Selin Sezgin tarafından yazılmış, Op. Dr. Güray Yeşiladalı tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Karın Kası Estetiği (Six Pack)
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Ortalama Fiyat 45000
Tedavi Genel anestezi
İyileşme Süresi 3-4 Hafta

Karın Kası Estetiği (Six Pack) Nedir?

Karın kası estetiği, “six pack” veya “baklava karın kası” olarak ifade edilen karın bölgesindeki kasların belirginleştirilmesini sağlayan bir ameliyattır.
 
Karın kası, yapısı itibariyle vücutta görünür hale gelmesi en zor kaslardan bir tanesidir. Karnın hemen altında bulunduklarından ve bölge yağlanmaya çokça müsait olduğundan kaslar ortaya çıkamaz. Üstelik yapılan düzenli ve disiplinli egzersizler sayesinde görünür olsa dahi bu sportif faaliyete son verildiğinde kısa sürede yine kaybolurlar. Kaslı ve fit görünüme sahip olmak isteyenlerin sayısının artmasıyla birlikte karın kası estetiği popülaritesi giderek artan bir operasyon hale gelmiştir. Ameliyatla karın kası estetiği hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilmektedir.

Karın kası estetik operasyonunun fiyatları kişiye özel olarak belirlenmektedir. Yapılacak liposuction işleminin türüne, hastanın yağ oranı ve kas dokusuna, varsa diğer ek işlemlere göre büyük değişiklikler söz konusu olabilir. Fiyatı etkileyen diğer unsurlar arasında; uzman doktorun seçimi ve il de oldukça etkilidir.
 
Karın kası ameliyatı fiyatı ortalama olarak 25.000 TL ile 60.000 TL arasında değişmektedir.
  • 18 yaşını doldurmuş,
  • Ameliyatı engelleyecek bir sağlık problemi olmayan,
  • Obezite veya aşırı kilo problemi yaşamayan,
  • Spor yapmasına karşın belirgin kaslı görünüme ulaşamayan,
  • Egzersiz yapmaya vakti olmayan veya kısa sürede etkili sonuç almak isteyen,

kadın ve erkekler karın kası estetiğini tercih edebilirler.


En basit tabiriyle karın kası estetiği liposuction yöntemi kullanılarak kasların kıvrım yerlerine müdahale edilmesi ve şekillendirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu işlemden en iyi sonucu alabilmek için tecrübeli ve alanında uzman bir doktor tercih edilmelidir. Doktor muayenesinden sonra hastanın karın kası estetiğine uygun olup olmadığına karar verilir. Eğer hasta halihazırda sportif bir yapıya sahipse veya aşırı kilolu değilse ameliyat gerçekleştirilebilir. Obezite veya yüksek kiloya sahip kişiler bu ameliyata uygun değildir, karın bölgesine bu işlem yapılabilse dahi gerçekçi bir görüntü elde edilemeyecektir.

Karın kası ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın vücut ölçüleri ve uygulama yapılacak bölgenin durumuna göre değişmekle birlikte operasyon 2 ile 4 saat arasında tamamlanır.

Ameliyat esnasında ince kanüller yardımı ile karın bölgesinin kas kıvrım noktalarına girilerek, kas üstündeki yağ dokusuna müdahale edilir. Yağ tabakasına, alttaki kas dokusu şeklinde form kazandırılır. Tam bir heykeltıraş gibi, kas kıvrımları oluşturulur. Eğer hastada şekil vermek için yeteri kadar yağ yoksa, yağ transferi yapılabilir ya da uygun karın kası implantları yerleştirilebilir. Sixpack implant uygulaması da uzman doktorlar sayesinde son derece başarılı sonuçlar vermektedir.

Eğer hastanın hızlı kilo alıp vermeye bağlı veya büyük miktarda zayıflama sonrası oluşan deri sarkma sorunu varsa ona da ameliyat esnasında müdahale edilebilir. Karın germe, jinekomasti, bel bölgesine liposuction gibi kombine operasyonlar uygulanabilir. Peki, karın kası germe estetiği pahalı bir ameliyat mıdır? Bu sorunun cevabı tercih edilen doktor veya kliniğe göre değişkenlik gösterir. Germe işlemi karın kası estetiğine ek olarak yapılacağından dolayı maliyeti biraz daha artıracaktır.

Karın kası estetiği liposuction, vaser liposuction, Hi Def liposuction gibi farklı lipo teknikleriyle uygulanabilir. Vücut şekillendirmede en fazla tercih edilen Hi-Def liposuction, cerraha tıpkı heykeltıraş gibi şekil vermesinde avantajlar sağlar. Daha atletik bir vücut şekillendirme yöntemi için kullanılan Hi Def liposuctionda ses dalgaları kullanılır ve ayrıca bu sistem dokuların ayrılmasını kolaylaştırır. Karın kası ameliyatı izi ise bu haliyle minimal ve kas kıvrım yerlerinin arasında kalan, zamanla silikleşen bir yapıdadır. Ancak eğer hastada deri sarkması varsa ve karın germe uygulaması yapılacaksa, karın germe izleri olacaktır.

Ameliyatın hemen ardından gözle görülür bir değişim söz konusu olur ancak nihai sonuç ve tam iyileşme için 3-4 hafta beklemek gerekebilir. 

Risksiz bir ameliyat olmakla birlikte herhangi bir komplikasyon ihtimaline karşı hasta genellikle bir gün hastanede kalır. Hasta taburcu olduktan sonra kendine dikkat etmeli ve dinlenmelidir. Birkaç gün sonra günlük rutin faaliyetlerine ve 1 hafta sonra ise işe dönülebilir. Ancak ilk 2 hafta zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalı ve sadece hafif egzersizler yapılmalıdır. Ağır spor ve fitness faaliyetleri için 1 ay beklenmelidir. Karın kası estetiği sonrası iyileşme süreci ayrıca kişiden kişiye değişmektedir. 

Eğer hastanın sigara veya alkol alışkanlığı varsa iyileşme süresini kısaltması açısından ilk ay bunlardan uzak durmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği besin değeri yüksek yiyecekler tüketilmelidir. Doktor önerisine göre ilk birkaç hafta korse giyilmelidir, bu sayede hem ödem oluşumu engellenir hem de operasyonun başarısı artar.

Anatomik yapıları gereği erkekler ve kadınlar arasında irili ufaklı bazı farklılıklar vardır. Bu ameliyat özelinde, karın bölgesindeki kas yapısı ve estetik bakış açıları sebebiyle iki farklı sonuç elde edilmektedir.

Erkeklerde karın kası estetiği, 6 kas bombesinin öne çıkarılması ile oluşturulur ve nihayetinde “six pack” diye tabir edilen görünüme kavuşulur. Kadınlarda ise bel oyuntusunu da vurgulayacak şekilde, sağdaki ve soldaki iki kas bombesi öne çıkarılarak “two pack” adı verilen görünüm elde edilir. Six pack kadınlar tarafından çok tercih edilmese de eğer talep edilirse yapılması mümkündür.

Bu tip detaylar ameliyattan önce muayene esnasında konuşularak kararlaştırılır. Uzman doktor; hastanın vücut yapısı, kilosu, kas ve yağ dokusu gibi değişkenlere göre en iyi sonuç için kişiye özel kas estetiği planı yapar.
Karın kası estetiği genel itibariyle kalıcı bir sonuca sahiptir. Fakat hastalar egzersiz ve diyet konularına yeteri kadar önem vermemeleri sonucu kilo alırlarsa doğal olarak bu kaslı görünümü kaybedebilirler. Artan yağ kütlesi karın bölgesini şişireceğinden kaslar görünmez hale gelebilir. Bu sebeple hem genel sağlık durumunun hem de fit ve kaslı görünümün korunması için düzenli yaşam, sağlıklı beslenme ve spor üçlüsüne dikkat edilmelidir. Spor esnasında, faydası kanıtlanmış bir six pack aleti egzersize dahil edilebilir. Bu işlem kas şeklinin korunmasına katkı sağlayacaktır.

Yayınlanma tarihi: 17/07/2019

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön