.

 • İlk 2 gün ameliyat bölgesinin su ile temas etmemesi gerekmektedir.
 • Ameliyat bölgesine darbe alınmamalıdır. 
 • Ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • Güneşle direkt temas edilmemelidir.

Bu yöntemlerin dışında, kaşın hemen üzerinden yapılan minik kesiler yardımıyla fazla deri dokusu çıkartılarak da kaş kaldırma estetiği uygulanabilmektedir. Genellikle lokal anestezi ile yapılan bu işlemden sonra yara izleri büyük ölçüde geçmektedir. Cerrahın yapacağı detaylı yüz muayenesinin ardından uygun yönteme karar verilir.    

Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yöntemleri Kaş kaldırma estetiği, kaşların yapısına göre her yaşta tercih edilebilen bir uygulamadır. Ameliyatlı yöntemlerden çekinen hastaların başvurduğu yöntemler arasında botoks ve ulterapi en yaygın olan uygulamalardır.

 • Botoks:Kaşların dış bölgesine uygun miktarda dolgu enjekte edilerek yapılır. Sonuçları kalıcı değildir. Genellikle 6-12 ay içinde yeni bir enjeksiyon gerekmektedir. Botoks işleminin fiyatı 500TL ile 1800TL arasında, uygulamanın yapıldığı kliniğin bulunduğu yere ve işlemi yapacak olan doktorun ücretine göre değişmektedir.

 • Ulterapi: Çok etkili bir cilt germe yöntemi olan ulterapide, ultrason dalgaları yardımıyla kaş bölgesindeki cilt gergin hale getirilerek kaş kaldırma işlemi sağlanır. Etkileri 3.ayda net olarak görülmeye başlanan işlemin kalıcılığı yaklaşık olarak 2 yıldır. Tek seans olarak uygulanan ulterapi işleminin fiyatı, ortalama 2.000TL’dir.   

Bunların dışında, kalkık kaş görünümü elde etmek için makyaj desteğiyle kaş kaldırma bandı kullanılabilir. Kaş kaldırma bantları çeşitli boy ve markalarda satılmaktadır ve tek kullanımlıktır. Göz kapağı düşüklüğü için de kullanılmaktadır.

Yayınlanma tarihi: 16/07/2019

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön