Bahar Özbal tarafından yazılmış, Prof. Dr. Fahrettin Yılmaz tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Hemanjiom (Damar Beni)
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Ortalama Fiyat 1000
Tedavi Uygulama şekline göre iyileşme süresi farklıdır.
İyileşme Süresi 10-15 seans

Hemanjiom (Damar Beni) Nedir?

Tıpta Hemanjiom ismiyle bilinen rahatsızlık halk arasında damar beni olarak bilinmekte ve tabir edilmektedir. Yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir hastalık olan Hemanjiom anne ve babaları korkutan bir rahatsızlıktır. İyi huylu olup damardan kaynaklı olan bir problemdir. 

Yaş ilerledikçe estetik olarak görünümü olumsuz yönde etkileyen hemanjiom ya da Damar Beni Tedavisi, bebeklik döneminde ameliyatsız yöntemlerle mümkün. Özellikle bebeklerde sık görülen Hemanjiom ya da damar beni tedavisi, gelişen teknikler sayesinde ameliyatsız yöntemlerle mümkün. Bebeklerin alnında görülenlere halk arasında “melek öpücüğü”, ense kökündekilere “leylek ısırığı” denen bu doğumsal lekeler zamanla solabiliyor.

Yaş ilerledikçe görünümü etkileyerek estetik bir problem haline gelebilen bu kırmızı benler konusunda anne babaların bilinçli olmaları gerekiyor.

Özellikle yeni doğan bebeklerde doğuştan oluşan bir hastalık olan Hemanjiom, toplu iğne ucu kadar olabileceği gibi büyüme sürecine girerek portakal büyüklüğüne de ulaşabiliyor.

İçi kan dolu damarların yaygınlaşması ile oluşan bu sorun, kimi vakalarda sadece büyümekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bulunduğu yerde çap olarak da yayılabiliyor. Örneğin yüz bölgesinde ortaya çıkan damar beni büyümesi halinde gözleri kaplayıp, körlük problemine neden olabildiği gibi, kimi zaman kanamaya neden olup ölümcül sonuçlar da doğurabiliyor. Fakat Hemanjiom ya da Damar Beni Tedavisi, korkulmayacak kadar basit yöntemlerle mümkün.

Hemanjiom, plastik cerrahi ve kalp damar cerrahisinin ortak alanına giriyor. Bir tür damar hastalığı olması sebebiyle, vücudun iç organlar dahil olmak üzere, damar olan her noktasında görülebiliyor. Uzmanlar, bebeklerinde bu oluşumu gözlemleyen ailelerin ilk yapması gereken şeyin soğukkanlı olmak ve beni takip etmek olduğunu belirtiyor.

Tedavisi ameliyatsız yöntemlerle mümkün bir hastalık olan damar beni, bazı durumlarda tedaviye bile gerek kalmadan kendi kendine de kaybolabiliyor.

Hemanjiom takibi, anne babaların kolaylıkla yapabileceği bir yöntem. Oluşumun ilk görüldüğü an çapını ölçmek, fotoğrafını çekmek ve tarihiyle birlikte not etmek, uygulanacak ilk adım.

Hekimler, 20-30 gün sonra tekrar ölçülen damar beninde, bir önceki ölçümle karşılaştırıldığında büyüme görülmüyorsa, sorun olmadığını belirtiyor. Fakat çapta büyüme veya renkte koyulaşma gözlemlenmesi, sorunun büyüme eğilimine girdiği anlamına geliyor ve anne babaların bu noktada eyleme geçmeleri gerekiyor. Tabi ki uzmanlar, oluşumun gözlemlendiği bölge estetik anlamda kötü görünüme sebep oluyorsa, büyüme ya da değişiklik gözlemlenmese de tedavi öneriyor.

Günümüzde Hemanjiom ya da damar beni tedavisi için muayene esnasında elde edilen bulgulara bağlı olarak farklı teknikler tercih ediliyor. İlaçla, lazerle ve köpükle yapılabilen tedavi, damar beninin olduğu yer, kabarıklığı gibi faktörlere göre seçiliyor.

Lazerle Hemajiom Tedavisi, özellikle yüzeysel, kabarık olmayan hemanjiomlarda etkili oluyor. Tedavi birkaç seans uygulama gerektirse de, etkili sonuç alınıyor.

Köpükle Hemanjiom Tedavisi, varis hastalığı tedavisinde de sık kullanılan en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Köpük ve skleroterapi, ortaya çıkan damarları içinde sklerozan madde barındıran ilaçlar ile imha etmeyi amaçlıyor. İlacı saf halde kullanmak yerine ilaç + hava karışımı ile köpük haline getirilen madde, çok ince bir enjektör ile Hemanjioma uygulanıyor. Anında etkisi görülen bu yöntem, hastalığın yaygınlığına göre yine bir kaç seans gerektirebiliyor.

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön